şükela:  tümü | bugün
  • 1985 doğumlu avusturyalı yönetmen ve senarist. veronika franz ile beraber yazıp, yönettikleri 2014 yapımı korku filmi ich seh ich seh ve 2019 yapımı the lodge filmleri ile dikkat çekmektedirler. beraber film yazıp, yönettiği veronika franz kendisinin halasıdır.
  • ich seh ich seh ve the lodge filmlerindeki benzerlikler, gerek senaryo gerek sinema dili konusunda hangi konuların üstünde durmayı tercih ettiklerini, kendi sinema dünyalarına ait özneleri ve nesneleri gösteriyor; boşanma, psikolojik travmalar, travma sonrası stres bozukluğu, zalim çocuklar, tanrı'dan medet umma, böcekler, evcil hayvanlar, modernist mimariye sahip evler, gözden uzak mekanlarda geçen hikayeler, archenemynin yetişkin kadın olması, uzun sahneler ve ucu açık finaller.

    henüz iki uzun metrajlı filmleri olmasına rağmen bir filmin kendi ellerinden çıkıp çıkmadığı anlayabilmemizi sağlayacak kadar kendi sinematik dilini kurmuş olduklarını görüyoruz. kabaca tür sinemasına dahil etmeye çalışırsak da gerilim/korku/gizem diyebiliriz.

    ayrıca avusturya'nın en büyük auteurlerinden biri olan michael haneke'nin izlerini her iki filmlerinde de görmek mümkün. das weisse band, severin fiala ve veronika franz'ın en sevdikleri filmlerden biri çıkarsa şaşırmam.
hesabın var mı? giriş yap