şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: koei)
 • anlaşılması oldukça zor bir oyundur, baştaki dersler çok uzun olmalarına rağmen yetersiz kalırlar. ayrıca bilgisayar çok üstündür, çok feci dayak atar. özellikle campaign (öyle diyor ama aslında skirmish) bölümlerden bir çoğu imkansız zorluktadırlar.
  gene de güzel oyundur zevkli oyundur. politika, ticaret ve askeriyenizi çok ince bir dengede tutmanız gerekir.
  ünite seslendirmeleri de çok kısıtlı olsa da süperdir. her seferinde koparız bazı ünitelere.
 • the fryhtan wars ikincisinin adiydi. ucuncusu seven kingdoms conquest 3d olarak cıkmıs. "kısıtlı imkanlara ragmen" gibi oyunlar serisi. the fryhtan wars orjinal fikirler barındırıyordu.
 • troll wars zamanı kurulmuş insan krallıkları birliği, yedi krallıktan oluştuğu için bu isimle anılmaktadır.

  arathor (stromgarde)
  alterac
  azeroth (stormwind)
  dalaran
  gilneas
  kul tiras
  lordaeron
 • oynadığım ilk strateji oyunlarından biriydi, hatta belki de ilki. hatırlamıyorum.

  hiç zafer kazanamadım. 12 yıl geçmiş. orijinalini buldum, aldım, kurdum, oynadım. saatlerce oynadım. yine hiç kazanamadım.

  bu oyunda gerçekten farklı bir şeyler vardı derken nostalji yapmıyorum.
 • 'ben kotu oynamiyorum, oyun zor' diye kendinizi avutuyorsaniz, kesinlikle haklisiniz. o oyun seven kingdoms iste. aoe ve ra ile zamaninin favori strateji oyunu.

  oyunda bir taktik de isyan edecegini dusundugunuz yerlesimin/koyun butun kaynaklarini asker uretmeye yatirarak oradan taban yapmakti. zararin neresinden donulurse mantigi. fakat sonra o isyan eden koyler birikip gotumuzu tirmaliyordu o da ayri mevzuu.

  agzimin suyu akti.
 • su anda (bu hafta sonu) gog.com'da indirimle satilmaktadir, kendisi ve expansion'i. toplamda 7.18$, 4.2o$ indirilmis hali bu. kacirmayin bence. seven kingdoms ile beraber baska enlight software urunleri de 6o% indirimli.
 • florida'lı amerikan power metal grubu. game of thrones'u konu alan bir çok parçası vardır. özellikle vokale sabrina valentine'in gelmesi ile soundu da (bence olumlu yönde) değişmiştir.

  bir dinlemek isteyenlere, bran stark'ı anlatan after the fall'u tavsiye edebilirim.
  http://www.youtube.com/watch?v=hpa6f6s23pe

  grubun a song of ıce and fire serisine olan ilgisi, tv dizisinin çekilmesinden çok daha önceye dayandığını belirtmekte de fayda var.

  2013 baharındaki turnesinde stratovarius'a amaranthe ile birlikte eşlik edecektir.
 • ilk oynadığın bilgisayar oyunlarından bir tanesidir. çok eğlenceli ve sürükleyicidir. ırk kavramı olması diğer oyunlardan farklı ve gerçeğe daha yakın bakış açısı getirir. farklı bir millete ait bir şehri ele geçirdiğinizde o şehir artık diğer çoğu oyunda olduğu gibi sizin ana milletiniz olmaz, eski kimlikleri korur. ama artık sizin yönetiminizdedir. bu şehirlerin isyan etme olasılığı yüksektir. o yüzden dikkatli yönetilmeleri gerekir. oyun ince yiyecek, para, askeri güç, nüfus gibi dengelere dayanır. bir çok diğer strateji oyunda olduğu gibi biraz rakiplerden hızlı büyüyünce hemen yenilmez bir güç haline gelmezsiniz. oyundaki kar topu etkisi görece zayıftır. en büyük güç olsanız da korunaksız birkaç şehre ani saldırı, casuslukla generallerin ihanet edip ülke değiştirmesi, ekonomik dengelerin bozulması gibi durumlarda büyük isyanlar çıkıp o koca devlet yok olabilir.

  oynadığın bir oyunda bir saate yakın süre sonunda 3 devlet kalmıştık ve birbirlerimizle amansızca savaşıyorduk. bu savaşlarda hepimizin askeri ve ekonomik gücü zayıflamıştı. sürekli devam eden savaşlar sırasında en zayıf olan bir rakibimde isyan çıktığı ve bu isyancıların yeni bir şehir devleti kurduğu haberi geldi. normalde o şehire hemen saldırırdım ama savaşta olduğumdan ve uzak ücra köşede olduğundan saldırmadım. zaman içinde savaşlar devam etti en zayıf devlet yıkıldı. diğerine göre de daha iyi pozisyonda olduğumu ve oyunu kazancağımı düşünürken o isyancı şehir devleti saldırdı hem beni hem de diğer devleti yıktı. oyunu kazandı. seven kingdoms'tan sonra onlarca farklı strateji oyunu oynasamda bu tip bir durumun yaşanabileceği bir oyun hiç karşılaşmadım.

  oyundaki nerdeyse her senaryo bitirdim. mantığını çözdükten sonra o kadar da zor bir oyun değildir. sadece 1 tane senaryo vardı. ne yaptıysam bitirememiştim.

  oyunda deprem, yıldırım, salgın hastalık gibi doğal afetler bile vardır. oyunun seri olarak başarılı bir şekilde devam etmesini çok isterdim. ama devam oyunları başarısız olmuştur. aynı ince dengeleri tuturamamış, aynı zevki vermemiştir.
hesabın var mı? giriş yap