şükela:  tümü | bugün
  • reyhan karaca'nın bu şarkısında arka tarafta bir adam bağırıyor ya, yıllardır ben çözemedim onun gizemini.

- hobabahobbahobbababbabley
    - lambadaylamblamabbaley
    - nennerennenninerennineney
    ...

ne diyor bu adam? izdırabım oldu, 15 yıldır. sesini açıyorum, hakem hocası gibi tekrar tekrar oynatıyorum ama hala çözemedim.

amk.
  • 90ların havasını 5 dk içerisinde tümüyle yeniden canlandırabilen parçalardan bir tanesi.

millet o anlaşılmayan limbaliley libali ley kısmına takılmış ama ben yıllarca kördüğümle bağlandık kısmını gördük ve bağlandık olarak dinledim anasını satayım. hayır makul de geliyordu. gördük ve bağlandık, neden olmasın yani neden?
  • -şarkı 90 ların efsane bestecisi feyyaz kuruş a aittir. geri vokallerdeki nennea sesleri de onundur.
    -parçanın altyapısı çok sağlamdır. çıkı çıkı perküsyonlar ve sonlardaki gitar solosu pek hoştur. düzenlemeye zaman ayırıldığı barizdir.
    -yine şarkının armonisi o yıllarda çok popüler olan am-g-am-g-dm akorlarına sahiptir. örnek mustafa sandal-beni ağlatma
    -videoda o zamanlar pek çok yabancı klipte moda olan altın sarısı çerçeveler kullanılmıştır.
    -yabancı bir arkadaşım klipteki kalabalık kadroya bakıp şarkıyı bir grubun icra ettiğini sanmıştı.
    -ve evet, gazete manşetinde toplum zaten 8 yıla geçti yazmaktadır.
  • bu şarkı çok güzeldi, demiryolları hattında geçen klibi de çok eğlenceli hoş bir klip olmuştu. ayrıca klipte gözümüze gözümüze sokulan altın renkli çerçevenin içindeki görüntülerin renkli, dışındaki görüntülerin siyah-beyaz çekilmiş olması da beni o devirlerde çok şaşırtıyordu(ne alakaysa artık).
  • söz: zeynep talu - feyyaz kuruş
    müzik: feyyaz kuruş
    intro vokal: mustafa sandal - feyyaz kuruş (lembedikoldi de dey de de deeeey ve nannaaaaurunu kısımları)
  • bu klibin başında "nennerennenni nerenni neney" diyen erkek vokalin elinde tuttuğu gazetenin manşeti "toplum zaten 8 yıla geçti" dir...
    zannedersem 8 yıllık kesintisiz temel eğitime geçtiğimiz yıllardı.

http://www.youtube.com/watch?v=rjbsuswj02w
  • gece gece aklıma geldi. çok iyi hatırlıyorum 1997'nin bahar aylarında çıkmıştı bu şarkı. bakırköy'de dershaneye gidiyorum anadolu liseleri sınavı dalgasına. galiba dershanenin son günüydü, alanur diye bi kız vardı fıstık tatlı bişey.. aramız iyiydi, ikimiz de bahçelievler'de oturduğumuzdan bazen beraber dönerdik.. o gün havalar da süper, gel bi mcdonalds yapalım demiştim. o zamanlar büyük olaydı tabi mcdonalds, hele o yaşta. meydana doğru yürürken bi cafede sevdik sevdalandık çalmaya başlamıştı, nedense çok beğenmiştim o dönem bu şarkıyı. gel şurda biraz oturalım demiş, mekana girmiştim direk..

- canım hayırdır?..
    + kola içicez biz.
    - yaşınız küçük burda oturamazsınız.. kız arkadaşın mı yanındaki?
    + evet kız işte.
    - sevgilin mi yani?

utanıp kaçmıştık koşa koşa.. sonra mcdonalds'a gidip big mac yemiştik. alanur happy meal menüsünün oyuncaklarından istemişti onu da almıştım parasıyla. benden kralı yoktu. sonra eve döndük ve bir daha görüşemedik denk gelmediğimiz için(mallığa bak)..
  • bu şarkı çıktığında daha 1.sınıfta okuyordum. şarkıda mustafa sandal'ın sesi falan var klipte kendi yok emin olamıyorum acaba gerçekten o mu diye. hani arkadaşlarıma falan sorsam onlar nereden bilecek sonuçta onlar da benim gibi velet, dünyadan habersiz, okumayı yeni öğrenmiş çocuklar. bilgisayardır, internettir falan hak getire tabi o zaman oradan da bir umut yok. öğrenemedim içimde ukte olarak kaldı. ta ki bugüne kadar. seneler sonra nasip oldu mustafa sandal'ın bu şarkıda bir iştirakının bulunduğunu öğrenmek. yemin ediyorum üstümden bir yük kalktı.
  • "rengerengenda nerengi nereeeey" kısmı "original back vocal" dalında grammy kazanmış reyhan karacanın dünyaya açılmasında pay sahibi olmuştur. adaylar arasında tabiki özkan uğur da vardı o yıl. ayrıca şarkıdaki "dursaa dursaa dursaa" kısmını mustafa sandal seslendirmişti sanırım.
  • 1997 yılına ait bir şarkıdır, reyhan karaca bu şarkı sayesinde yılın en iyi çıkış yapan bayan sanatçısı ödülünü almıştı.

http://www.youtube.com/watch?v=9tsmjh54hsy