şükela:  tümü | bugün
 • antalya'da adını vermek istemediğim bi mekanda sözlü erkek şiddetine maruz kalan kadındır bu. şimdi biz iş arkadaşımla oturmuş bir kahve zincirnde kahvemizi içiyoruz. yan masada da kızlı-erkekli bir grup var ama epey gülüyorlar. birşeyler anlatıp anlatıp kahkaha patlatıyorlar.

  neyse aradan biraz zaman geçti ve masadaki elaman sesli gülen kadınlardan birine yavaş ve sessiz gülmesini söyledi. ondan sonra kadınlar sadece güldüler ama ses çıkarmadan, kahkaha atmadan.

  kendileri istedikleri gibi gülerken kadınların gülmesini kısıtlamaksa ayrı bi tuhaflık. yanlış anlaşılabilirmiş. niye yanlış anlaşılır? kötü kadın mı sanırlar masada kahkaha atan kadınları?

  zihniyete tüküreyim.

  isyan : abi ben anlamıyorum bunlar da koskoca yetişkin kadınlar. şimdi o uyaran erkek eşi, sevgilisi, kardeşi veya sadece arkadaşı olabilir. bilemem. ama bi tuhaf durum. hafif dozda bir azar işitiyor ve ardından onun dediğini aynen uyguluyor, boyun eğiyor. tavır koyup kalksana masadan. ne duruyosun hala orada?

  erkekler de sesli gülüyordu ama uyarılan kadın oldu. çünkü kadının kahkaha atması bazılarında başka çağrışımlara yol açıyor.
 • uyarılmasının sebebi kadın olmasından bağımsız bir şekilde insanları rahatsız edecek şekilde gülmesidir.
 • erkeklerde aynı şekilde etrafı rahatsız edecek kadar sesli gülüyorlarsa bunu yazan arkadaşta keşke uyarıda bulunsaydı. kadını uyarıp kendisinin devam etmesi sıkıntılı fakat böyle grupça etrafı rahatsız eden insanlardan hoşlanmıyorum. bir yerde oturmuşsun arkadaşınla sohbet edeceksin veya kahveni içip kafa dinleyeceksin birileri haldır huldur yardıyor dikkat etmek lazım.
 • türkiye kadar leş bir ülkede pek olası ve şaşırtmayan durum.

  daha geçen gün havaalanına giderken bildiğim havas otobüsünde yanıma eczane torbalı ve tombulluğundan dolayı yarısı kucağında seyahat eden leş kokulu bir teyze oturdu.

  yan koltuğunuza da iki kadın birbirleri ile konuşup arada gülüşüyorlar. ama gülüşleri öyle abartı sesli bile değil.

  teyze her gülme sesinde "çık çık çık allah ıslah etsin" diyip duruyordu.

  "allah ıslah etsin..."

  gülmek kadar insani ve doğal bi eylem için mi?

  çok afedersin ama zihniyetine sıçayım teyze. umarım uçağa binmeden ıslak zeminde kayıp düşüp kafanı kırmışsındır. umarım tez zamanda çok sevdiğin allahına kavuşur, çekip gidersin bu dünyadan.