şükela:  tümü | bugün
 • gelmis gecmis en kötü ajda pekkan sarkisi.
 • müziği charles aznavour'a ait bir fecri ebcioğlu faciası. fecri ebcioğlu'nun yazdığı ezik kadın şarkılarından. daha fikret şenes'li fikri hür vicdanı hür türk kadını devri gelmemiş o zamanlar; ajda pekkan'ın asla duymak istemediği şarkılardan biridir herhalde. felaket sıçık. lütfen o "ay dönemin kadınlarının nasıl yaşadığından haberdar olmak lazım, bu bi gerçeklik" gibisinden sosyologcell tespitlerinizi kendinize saklayın. bu bakış açısı ile ilgili. ezik dediysem ezik. 1968 yılından.
  işte sözleri:
  sevdiğim adam çok çapkındır
  içki içer egoist
  bbiraz oynak biraz aylak
  vazgeçemem ben ondan
  sevdiğim adam aldatıyor kandırıyor
  başka kız dostlarıyla dolaşıyor
  vazgeçemem ben hiç ondan
  çünkü benim ümidim herşeyim
  çünkü benim yalnız o inandığım sevgilim
  sevdiğim adam yalan söyler
  gözleriyle hep sever
  beraberken başkasını
  vazgeçemem ben ondan
  şiir söyler ağlatır o beni
  öperken titretir o beni
  yanında unuturum dünyamı
  bırakmam ben böyle adamı
  sevdiğim adam umursamaz
  sahtekardır aldırmaz
  neler yapsam bensiz kalmaz
  dünyam onsuz hiç olmaz
  sevdiğim adam çok renklidir
  ahenklidir her zaman
  sevimlidir neşelidir
  vazgeçemem ben hiç ondan
  çünkü benim ümidim herşeyim
  çünkü benim yalnız o inandığım sevgilim
 • şimdi olaya nasıl girmek lazım bilemiyorum ama girmiş de bulunmaktayım. madem durum böyle, izah edeyim şöyle:

  her şeyden önce:

  (bkz: pop müzik fazla ciddiye alınmaya gelmez)

  yerinde bir kaç pop müzik tanım ve analizi için:

  (bkz: pop müzik/@willy van der kerkhoff)
  (bkz: furniture/@enfant enigmatique)

  şimdi, sevdiğim adam türkiye'de 1960'larda büyük ölçüde batı etkisinde gelişen pop şarkısı coverları içinde önemli bir yere sahiptir. her şeyden önce bu şarkıda ajda pekkan'ın yalnızca vokal yaptığı, şarkının beğenilse de beğenilmese de kendi alanlarında dönemin öncü gruplarından durul gence 5 tarafından icra edildiği unutulmamalıdır. hatırlatalım, bu bir pop şarkısıdır. daha önemlisi çok iyi bir pop şarkısıdır. şarkının attila özdemiroğlu tarafından düzenlenen girişi orijinalini aratmayacak kadar başarılıdır, samplelanasıdır hatta. beastie boys usulü start ayarında bir güzellik çıkar buradan. *

  lirikler mevzuuna gelince ezik olmasına eziktir ama courtney love'ın he hit me and it felt like a kiss isimli çalışması 1990'lı yıllarda 'özgürlükler ülkesi' abd'de yayınlanıp yabana atılmayacak bir dinleyici kitlesi buluyorsa, kadın özgürlüğü adına geçirildiği iddia edilen değişim nerededir merak ederim doğrusu. erkekte de kadında da mevcut olan aşk karşısında gelişen ezilme ve zaaf duygusunun evrenselliği ve gerçekliği üzerine ontolojik bir tartışmaya girecek de değilim. görünen o ki, terlik endüstrisi destekli o şimdi asker canı neler ister fenomeni bazılarımızın coğrafya ve cinsiyet üzerinden özgürlük anlayışlarını yeterince sarsmamış. kaç arpa boyu yol gittiğimiz ortadadır, ilerlemeci zihniyetin kimseye faydası yoktur.
 • en eglenceli ajda pekkan sarkilarindan biridir kanimca.. sozleri melodiye uyum kaygisiyla harika uydurulmustur.. "ezik turk kadini" vurgularini birakmak ve eglenmek lazimdir ayrica..
 • bu sarkının ezik oldugunu sanmıyorum zira en "ben ozgurum, kimse karısamaz edemez" diyen kadının bile bu hikayedeki adamlara rastladıgında boyun egdigi olabiliyor. bu eziklik degil nasıl mutlu oluyorsa oyle yasamaktır. zaten anladıgımız kadarıyla hikayedeki "sevilen adam" sevilmemesi gereken, sevildigindeyse bırakılamayan tiplerden. bir nevi "beni böyle sev"cilerden. onlar erdiyse muradına bize bok yemek düşmez mi ey izleyici?
 • ajda pekkan'nın ne kadar yalancı olduğunu gösteren şarkıdır. bi kere ajda pekkan felsefesiyle tamamen zıt yani bu kadın tuvalette sevgilisinin çiş sesini duyunca bile ayrılan bi kadın ama gelin görün ki bu şarkıda ''vazgeçemem ben ondan'' diye bagırmaktadır sen ki herşeyi elinin tersiyle bi kenara itebilen muhtesem kadın; elin megolaman,sahtekar,çapkın sorunlu erkeğiyle ugrascaksın okey öperken titretmesi,yatakta iyi olması filan senin için önemli etken olabilr ama sen çekmezsin yane o yüzden böyle şarkılarla yeme bizi biliyoruz ki iki gün sonra kapı açık arkanı dön ve çık diyeceksin.
 • bir adama degil de kopege yazilmis intibasi uyandiran, tuyleri tikan tikan eden sarki..
 • enbe orkestrası tarafından yenilenmiş haliyle nefis olmuş, moda yolunda ile beraber en çok sevilenlerden biri olan, "safım ben" temalı ajda pekkan şarkısı. benim gibi kıştan bunalanların günde ikişer doz almaları uygundur.
 • ajda pekkan ın şarkı boyunca adamdan şikayet edip; sonunda vazgeçemediği şarkı.