şükela:  tümü | bugün soru sor
  • dis yuzeyi boylu boyunca dis cekili ve civata basi olmayan, ancak alyen anahtariyla acilip kapatilabilen, bir ucu sivri, diger ucu alyen basli civata.
    genelde kasnak gibi bir hareketli parcanin, ekseninden gecen mile sabitlemesi amaciyla kullanilir.
  • mil üzerinde sabitlenmeden önce ayar gerektiren parçalarda sıklıkla kullanılır.
  • set screw'un bizim ustabaşılarımızın yorumuyla dilimize kazandırılmış halidir, başka da bir şey değildir. ben nereden mi biliyorum? stajda işte tercüme yaarsanız eğitim notlarını, öğrenirsiniz. ben öyle öğrendim.

ingilizceden türkçeye idi.
  • sanayideki telaffuzu setuskur'dur.
  • kimi sanayide telaffuzu setçukur'dur. oha.
  • ayar vidası olduğunu an itibarı ile öğrendiğim makine elemanı. nam-ı ing'ül set screw*

bir diğeri için

(bkz: rötörtör)
    (bkz: retarder)
  • setkur, setiskür gibi telafuz edilir sanayi çevresinde genellikle.
  • bir firmada "sekskur" olarak telaffuz edildiğine tanık olduğum vida türü. sanayide kafalar karışık
  • biraz önce bir modelini araştırıken bilyalı modelini gördüğüm ve işte benim aradığım! dememe sebep olan bağlantı ve ayar elemanı.

hani bir kolu döndürürken veya ayar yaparken çıt, çıt diye ses gelir ya işte bunun sayesinde. altındaki delikli sacın üstünden gelirken bu çıt çıt sesini çıkarıp beni benden alır...