şükela:  tümü | bugün
  • unutulmaz sinema filmi.
    defalarca yeniden çekimi yapılmıştır.
    ünlü gelin sahnesi ise kült konuma ulaşmıştır.
  • beni cok eglendirdi bu film.

--- spoiler ---
    he had proposed to everything in skirts. including a scotchman.
    --- spoiler ---
  • sonsuz güzellikteki buster keaton işlerinden biri. son 15 dakikası efsane statüsündedir.
  • sinema tarihinin en ünlü takip sahnesi bu filmdedir. işte bu; https://www.youtube.com/watch?v=3y_emklj4ko
  • vay anasını! dedirten sahneler barındıran kalite kokan 1925 yapımı sessiz film. biraz manyak bir film olup miras olayından sonra hızlanır. kahramanımızın parası yokken kimse suratına bakmaz. lakin miras olayı öğrenilince tüm servet avcısı dişiler peşine düşer. günümüze kıyasla değişen pek bir şey yok diyebiliriz.
  • kaliteli, efsane ayrıntılar barındıran, kişiyi taa 1920'lere götüren,
    on numara bir sinema filmi.

--- spoiler ---

eski ve öyle güzel ayrıntılar var ki içerisinde caanım buster keaton filminin, tadından yenmez. kadın, adama olan aşkını belirtmek için eski bir defter alır ve notunu yazıp atlı bir başka adama, ona ulaştırması için verir. atlı adam alır notu, atına zar zor biner ve beyaz atla uzaklaşır sahneden.

ya da buster yani jmmy'nin onunla evlenmek isteyen yüzlerce kadından, yollar, arabalar, dağ bayır demeden efil efil kaçış sahnesi. tek kelimeyle, efsane olmuş!

ama iki sahne var ki, değinmeden geçemeyeceğim..sevemedim ve gözüme battı.

filmde özellikle sevmediğim bu 2 sahne şunlardı:
    1- jimmy'nin iş yerinin kapısında siyahi adamı görüp korkarak kaçtığı an.
    2- yine jimmy'nin hemen hemen herkese evlilik teklifi ederken, yolda gördüğü ve evlilik teklifini edeceği kadının siyahi olduğunu sonradan anladığı ve fikrinden o anda, kaçarcasına ortamdan, vazgeçtiği an.
    bu iki sahne, bu büyük ustaya olan saygımı sorgulamama neden oldu, yalan değil..

--- spoiler ---

kıyaslandığı charlie chaplin, zamanında hitler'i eleştirip (great dictator), işçilerin haklarını savunurken (modern times), bu film hiç ama hiç olmamış demek istiyorum bu sahnelerden sonra. tabi film kalitesi ve dönemin güzel ayrıntıları bir yana..