şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dijital platformlarda yayınlanan filmlerin, görmeyen ve işitmeyen kişinin filmi sesli–yazılı betimlemeli olarak da izleyebilmesine ve işaret dili ile anlamasına yönelik yaptığı çalışmalar ile dikkatleri çeken dernek.

  derneğin resmi sayfası

  dizilerin betimlemeleri için kanal d ve star tv ile iş birliği içinde olan derneğin çalışmalarını takip etmek için aşağıdaki adresleri ziyaret edebilirsiniz.

  http://engelsiz.kanald.com.tr/

  http://www.startv.com.tr/engelsiz
 • son zamanlarda trt ve show tv'de iş birliği yaptıkları kanallar arasına girmiştir. çok hoş çalışmaları vardır. darısı tüm film ve dizilerin başına.
 • sayelerinde diriliş ertuğrul kurtlar vadisi pusu gibi sevdiğim dizileri sesli betimlemeli olarak izleyebildiğim dernek.
  ayrıca yeni ve eski filmlerden talep edilenleri betimleyerek görmeyenlerin kullanımına sunuyorlar.

  bu oluşumda katkısı olan kim varsa hepsine tek tek teşekkürler.
 • şöyle bir kampanya başlatmış dernek. bir tıkla destek olabilirsiniz.

  --- spoiler ---

  bugünkü uygulamayla görme engelli bir birey dizi ve filmlerdeki konuşma ve ses efektlerinin olmadığı sahneleri kaçırıp bir başkasına sormak durumunda kalırken, okuma yazma bilmeyen bir işitme engellide, işaret dili olmadığı halde tüm diyalogları anlama mecburiyetinde bırakılıyor. rtük ise, televizyon kanallarına yalnızca alt yazı için bir zorunluluk getirerek tüm görme engellilerin ve yalnızca işaret dili kullanan işitme engellilerin ihtiyaçlarını bütün önerilerimize rağmen görmezden gelmeye devam ediyor.
  --- spoiler ---
 • merhaba,

  az önce "rtük, bağımsızlığımızı engelleme, hakkımızdır işaret dili ve sesli betimleme" kampanyasını imzaladım ve önemli olduğunu düşünüyorum. lütfen, sen de imzalar mısın?

  link burada