şükela:  tümü | bugün
 • fletcher knebel ve charles w. bailey ii tarafından yazılmış politik gerilim romanı. soğuk savaş döneminde amerika başkanı'nın sovyetlerle nükleer silahsızlanma anlaşması imzalamasından rahatsız olan ordudan bir bölümün darbe girişimini anlatmaktadır.

  roman 1964 yılında john frankenheimer tarafından filme alındı. başrollerinde burt lancaster, kirk douglas, fredric marchve ava gardner yer aldığı film iki dalda oscara aday gösterilmiştir.
 • ayrıca testamentin souls of black albümünün kapanış şarkısıdır.
  sözlerde şöyle

  put your life on the line
  to hesitate is a waste of time
  no giving in to repent
  unto the system of the government

  it's called the people's republic here
  the propaganda so sincere
  oh, what a joke and a blatant lie
  from criminals ranking high

  born a political prisoner
  raised outside of the law
  i'm gonna keep on fighting
  until i die for the cause

  put an end to hypocrisy
  lead the way to democracy
  no longer will we play the fool
  to brutalized military rule

  they started forty years ago
  we never could say yes or no
  millions souls make your voice
  we want the right to make a choice

  born a political prisoner
  raised outside of the law
  i'm gonna keep on fighting
  until i die for the cause

  freedom, freedom calling
  out from the pain
  freedom, freedom calling
  seven days of may

  they tried to show a peaceful path
  then it turned into a blood bath
  in the square they plan the game
  that's when the tanks of the army came

  they called the murders minimal
  descibed their victims as criminals
  dead souls like you and me
  who only wanted free society

  born a political prisoner
  raised outside of the law
  i'm gonna keep on fighting
  until i die for the cause

  freedom, freedom calling
  out from the pain
  freedom, freedom calling
  seven days of may
 • abd genel kurmay başkanı olan burt lancaster in başkanı devirerek yönetime el koyma planlarını anlatan muhteşem bir oyuncu kadrosuyla ağızda enfes bir tat bırakan politik dram filmidir. siyah beyaz hoş ilginç film....
 • askeriyenin tehlikesini gözler önüne seren bir filmdir, bu türkiye olmuş, amerika olmuş fark etmez. amerikan başkanının sözleri efsane, hem finaldeki, hem de bir gece önceki "o bizim düşmanımız değil, bu çağ bizim düşmanımız. nükleer çağ" diye başlayan repliği her şeyi özetliyor. aynı zamanda film resmen ergenekon'u anlatıyor. inanılmaz benzerlikler var. darbe planının ve planı uygulayacak birimin adı bile kafiyeli ve hece olarak tutuyor: "econcon".
 • bi ay sonrasi icin;
  (bkz: seven days in june)
 • bugünlerde olympus has fallen ve white house down ile yeniden popüler olmuş "başkan tehlikede" minvalli ilk film yamulmuyorsam. biz düşükler yassıada'da filmini izlerken elin oğlunun bu filmi izlemesi ayrıca manidardır.

  --- spoiler ---

  -tanrı aşkına söyle,rejime hiç mi inancın yok ki onu korumak için can atıyorsun? insanları aldattığımı, dolandırdığımı, yanlış yönlendirdiğimi, soyduğumu, güçlerini alıp savunmasız bıraktığımı söylüyorsun...beni, inançlarını ellerinden almakla suçluyorsun ve ulusun sesine bilerek, ahlaksızca kulaklarımı tıkadığımı söylüyorsun!

  -evet, öyle!

