şükela:  tümü | bugün
  • günün telaşı ve koşuşturması bittikten, evdeki herkes yattıktan sonra, oturup gecenin sükunetini dinlemek ve evrende ne kadar küçük ve yalnız ve ölümlü ve çaresiz olduğunu bir kez daha anlamaktır.

ömür boyu koşuşturup, saçma sapan şeylerle uğraşmamız, sessizliği dinleyip çaresizliğimizin çığlıklarını bastırmaktan başka şeye yaramaz ama gerçek hep oradadır ve için için siz de bunun farkındasınızdır.
  • gerceklerle yuzleşmektir.

onca gürültünün arasında duyamaz insan kendini. hem içindeki hem de dışındaki gürültüden anlayamaz. sonra an gelir, dünya durur, insanlar uyur, yok olurlar. cılız bir ışık, kayıp gölgeler ve soguk bir oda duvarı kalır sadece. akılda dolanmazken fikir-zikir, yalnızca sessizlik ve kendinde kaybolma cabasi kalir insanda. bir an durur, o an zamani dondurur. siz de yalnizca o ani dinlersiniz.

ne buyuk bir kaybolusta oldugunuzu anlarsiniz ansizin. nasil bir dumene ait oldugunuzu. sasirirsiniz. gercek yanibasinizdadir ve siz onu hic goremez olmussunuzdur artik. ya da hep kacmissinizdir ondan. anlarsiniz, hatta anlamayi yeniden anlarsiniz. zamanin nasil bir sey oldugunu kavrarsiniz bir anda. ve yillarin ogretemediği dersleri bir dakikada bitiriverirsiniz.

sonrasinda yasamak da agir gelir insana. virgül koymak gibidir kelimelerin arasina, virgul koyar gibi yasamaktir. durup, düşünüp, anlayip yola devam etmektir belki durgunlugundan. ya da ne kadar aciz oldugunu hissedip ufalmaktir hayata karsi. hissedip yok olmaktir çığlıksızlıklarin icinde..

anlamaktir.
  • muazzam bir gürültünün içinde bir an hiçbirşey duymamayı seçmek.
  • en büyük gürültüyü, sessizliği dinlemek, duyamadıkların, duymak istediklerin, söylemediklerin ve söylemek istediklerin. hepsini dinlemektir, ölçmektir, tartmaktır kafada. düşünmektir. düşünerek hareket etmek. nadir yaptığımız bir şeydir ama yapılması gerekendir sessizliği dinlemek. kendinle yüzleşmek. kendinle başbaşa kalmak, oturup düşünmek, ben ne yaptım, ben nerdeyim, nereye gidiyorum, ne istiyorum? herkesi dinlemektir aslında sessizliği dinlemek. dinleyin. herkesi dinleyin.
  • bir süre sonra algıları sağır eder.
  • (bkz: yalnızlık)
  • güzel bir yalandır. sessizlik dinlenmez çünkü, duyulmaz. bir ağacı, bir taşı, bir bulutu, gökyüzünü, mavi rengini, kuş palazı hastalığını, çayın sıcaklığını, tenin yumuşaklığını, ... bile dinleyebilirsiniz ama sessizliği dinleyemezsiniz. tıpkı görünmeyeni göremediğiniz gibi. olmayana dokunamadığınız gibi. ama güzel bir yalandır.

(bkz: şiir okumak/@efkarinukalayaptigiakil)*
    (bkz: şiir/@efkarinukalayaptigiakil)
    (bkz: sessizlik/@efkarinukalayaptigiakil)

ey edit adanada tide ye:

-ret itina- muhalefetten yanıt:
    sessizliği duymazsın, haklısın, ama dinlersin. görünmeyeni görmezsin, doğru, ama görünmeyene bakarsın.
  • şüphesiz ki adatepe'de başka bir huzur verendir.

(bkz: adatepe)