şükela:  tümü | bugün
 • evinde, aracında veya herhangi bir outdoor mekanda daha nitelikli ses alabilmek için bir takım tavsiyeler bütünü...

  öncelikle pek tabii ki sözlük içerisinde söz konusu tavsiyeleri benden daha iyi verebilecek onlarca yazar vardır. hepsinin önerilerini ilgi ile bekliyor ve dinliyorum. bununla birlikte ben konuyu başlık içerisinde biraz daha spesifikleştirip, evinizde kullanacağınız bir sisteme ilişkin konuşmak istiyorum. bu anlamda yine esasında konuyu ikiye bölmek gerekir, müzik mi dinlemek istiyorsunuz yoksa sinema gibi surround bir sistem peşinde misiniz? yine ben tercihimi müzikten yana kullanıp o tarafta spesifik olarak konuşacağımı bilmenizi isterim.

  herşeyden önce özellikle bu ses işi bütçe ile doğrudan ilgilidir ve üst limiti neredeyse yoktur. bu anlamda söyleyeceğim şeyleri pek tabii ki yetersiz ve kalifike bulmayan arkadaşlar da olacaktır. ben tavsiyelerimde ise genellikle ortadirek, eh hadi ortadireğin bir tık üzerindeki gelire sahip arkadaşları düşünmekteyim. bu anlamda kendi kafamca yaptığım optimizasyonu yorumlarken bu gözle bakmanız uygun olur. çok laklak ettik geçelim konuya;

  * ses işine en üst seviyede odaklanıldığı, her anlamda en kalifiye malzemelerin kullandıldığı ve en nitelikli ses üretildiği yıllar 1974-1980 arasındaki yıllardır. öncelikle bu bilgiyi her daim aklınızın bir kenarında tutmakta fayda var.

  * müzik en iyi stereo sistemlerde dinlenir. eğer maksadınız müzik dinlemek ise surround modern receiverlar sizin için doğru bir seçim olmayacaktır. paranızı çöpe atmak gibi olur. e o zaman dönelim amfilere;

  * amfi : ses siteminin en önemli iki öğesinden birisi işte bu cihazdır. kabaca kaynaktan aldığı sesi özellikle pasif sistem hoperlörlerin çalışması için ihtiyacı olan frekansa yükselten cihazlardır. bu işlemi yaparken sese her amfinin kendisine has olan bir renk verirler. kimisi daha sıcak dinlerken kendisinin içerisine çeken ses verirken kimisinin cırıltısı kulağınızı rahatsız eder. en üst seviyesi lambalı amfilerdir, içerisine elektronik ve transistör girmediğinden büyük olasılıkla tamamen sıcak ve naturel bir ses duyarsınız. ancak çok pahalı cihazlardır. giriş seviyesi bir lambalı amfi için dahi 2500$ üzerine çıkmanız olasıdır. uygun fiyatlı bir seçenek olmayabileceği için çok fazla detay vermeyeceğim. yukarıda da dediğim gibi surround sistemlerden de uzak durmanızda fayda var. günümüzde çok kaliteli sıcak ses veren modern amfiler mevcut ancak bunlara da sahip olmak için neredeyse bir lambalı amfi bedeli kadar bedeli gözden çıkarmanız mümkün. gelin biz kesenizi düşünelim 70'lerin ikinci yarısında imal edilen temiz bir solid state amfi bulup uygun bir hifi dükkanından temin edelim. böyle bir cihaz için yaklaşık 250$ bütçe ayırmanız uygun olur. bu paraya yeryüzünde alabileceğiniz en sıcak ve en kaliteli sesi alırsınız, vintage havası ile salonunuza da çok yakışırlar. technics, marantz, akai, yamaha gibi dönemine damga vurmuş bir çok solidstate amfi üretmiş marka var. sahibinden satın almaktansa dükkandan almayı tavsiye ederim ki olası bir sorununuzda muattabınız olsun. nihayetinde 40 senelik cihazlardan bahsediyoruz.

  ----------- part 2-----

  * kablo kalitesi konusunda tartışmalar devam etmektedir. bütçeniz kısıtlı ise standart ses kabloları işinizi görecektir, paranız varsa buraya kıyın, altın kablodan şaşmayın...

  * plak nostaljik güzel, şık janti bir abimiz... ama bakımı zor, edinmesi pahalıdır. eğer bütçeniz kısıtlı ise sisteminizde pikap kullanmanıza gerek yoktur. çünkü o plağı hakkıyla çalabilecek bir sistemi kurmak cidden pahalı bir iştir. o bütçeye çıkamıyorsanız da cd'ler ile arasındaki kalite farkını anlamanız mümkün değildir. bu çerçevedeeee... 2018 yılında hala cd en ekonomik, en kolay, en az bakım gerektiren en harika alternatiftir.