  -bu lanet olası sesi nerede duydun general!? yük asansörlerinde mi? karanlık yollarda mı?gecenin köründe, gizli yerlerde mi? suikastçilerle dolu, kilitli bir odanın içine bu ses nasıl sızdı? o sesi nerede duymuşsan, o ses bu cumhuriyetteki insanların sesi değil, general. amerika birleşik devletleri'ni mi savunmak istiyorsun? sana sağladığı araçlarla koru o'nu, ki bu anayasa'dır! oy sandığından manda yönetimi talep ediyorsun, general.ülke, oy verip geri döndükten sonra geceyarısı onu çalamazsın.
  --- spoiler ---
 • izleyen herkesin 15 temmuzu hatırlayacağı filmdir. amerikan başkanı rusya'yla barış anlaşması imzalayınca hava kuvvetlerinden sorumlu generalin önderliğinde bir darbe hazırlanır. başkan bunu öğrenir, olaylar gelişir. aksiyonlu bir film değil. yani bizdeki gibi insanlar sokağa çıkıp askerin boğazını kesmiyor, genelkurmay'ı allah-u ekber diyerek basmıyorlar, tanklar araçların üstünden geçmiyor, asker ateş etmiyor. bunlarsız da sürükleyici olmuş, oldurulmuş bir film. bir hitchcock geriliminin olmaması ve bu darbe girişimini daha da gerilimli hâle getirebilecekken getirememesi eksiklerinden bazıları. hitch dedik. mesela hitchcock öyle bir film çekse son 10 dakika epey gerilimli olurdu ve film gerilim zirveye çıktığında sona ererdi. yönetmen john frankenheimer darbe girişimini iyi işliyor, ama işte, dediğim gibi gerilimi daha da arttırsaydı daha iyi olurdu. gene de keyifle, merak ve heyecanla izleniyor. cast da şahane zaten. burt lancaster az görünüyor ama kısa süresine rağmen öne çıkmayı başarıyor. mükemmel bir aktördü. kirk douglas başrolde, rolünün hakkını veriyor o da. ava gardner'ın da sadece 4 sahnede göründüğünü belirtmek gerek. derinliksiz bir rolde karşımıza çıksa da rolü için elinden geleni yapmış gardner hanfendi. özetle darbe ile ilgili izlenebilecek kaliteli filmlerden. zaten bir filmde burt ve kirk'ten birisi ya da ikisi varsa o filmleri kaçırmamak gerek. genelde kaliteli işlerde yer almış oyunculardır bunlar.

  spoiler

  darbe hazırlığı. başkanın darbe girişimini öğrenmesi. başkanın tırsması. darbenin saatinin değiştirilmesi. generalin tv yayınını kesmek istemesi. en nihayetinde darbenin scott'ın, yani general'in elinde patlaması. 15 temmuz'u hemen hatırlatıyor. bizde de yayını kesememişlerdi. bir trt'yi basmışlardı. bizdekinin burada anlatılandan tek farkı daha aksiyon ve gerilimli olması. dediğim gibi askerlere işkence var, boğaz kesme var, askerin tankla araçların üstünden çıkıp sağa sola ateş etmesi var. var da var. ama (cumhur)başkanın tırsması da var. gerçi şimdi bizimkiyle filmdeki başkanı bir tutmayalım. filmdeki başka ülkeye kaçmayı düşünmüyor mesela. savaşıyor. bizimki hemen almanya'yı aramıştı.

  spoiler
 • macarthur ve patton gibi güçlü anti-komünist askeri karakterlere ve aslında kennedy dönemine atıfta bulunan bir yapımdır.
 • --- spoiler ---

  türkçesiyle "heyecanlı günler", 1964 abd yapımı politik gerilim-drama filmi. fletcher knebel ve charles w. bailey ii'nin romanlarından rod serling tarafından senaryolaştırılan filmi john frankenheimer yönetmiştir. filmin başrollerinde dönemin büyük yıldızları burt lancaster, kirk douglas, fredric march ve ava gardner yer almışlardır. filmin orijinal müziğini ise jerry goldsmith yapmıştır. abd'de yaşanan bir askeri darbe girişimi karşısında abd başkanı ve adamlarının yaptıkları çalışmaları konu alan film, hakikaten de bir başyapıt niteliğindedir. son olarak, 2 dalda oscar adayı olan (en iyi yardımcı erkek oyuncu-edmond o'brien ve en iyi sanat yönetimi-cary odell ve edward g. boyle) filmin imdb.com puanı 7,9/10'dur.

  konusu
  soğuk savaş'ın en sıcak günlerinde, gücünü yitirmeye başlayan devlet başkanı ile 4 yıldızlı bir general birleşik devletler hükümetini kontrol etme mücadelesinde karşı karşıya gelirler. başkan jordan lyman (fredric march), başarılı bir biçimde sovyetler ile silahsızlanma ile alakalı bir anlaşma yapar. fakat bundan memnun olmayan üst rütbeli askerler hükümeti devirmek için bir plan hazırlarlar. başkan ise küçük ama güvenilir elemanlardan oluşan bir grupla bu ihaneti ortaya çıkarmaya çalışır...

  imdb.com - http://www.imdb.com/title/tt0058576/

  wikipedia - https://en.wikipedia.org/wiki/seven_days_in_may

  trailer - https://www.youtube.com/watch?v=hwl06waoagw

  --- spoiler ---
 • john frankenheimer'ın paranoya üçlemesinin ikincisidir aynı zamanda.