şükela:  tümü | bugün
  • turkcell diyalog müzesi kapsamında sergilenen ve yaklaşık bir saat süren şahane bir sergi. görme engellilerin dünyasına girebilmek amacıyla sergilenen karanlıkta diyalog'un bir başka versiyonu olan sessizlikte diyalog, işitme engellilerin dünyasını daha yakından tanımak için düzenlenmiş.

etkinliğin girişinde size etkinlik boyunca rehberlik ve arkadaşlık edecek olan işitme engelli görevliyle tanışıyorsunuz. bir kulaklık takıyorsunuz ve bu kulaklık, duyma yetinizi büyük ölçüde azaltıyor. o noktadan itibaren konuşmanız yasaklanıyor ve rehberinizle sadece işaret ve beden dilinizle iletişime geçebiliyorsunuz. rehberiniz sizi farklı odalara sokuyor ve birbirinden farklı oyunlar oynatıyor. bu süreçte de işitme engellilere dair çok fazla şey öğrenme ve hissetme şansı elde ediyorsunuz. sürecin en tuhaf kısmı ise etkinlik bittiğinde kulaklığınızı çıkardıktan hemen sonra yaşadığınız ve sesleri yeniden duymaya başladığınız o enteresan an.

rehberim dicle şahane biriydi. şahsıma eşsiz bir tecrübe yaşattı. bana öğrettiği şekilde kendisine teşekkür etmiştim zaten ama burayı okuyorsa kendisine bir kere daha yürekten teşekkür etmek istiyorum.

mükemmel bir tecrübe. kesinlikle denenmeli.

not: ukteydim, doldum.
  • karanlıkta diyalog tecrübemden sonra, kesinlikle katılmak istediğim etkinlik.
  • nasıl olduğunu merak ettiğim etkinlik. karanlıkta diyalog etkileyiciydi, zor bir kulvarda hiçbir şey görmeden yürümek şok edici ve ilginçti. sessizlikte diyalog nasıl bir etkinlikle ilerliyor acaba, merak ediyorum.

ayrıca karanlıkta diyalog kadar ilgi çekmedi. sanırım insanoğlunun nezdinde görmemek, duymamaktan çok daha kötü bir durum. görmemeyi anlamak, duymamayı anlamaktan daha merak uyandırıcı.