şükela:  tümü | bugün soru sor
 • pers uygarlığında, cansız bedenler için inşaa edilen, sonsuzluğa ulaşma, arınma vs. gibi anlamlar yüklenebilecek yapılardır. modern yaşantıda ise gündelik hayatın koşuşturmasından ve tektipleştirmesinden sıyrılmak için sığındığım, zihnimin bana ait bölgeleridir.
 • (bkz: fildisi kule)
 • zerdustler mevtayi bu kulelerin ortasina terk ederlermis. takip eden iki ya da uc gun sonra geri doner ve kuslardan arta kalan kemikleri toplayip ostokhan adini verdikleri kutuya koyarlarmis. mis diyoruz cunku su sira, modern zamanlarda, sahlikta ve molla rejiminde zerdust inancini devam ettirenler sadece -sessizce- ziyaret edebiliyorlar kalan son bir-iki kuleyi. bunun disinda oteki dunya inanclari adina herhangi bir toren yapamiyorlar.

  http://4.bp.blogspot.com/…0/iranian z book (10).jpg
 • zerdüşt inancında ceset necis kabul edildiğinden, kutsal olan toprak ve ateş elementlerini kirletmemesi için bulunmuş çözüm. zerdüştler ölülerini bu kulelerin tepesine erkekler en dışta, kadınlar onu takip eden iç dairede, çocuklar da en iç dairede olacak şekilde dizer ve atmaca, kuzgun gibi yırtıcı kuşlara sunarlar. böylece ölen kişi, bedeniyle bu kuşları besleyerek son bir hayır işi yapmış olur.

  kaynaklarda belirtildiğine göre atmacalar cesetleri yarım saat içinde yiyip bitiriyormuş. geride kalan kemikler ise yakıcı güneş, yağmur ve rüzgara terk edilip neredeyse toz haline gelene kadar bekletilir. bu kemik kalıntıları artık temizlenmiş kabul edilir ve toprağa gömülür.

  günümüzde zerdüşt nüfusu çok az kalmıştır ve bunların çoğu islam baskısından kaçıp yerleştikleri hindistan'da yaşamakta. hindistan'da hayvancılıkta kullanılan kimyasal maddeler yüzünden atmaca nüfusunun %95'i telef olmuş ve mumbai'de son kalan zerdüşt mezar kulesinde aylarca kokuşan cesetler, şehirleşme nedeniyle yerleşim bölgeleri diplerine kadar geldiği için hem koku sorunu, hem de sağlık riski oluşturmaya başlamış. zerdüştler inançlarından ödün vermeyip ölülerin yakılmasına karşı çıkınca, hint belediyeleri elektrikli krematoryum ve güneş kollektörleri ile cesetleri ortadan kaldırma gibi çözümler üretmiş. hindistanlı zerdüştlerin bir kısmı ise din modern çağa ayak uydurmalıdır düsturunu benimseyerek ölünce yakılmayı kabul etmiş.

  iran'da ise şehirler iyice büyüyüp kuleleri barındıracak boş arazi kalmayınca, cesetleri kule tepelerine koymayı illegal yapmışlar.

  iranlı zerdüştler, geleneksel yolla gömülmek istiyorlarsa vasiyetlerine naaşlarının mumbai'ye yollanması talimatını yazıp ölünce dünyada son kalan sessizlik kulesi'nde son yolculuklarını noktalıyormuş.

  kaynaklar:

  https://www.theguardian.com/…mbai-towers-of-silence

  http://content.time.com/…cle/0,8599,1864931,00.html
 • iran yazd kentinde ziyaret edilebilir kuleler. bu kulelere bırakılan ölünün başında, vahşi hayvanların ölen kişinin hangi gözünü daha önce yiyeceğini gözlemek için bir rahip beklermiş. sağ gözün önce yenilmesi ruhun iyi bir geleceğe kavuşması, sol gözün önce yenilmesi ise ruhun azap görmesi anlamına gelirmiş.