şükela:  tümü | bugün
 • önsöz: yazacaklarımı okuyacak olan bağnaz harry potter fanlarının vermiş olduğu her eksi benim için bir onurdur.

  severus snape; james potter, sirius black, dumbledore ve en önemlisi harry potter gibi proje ürünü çakma kahramanlara göre her zaman daha karakterli bir duruş ortaya koymuştur. severus snape'in adamlığını görmek için bu saydığımız şaklabanların kirli çamaşırlarını dökmek gerekir.

  james potter; ergenliği döneminde kurmuş olduğu çapulcular grubu ile hogwarts'ta daima etrafa caka satan bir karakterdir. zaman zaman gözü dönen bu ekip, severus snape'le uğraşıp herkesin içerisinde pantolonunu indirecek kadar alçalırlar. severus snape and the marauders'te bu ekibin snape'e karşı dörde bir şekilde savaştığını da görüyoruz. draco malfoy ve ekibi bile bu kadar alçalmamıştır. ancak sırf gryffindor olduğu için çapulcular'ın bu aşağılıkları görmezden gelinir.

  çapulcuların bir diğer üyesi sirius black de james potter'a kuyruk olmaktan ileri gidememiştir. james'in yapacağı işlerin doğruluğuna ya da yanlışlığına bakmadan peşine takılmıştır. bu ekibin bir diğer üyesi peter tarafından ihanete uğrayan james ölür ve sirius çılgına döner. sirius'un davranışları* james'i kaybetmekten çok elde edilen şöhretin çökmesidir. james yoksa çapulcular da yoktur. azkaban'da geçirdiği 12 yıl, snape'e yaptıklarından sonra gönüllere su serpmiştir.

  dumbledore'a gelecek olursak; hogwarts tarihi bu kadar fanatik bir yönetici görmemiştir. gözü kara bir potter sempatizanı olan bu yaşlı moruk, bıraksalar harry üzülmesin diye dünyayı yakar. felsefe taşı'nda yapmış olduğu eyyam ile harry için diğer takımdaki çocukların hayalini yıkar. gryffindor'u birinci yapmak için longbottom'a bile puan verir. tüm okulun önünde göz göre göre eyyamcılık yapar. müdür odası ile yemekhane dışında göremediğimiz bu sözde yönetici, voldemort ile bir kere savaşa girişmiş onda da neredeyse elini kaybetmiştir.

  gelelim harry potter'a. bundan sonra yazacaklarım yukarıdakiler kadar masumane kelimelerden oluşmayacak. daha önceki bir yazımda bu şımarığın babasının yavşaklığını anlatmıştım. (bkz: james potter'ın yavşak bir şahsiyet olması/@nickidegistirebiliyozmu) gereğinden fazla abartılan, çok iyi pazarlandığı* için yaptığı yanlışlar görmezden gelinen bu kendini beğenmiş, bizde snape'e duyulan hayranlığın artmasından başka bir etki bırakmamıştır.

  hogwarts'ta ilk yılından itibaren, babasının bayrağını devralan şımarık çocuğumuz, snape reise cephe alır. snape reis, guidditch maçı esnasında masumane bir şekilde harry'nin asasındaki büyüyü kaldırmaya çalışmasına rağmen, harry tarafından asasına büyü yapıldığı iftirasına uğrar. harry gerçeği öğrendiğinde bırakınız özrü bir teşekkür dahi etmez. ancak severus snape bazıları gibi kindar değildir. babasının ve oğlunun tüm yavşaklıklarına rağmen, harry'ye zihin kontrolünü öğretmeye çalıştığı esnada, harry babasının tüm piçliklerini öğrenir. tabi yine de babacığına kuş kondurmaz. ama sorsan draco malfoy kötü biridir!

  tüm bu yanılgıların ( harry'lerin, sirius'ların iyi sanılıp; snape, malfoy gibilerinse kötü olarak görülmesinin) sebebi hogwarts'taki eğitim ve dumbledore'un yanlı tutumudur. hogwarts'ın birinci sınıftan itibaren öğrencileri sınıflandırması çok yanlıştır. adeta öğrencilerin kaderi en baştan belirlenmektedir. bu saçmalığın sorumlusu da dumbledore'dur elbette. kendi tekelinde bulundurduğu seçmen şapka ile istediği öğrenciyi istediği yere yerleştirmektedir.

