• daha dream job unu belirlemesine firsat verilmeden, hatta hayati boyunca hic "buyuyunce ne olmak isterdin?" sorusuyla sorgulanmadan -ismi- meshur kendisi -mechul- bolumlerden birine atilir bu tipler..
    kimisi mezun olur ve mechul bir ise gecis yapar bir nevi mutlu olur,
    kimisi mezun olur hayati boyunca koyun gibi yasar, kimiside yari yolda birakir ozunu sorgulayaraktan...
  • sevmedigi bir hayata mahkum olurlar.sevdigi insanla beraber olamayan, sevdiginden ayri kalan, sagligi yerinde olmayanla bile kiyaslanamaz bir acidir, izdiratir sevdigi isi yapamadan yasamak, hangi isi sevdigini bilmeden sirf yasamak icin emek sarfetmek.

insan emegiyle var, yaptiklariyla var, yaptigina emegine saygisi sevgisi olmayan insan insanligindan uzaktadir.(of ilkokul kompozisyonu yazdim bir aksam saati)
  • ülkemin en azından %95i
  • eğitim ve yeteneklerine uygun olmayan yerlerde çalışmak zorunda kalan insanlar,yağacak yer bulamayan kara bulutlar gibi dolanırlar.

en önemli meselemiz içi yağmur dolu bulutlarımızın doğru yerlerde gürül gürül yağmasını sağlamaktır.

ülkemize bereket ancak bu şekilde gelir.
  • üstüne bir de sevmediği işi yapıyorsa fahişeden çok da farkı yoktur.

fuhuşla iştigal eden bayanlar belli bir ücret karşılığında bedenlerini kiraya verirler.
    sevmediği bir işle iştigal eden mesai insanları ise belli bir ücret karşılığında hayatlarının büyük bir kısmını (en standardından (8saat/gün)x5x4x12x30) satarlar.
    bu ızdıraptan kurtulmak için de ya emekli, ya da gözü kara olmaları gerekir.
  • türkiyenin çocuğudur, ürünüdür, meyvesidir...

toplum için bütün meslekler değerli olmalıyken türkiye şartlarında genç öğrenciler için meslekler kazandıracakları paraya göre sıralandırılırlar bu sıralama okul puanlarının düşmesine ya da yükselmesine neden olur ve yükselen puan sonraki senelerde çok daha fazla nakit olarak görülüp daha fazla motivasyona neden olur.

sonuç?

arkeolog olmak isteyen, bunun üzerine kitaplar okuyan bu mesleği araştıran seven ve arkeolog olarak çalışma hayalleri kuran bir birey puanı tutuyor diye makine mühendisi ilan edilir.

çelişkiyi düşünebiliyor musunuz?
    arkeoloji? makine mühendisliği?

sonuç?
    tasarım yapmaktan, makinelerle uğraşmaktan, dinamik bilmekten zevk almayan işini ileriye taşımaya çalışmayan mühendis adayları...

hep çello çalmak istemiş olan tuhaf doktorlar
    deli gibi binalardan mimariden hoşlanan elektronik mühendisleri
    ömrünü baleye adamayı düşlemiş devlet memurları vs vs vs...

bazen fakirlikten değil de sadece çarkların dönme şeklinden dolayı bunca mutsuz oluyoruz bu ülkede diye düşünüyorum
  • sevilen işte çalışmak için önüne konmuş ve sevilen iş ile tamamen alakasız engelleri aşamayan insanlardır.
  • bir süre sonra sevdiği işten soğuması muhtemel olan insandır. yazıktır.

(bkz: gözden ırak gönülden ırak)
  • omer urundul'e kizarken daha bir atesli oluruz, biz boyle insanlar.

(bkz: gelin itiraf edelim)

(bkz: ne bileyim iste kiskaniyorum)
  • büyük ihtimalle her zaman belirsiz bir eksiklik duygusu ile yaşayıp gidecek olanlardır.
hesabın var mı? giriş yap