• çengelköyün en eski* ve meşhur pastanesi. ürünlerinde, özellikle dondurmalarında, hiç katkı maddesi olmamasıyla övünürler.
    (bkz: seval dondurması)
  • ankara dışkapı ve yenidoğan'da iki şubesi bulunan salaş pastane. şayet salaşlığına aldanmamak gerek pastaları hem hijyenik hem de çok tatlıdır.
  • osmanlı usulü keşküllerinde kaşık kaşık badem tadına ulaşabileceğiniz pastanedir. özellikle sade dondurmalarının üzerine yoktur. sütlü tatlılarının yanına sade dondurma almanızı hararetle öneririm. ne yerseniz yiyin yanına mutlaka limonatalarından isteyin. çikolatalar kendi imalatlarıdır. şimdi adını aklıma düşüremedim ama şemsiye şeklinde o küçüklüğümüzden kalma çikolatalardan da bulunur burada.

adamlar işinin sahibi ve erbabı... ailecek dükkandalar ya, bu daha bir güzel.
  • (bkz: makaron)
    (bkz: macaroon)
  • istanbulda şu ana kadar yediğim yerler içerisinde* en iyi makaronları üreten mekan.ayrıca acıbadem kurabiyesi ve dondurması da çok güzel...

http://www.sevalpastanesi.com/
  • çengelköy'ü sevme nedenlerinden sadece biri.
    muzlu rulo pastası gayet başarılı.
  • makaronu, şöhretini kesinlikle hak eden pastane.

daha önce farklı pastanelerde*** denediğim makaronları seval'inki kadar beğenmemiştim. bütün pastanelerde makaron tam bir renk cümbüşü ve bademli kurabiye kısmı iyi. buraya kadar herhangi bir sorun yok. gel gelelim diğer pastanede makaronların renkleri farklı olsa da kremanın tat ve aromaları birbirine çok yakındı, hatta nereyse aynıydı. mesela frambuazlı ile vanilyalı arasında çok büyük lezzet ve aroma farkı yoktu. (özellikle beyaz fırın'ınkinde kremanın tadı ve dokusu sanki kremalı bisküvi kreması gibiydi ve pek hoşuma gitmedi.)

seval'in makaronlarında ise hem bademli kurabiyenin lezzeti hem de her farklı kremanın kendine özgü doku, tat ve aroması müthiş uyumlu biçimde bir araya gelmiş. yeme de yanında yat!
  • kavala kurabiyesi de mutlaka denenesi, çengelköy lezzetlerinden. herşey taze burada.
  • makaronları divan pastanesi'nin yanından bile geçmeyen pastane.
    zeytinyağlı-peynirli-maydanozlu böreğinin altı taş kesilmiş, poğaçaları kurumuştur.
  • gittim, gördüm ve tattım dediğim bir mekan daha benim için seval pastanesi.

bir defa müşteriye karşı son derece saygılır bir işletme.

ürünlere gelecek olursak; makaronları abartmak gibi olması laduree'da yoktur.
    keşkülü yediğim en iyi keşküldü.
    muzlu pastası (malaga) tarzım olmadığından olabilir vasat buldum.

dondurmasını mevsimden ötürü denemedim.

hayır yıllardır gider gelirim. her defasında gözüme çarpar denemek ister ama ertelerim. neyseki daha fazka ertelemedim.
hesabın var mı? giriş yap