  * hoperlör tercihinizi yaparken, amfi'nizin üretildiği yıllara yakın ve mümkünse aynı menşeili bir hoperlör setini uyumlu ses açısından düşünmeniz uygun olur. en detaylı sesi pasif hoperlörler verir. küçük bir oda için belki bookshelf hoperlörler yetebilecek iken, hacimli, geniş bir sahne dolu bass tonları da almak istiyorsanız sizi kule tipi hoperlörlere alalım. önemli olan şey menşei amerikan ekolünden başladıysanız oradan, japon ekolündeyseniz oradan, iskandinav veya alman ekolünden başladıysanız oradan gidin...

  * player olarak bilgisayarınızı kullanabilirsiniz. ancak bilgisayarınız ses çıkışında sesin kalitesini bozar ve kötü bir ses verir. bunun için oynama yapmayan bir usb ses kartından amfi'ye çıkış yapmanız daha sağlıklı olacaktır.
 • d&r'dan oyuncak pikap alıp "ay sesi de çok başka ya" diye kendinizi kandırmayın. plağı hakkıyla dinlemek için bir araba parası harcamanız gerektiğini unutmayın. onun yerine orijinal müzik cd'si veya flac'ı bilgisayarınızda oynatıp, orta kalite bir usb dac ve bir çift aktif stüdyo hoparlörü alın. 2500 liraya mutluluğun formülü bu kadar açık. para boksa transrotor pikap, mcintoshamfi, kharma grand enigma hoparlör alın, limit sizsiniz.
 • tek söyleyeceğim şey d&r gibi teknosa gibi yerlerden sistem sakın almayın bu işi profesyonel olarak yapan bir sürü yerler var. müzik için (bkz: extreme audio) iyidir. sinema sistemi için (bkz: proav) iyidir.

  bir de kafanızda bir bütçe oluşturmadan sistem toplama işine girmeyin.
 • komşu.

  bizim komşu müzik bitince güzelmiş bir daha çalsana diyor balkondan seslenip.

  kimisi de “ gapad amuğua godmunun sesünü gafamuz şüşdü ! “ diye çığırır.

  önce komşu.
 • müstakil olmayan bir evde yaşıyorsanız bir adet kulaklık almanızı tavsiye ederim...
 • müzik konusunda hassassanız kendiniz yapın diyerek verebileceğim tavsiye.

  bundan 30 yıl önceki hi-fi sistemler bugünkü çoğu ses sisteminden kaliteli, önce bunu belirtelim.

  diyelim ki 3000 liranız var ve ses sistemi alacaksınız, almayın. ikinci el 1000 liraya kuracağınız hi-fi sistem bundan çok daha iyi olabilir, yeter ki indirimli ürün bakının. hemen almayın, istediğiniz fiyata buluncaya kadar bekleyin.

  bugünkü çoğu hoparlör bilin ki çöp, eski kağıt hoparlörler bunlardan çok daha iyi ama orjinal sürücüleri var mı bu çok önemli.

  ben şöyle birşey yaptım.

  milyoner miyim? değilim
  iyi bir ses sistemi istiyor muyum? istiyorum
  param var mı? yok
  ben hep 50 liralık kulaklık alıyorum bana yeter kafasındamıyım? değilim.

  ee?

  gidip hoparlör aldım, sürücüleri, twitterları kendim seçtim, orjianallerle değiştirdim. 10+10 band equalizler aldım, ayrıca 5 kanal 120 watt rms bir ses sistemine bağladım.

  sonuç idare eder. odamda bunu kullanıyorum.

  salonda 1982 model alman bir hi-fi sistem var. 2x80 watt olması lazım. midleri japon twitterlı midlerle değiştirdim tizler de on numara oldu.

  pikabım s kollu 80'lerin başından kalma bir pikap, iğnesi audiotechnica, iyi mi? d&r larda 1000 liraya satılan pikaplardan 10 kat iyi, hatta 100, ciddiyim.

  bir de eski ama idare eder bir projeksiyon var.

  al sana sinema sistemi, ses sistemi vs.

  beyler, milyoner olmayabilirsiniz, paranız olmayabilir. önemli olan eldekileri en iyi şekilde kullanmak. olmuyorsa kendin yapmak. paranız olmasa da önemli olan birikiminiz. zevkleriniz, istekleriniz ve imkanlar ölçüsünde neler yapabildiğiniz, paranızı neye harcadığınız, neleri isteyip imkansızlıkta ne yaptığınız=siz. bunu unutmayın.
 • 70 paragraflık tavsiye metinlerinin bir tanesinde bile tek bir akustik ibaresine denk gelmiyorsanız çok da şaapmayın.

  (bkz: akustik)
 • araç mı ev mi amaçlandığı sorunsalına yanıt bulamadığım başlık araç için 'açılın ben uzmanım" diyebilen varsa özele gelebilir mi?