şükela:  tümü | bugün
  • sevmekten farklı olarak, daha bilinçli olarak söylenmiş olan fiil. cümle içinde kullanırsak:

"sonunda birisini sevebildi o da, bütün korkaklığına rağmen"
  • kendini sevmekle başlar. zira kendini sevemeyen kimse bir başkasını sevemez. çoğu zaman ise sevilen çocuklar kendilerini sevebilirler. o yüzden genellikle mutsuz ebeveynler mutsuz evlatlar yetiştirir.
  • önce kendimi severim ben. kaburga kemiklerimin kafesinde yumrugum kadar bir camdan pompaya ancak böyle gecer sözüm. başka sevgilere güvendigimden midir, yoksa güvendiklerimin güvensizliklerinden midir bilmem, kan sizar zavallı pompamin çatlaklarindan. körelir sevebilme yeteneği. ne zaman yeltense yine yeni yenidene, utanir, kizarir daha bir alingan ama huyudur sever yine. vicdandir sevebilmek, sevmeyi aptal yapan güvenmektir. olsun, platonik dostluktan, dokunmadan aşktan iyidir aptallik. ıyidir sevebilme. camdan pompadan kan sizsa da iyidir.
  • yetenek işidir.sevilmek gibi bir ihtiyaç değildir.
    ayrıca vakityle gelişmelidir. pratik gerektirir. örnek gerektirir, çocukken sevilmek gibi.
    o bakımdan çocukken şımarmasın diye çocuklara yüz vermeyelim zihniyeti bertaraf eder bu meziyeti.
  • bağımlısı olunan bi eylemdir..bi kere bişeyleri sevmeye başladığınızda pek çok şeyde ve kişide sevilesi bir sürü özellik bulursunuz. işler yolunda gitmediğinde ya da kazık atıldığında bile karşınızdakileri haklı çıkarabilecek bi tuhaf bi değişik duyguların insanı olursunuz..
    sevebilmek hayatı katlanılır yapan bi fiildir..mesela bu ekşi şeysi, dangalak entryler var, saçma sapan başlıklar, düşünüyorum ne yazılır buna, yani ya ergendir, ya aklından çıkaramadığı bi duruma bağlamıştır, seviyorum galiba ekşi yazarlarını, yoksa okunur şeyler değil yazdıklarınızın bazıları..
    işte öyle okunur şeylere ulaşana kadar, okunması hiç gerekli olmayan şeyleri okutan bir duygu sevmek..
  • tanıtmalı başka hayatları, başkaya... -ki sevebilsin.
  • oğuz atay'a göre ilk defa değil, son defa sevebilmektir önemli olan..

'provası yok hayatın..ne yeniden yaşamak mümkün ne de yaşadıklarını silebilmek..
    önemli olan, ilk defa değil son defa sevebilmek..'
  • "maharet sihirbazlıkta değil, birine hiç karşılık beklemeden kalbini verebilmektir. en büyük, en görkemli sihir, birini sevebilmektir."**