şükela:  tümü | bugün
 • unsuz harf ya da unsuz diye de bilinir.
 • toplam 21 tanedir.
 • yumuşak/sert, sürekli/süreksiz oluşlarına göre dört gruba ayrılır.
  yumuşak/sert ayrımı nispeten daha zordur, fonetik konusunda iyi olmak gerekir. bunun yerine fıstıkçı şahap ile tanışabilirsiniz. ancak sürekli/süreksiz ayrımı oldukça kolay yapılabilir.
  (bkz: #10051075)
 • antalyalı amatör rock grubu. cover yapmaktan ziyade kendi bestelerini yapmaktalar ve bu konuda çok başarılılar.
  http://www.sessizharf.org/
 • ilkokul öğretmeni olmama ragmen tam bilmedigim ve beni kasan harfler.zira zor ögretiliyor
 • 'bir gün herşey susacak, harfler bile sessiz olacak' sloganıyla kulaklarımızın pasını gideren, rock'n dark'ın antalya ayağı birincisi pek sugar bir rock grubu kendileri... grup üyeleri nasıl da iyi niyetli ve paylaşımcıdır aklınız almaz. yollarına papatyalar yağsın, sevenleri dolsun taşsın...

  sencan gürbüz - vokal
  ahmet yurdaer - gitar
  emre tosun - bas
  erman okbay - davul
 • kah gülüp kah ağlarken sessizleşen anların tezahürüdür bir harfin sesinin çıkmadığına şahitlik etmek. harfin sessizliği mi olurmuş dememek lazımdır. dönüşür, dönüştürür yaşamın kendisi her şeyi. canlı ya da cansız olmak aranan bir nitelik değildir değişmek için. sadece görerek sevmeyi edindirmemiş miydi hayat size? sevmek bağımsızlığınızı, birinin varlığına bağımlı kılarak öldürmemiş miydi? durmaksızın anlatmaya yeltendiğiniz içinizi, dil çerçeveleyerek bir duvara asmamış mıydı? evet evet, hep değişmiş, hep dönüşmüştünüz.

  kelimeler ifadenin temelidir. bazen nasıl anlatacağınızı bilemezsiniz hiçbir şeyi. ana dilinizi ararsınız. oysa ana diliniz yoktur. her şey eksiktir. sesli harf'lerin yanında çoğunluğu oluşturan sessiz harfler ne kadar size, ne kadar da bize, ne kadar da bu dünyaya benziyordu. ben, aynı fikirde değil miyiz yoksa? benim, ölmüşüz, ağlayanımız yok. sessiz harf'ler yas tutuyor diyerek kandırılıyoruz. gözümüz görmüyor. susuyoruz. içimize ata ata şişirdik içimizi. taşamıyoruz.

  alfabenin "uslu" çocuklarına selam ederim.

  sessiz harf, içimin dile gelemeyen yanının daimi arkadaşıdır. insan hep mi kendisine benzeyenleri daha çok sever? maybe bebeğim.
 • yanlarına sessizce bir sesli harf alan harfler.

  yani mesela d'yi ele alalım.

  ney?

  d

  nası yani

  de

  her sessiz harfin arkasında gizli bir sesli harf yatar.deee mi?

  bah yaaaa.çoh şahacısın.çohhh
 • ekseriyetle 1 bit'le gosterilir, 2 bit'le soylenilir.
  soylemlerde 0 bit olan ğ ise yazili metinde 8 bit'lik bir islem gerektirir.