• 2000 civarında kurulan, isveç menşeyli progressive metal grubu. etkilendikleri gruplar arasında; dream theater, a.c.t, talisman, symphony x, helloween, iron maiden, metallica, deep purple, black sabbath, jorn lande, extreme, mr.big, queensryche'ı göstermişler.. zaten sound'ları da bir o kadar izler taşıyor her birinden. ben ise en cok circus maximus'a benzettim.
    su ana kadar 4 albumleri var:

become (2004)
    waiting in the wings (2006)
    mercy falls (2008)
    the great escape (2010)

ozellikle mercy falls harika bir konsept album olup; her progressive metal sevicisi*'nin dinleyip begeneceği bir calismadir kanimca.
  • eğer progressive metal'den hoşlanıyorsanız bu grubu dinlediğinizde neden daha önceden dinlememişim diye kafanızı dağlara taşlara vurabilirsiniz. mercy falls albümü gelmiş geçmiş en underrated albümlerden biri olmaya aday. the great escape de keza çok başarılı. yumulun.
  • the great escape adli 30 dakikalik mukemmel bir sarkilari vardir. hele ilk iki dakikasi daha bir efsanedir.
    ayrica grup su siralar yeni albumlerini hazirlamakta.
  • tüm metal türlerini dinlememe ve sevmeme rağmen progressive metal ve senfonik metalden hep uzak durmuşumdur. bir türlü ısınamadığım iki türdür.

dream theater, symphony x, pain of salvation ve nicelerini dinledim yine de sevemedim progressive metali.

seventh wonder, bana progresive metali sevdiren yegane gruptur işte.
  • alley cat parçalarına aşık olduğum gruptur. birden aklıma düştü "dur lan dinleyeyim" dedim; bi saattir loopta amanakü.
    ayrıca benzer bir tat için yine isveçli olan culloden şiddetle tavsiye edilir.

dünya isveçlilerin daşşağını yesin.
  • yeni keşfim.
    nasıl olmuş da bugüne kadar hiç dinlememişim hayretler içindeyim.
    çok sevdim, çok sevdim, çok, çok, çok...
  • mercy falls albümleri gerçekten ama gerçekten sağlam olan mükemmel grup.

aynı albümdeki tears for a father şarkıları en çelik gibi sert adamı bile küçük bir kız çocuğu gibi ağlatma potansiyeline sahiptir.

ama konsept albüm olduğundan oturulup bütün albümün tek dinleyişte bitirilmesi önerimdir. karanlıkta kulaklıklarınızı takıp herhangi bir çeşit alkol ve iki paket sigara ile beraber tüketmenizi tavsiye ederim.

yemin ederim hayatımda ilk defa bu kadar başarılı bir çalışma dinlemiş bulundum. progresif müzikte vardır bu. müzikte ya anlam olmaz sadece virtüözler enstrümental mastürbasyon yapar, ya da gerçekten can alıcı bir anlam yüklenir ama atmosfere abanıldığından müzikal yetersizlik olur. bu abiler ise bitirmiş artık.

eyyorlamam bu kadar.
  • (bkz: inner enemy) şiddetle tavsiye
  • "tiara" isimli yeni albümlerinden ilk klibi yayımlamış olan mükemmel grup.

hasret bitti sonunda

https://www.youtube.com/watch?v=raz0tkeox6a
  • the testament - 2022 albumleri bugune dek yaptiklari en iyi is olabilir mi? olabilir. fevkalade lan bu album! kimse de yazmamis.
hesabın var mı? giriş yap