şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bir röportajda freud'a "akıl sağlığı yerinde insanı tanımlar mısınız?"sorusuna cevaben "sevebilen ve üretebilen insan"der. sevin ve üretin.
  • aşağıdaki kısa yazım buraya cuk diye oturmaktadır.

kendime insanı dünyaya bağlayan nedir sorusunu sorduğumda verebildiğim en geçerli cevap üretmek oldu. insanı insan yapan hayvandan ayıran en temel gerçeğin bu olduğuna kani oldum. sonra baktım ki en temel mutsuzlukların temelinde ya üretememek ya da ürettiğine yabancılaşmak vardı.

burada sadece sandalye üretmekten bahsetmiyorum, oradaki sanatı, sandalyeye katılan ruhu, fedakarlığı, emeği, göz yaşını kastediyorum.

sadece somut şeylerden de söz etmiyorum misal sevgiden aşktan dem vuruyorum. aşkı üretebilen, insanı, doğayı sevebilen, sevdiğine yabancılaşmayan biri mutsuz olabilir mi sorusunu soruyorum. insanın zorunluluk olduğu için değil, özgürce kendinden olan bir şeyi ortaya çıkarma güdüsünden bahsediyorum.

benliğinin tasarımındaki tüm incelikleri hayata yansıtabilen, kendini tanıyan, dolayısıyla en başında kendine yabancılaşmayan samimi bir insan mutsuz olamaz, ben bunu biliyorum.