şükela:  tümü | bugün
 • ligurya bölgesinde portofino ve cinque terre'nin başlangıcının tam ortasında bulunuyor burası. kapsamlı bir ligurya gezisi için kalınabilecek en güzel yerlerden. portofino desen aşırı pahalı, cinque terre'nin kasabaları desen müthiş kasabalar ama kalacak yerler açısından bekleneni tam anlamıyla veremiyor. buranın bir kere müthiş iki adet kumsal şeridi var. birisi kısa ve daha ünlü olan baia del silenzio. tamamen ücretsiz denize girebileceğiniz bir yer. kumsalın hemen arkasında yer alan rengarenk binalarıyla muhteşem bir görüntüsü var. diğeri burnun öteki tarafında bulunan daha uzun ve bazı bölgeleri paralı, bazı bölgeleri ücretsiz olan kumsal. haziran ayında denizi çok soğuk ama şahsen benim gibi kızgın kumlardan serin sulara atlamayı seviyorsanız hoşunuza gidebilir. suyu esas ağustos'ta ısınıyor diyorlar, umursamadan yüzdüm, yüzen de azdı hani; resmen kendime geldim. hiking için güzel patikaları var. punta manara diye bir noktaya tırmanıp eğer kendinize güveniyorsanız 4 km daha hiknig yapıp moneglia isimli başka bir sahil kasabasına varabilirsiniz. cumartesi günü çok güzel bir pazar kuruluyor. haftaiçi haziran ayı için konuşursak pazartesi, salı ve çarşamba günleri oldukça boş olduğuna şahit oldum. kafa dinlemek için birebir. haftasonuna doğru kalabalıklaşmaya başlıyor. çok güzel bir tarihi çarşısı var, daracık. güzel yeme içme mekanları ve dondurmacıları var. sahil şeridinde de çok güzel yeme içme mekanları bulabilirsiniz, bilhassa karışık deniz mahsulleri kızartması tipi şeyler seviyorsanız. kısacası bir gün olur da ligurya'ya gidecem her yeri görecem derseniz kalış noktası olarak tavsiye ediyorum.
 • baia del silenzio'suyla unlu, kumlu plajı nedeniyle genelde kuçuk çocuklu ailelerin ragbet ettigi, sirin bir kasaba.

  fırtına sonrası deniz çok dalgalı olsa da sessizlik koyu sakin oluyor, plaj için aynı seyi soyleyemiyoruz tabii. temmuz-agustos aylarında oldukça kalabalık ve gurultulu. kum plaj sevmedigimiz için rapallo'yu tercih ettik. hatta bence siz de oyle yapın.

  yemek yemek için: via palestro, 4 numaradaki aragosta d'oro gayet iyi. sahibi ingilizce de konusuyor. oglen self servis konseptinde, bol deniz urunlu, ev yapımı lazanya ve makarnalarla çesitleri bol. 12 euro'ya harikulade bolge saraplarından açtırmanız mumkun. sık bir yemek beklemeyin ama karton tabak, sarap için su bardagı ve plastik çatallar veriyorlar, ama lezzetli ve keyifli.

  tam baia del silenzio ustunde, manzaraya karsı aperitivo alabileceginiz piazza marsala, 10 numaradaki papam’lu risto cafè'yi de tavsiye ederim. burada manzaraya karsı yemek de yiyebilirsiniz.

  pesto alacaksanız buradaki gastronomik urunler ve hediyelik esya satan dukkanların fiyatları uygun, turistik bir yerdesiniz diye fransa ve turkiye'deki gibi kazıklamıyorlar. ne alacaksanız buradan alın derim.
 • tatlı bir sound'a sahip tame impala parçası. daha iyi betimlemek gerekirse parça italya'daki şehir karşılığı kadar zarif.