  ey dumbledore:

  eğitim dediğin böyle mi olmalıdır? eğitimci demek, insanların değişebileceğine inanmak değil midir? severus snape bunun en canlı örneği olarak yanında değil midir? daha sonra seçmen şapka'nın da itiraf ettiği gibi harry potter'ın yeri syltherin iken neden gryffindor'a yerleştirilmiştir? sırf harry sevgisi yüzünden longbottom gibi bir vasata bile puan verip gryffindor'u birinci yapmak eyyamcılık değil de nedir? sırf bu sebeple onlarca öğrencinin hayal kırıklığı harry'nin mutlu olmasından daha mı önemsizdir? tüm bu soruların cevabını duymak isterdik. ne yazık ki öğrenemiyoruz. okul koridorları dışında varlık gösteremeyen bu sözde yönetici savaşı dahi göremeden mefta olmuştur. baş yöneticiymiş. kıçımın kenarı...

  harry bağnazlarının linç için geleceklerini ve "snape zomonondo voldomort'o kotolmoyo çoloşto" vs diyeceğini biliyoruz. tabi hayat harry'ye güldüğü gibi herkese gülmüyor. daha birinci sınıfta slyhterin'e seçilip insanların ön yargıları ile mücadele etmeyi harry ve onun gibiler bilemez ne yazık ki. seçmen şapka* sizi kötü olarak etiketlemiştir. iyi olmak isteseniz dahi kabul görmezsiniz. tüm harry severler draco malfoy'a öfke kusarken, o ve onun gibileri dışlayıp iyi bir insan olmaları için hiçbir çaba göstermeyen, sözde eğitimci dumbledore gay'ine* saygı duyarlar. soruyorum size; seçmen şapka doğru olanı yapıp, harry potter'ı slyhterin'e gönderseydi yine aynı duyguları besleyebilecek miydiniz? dumbledore'un "harry, sana voldemaort'tan biraz kötülük bulaşmış olabilir" itirafı, slyhterin takımına gitmesi halinde nasıl sonuçlar doğururdu? harry'nin iki çocuğundan birinin şu anda slyhterin'de olduğunu söylesek* ne düşünürsünüz?

  tüm bu ön yargıları, james potter'ları, sirius black'leri alt eden bir adamdan bahsediyoruz. james potter'ın can dostum dediği peter tarafından ihanete uğrayıp ölmesi sonucu yetim ve öksüz kalan harry potter'a, aynı james potter ve oğlunun düşman olarak addettiği severus snape kol kanat germiştir.

  severus snape, potter'lar gibi göz önünde olup insanların sempatisini kazanmak için ruhunu satmamıştır. böyle bir çabası da yoktur. voldemort'u öldürmek için kurduğu planda hain olarak görülecek olması umrunda değildir. hatta bu görev uğruna canını hiçe saymıştır. öleceğini bile bile harry potter'a her daim yardımcı olmuştur. harry potter kendisini ucube olarak görse bile...

  reise;

  kahpeler arasında bir yalnız adam
  davası uğruna geri durmadı bir an
  james potter için düşünmedi intikam
  yavşak harry potter'ı kolladı her zaman.

  harry mi yendi sanırsınız karanlık lordu
  snape olmasa nah yenerlerdi voldemort'u
  öldükten sonra ağlamak ne fayda piç harry
  yaşarken anlayabilseydin ya severus snape'i

  edit: rowling'in açıklamış olduğu sırlar
  türkçe's7i
 • sonuna kadar haklılık payı var
 • yazının tamamını okumadım ama severus snape evli barklı bir kadını unutmamış ve gereksiz romantizm peşinde koşan saplantılı bir adamdır. çok da gözünüzde büyütmeyin.
 • severus snape evli barklı bir kadını unutmamış ve gereksiz romantizm peşinde koşan saplantılı bir adam değildir. kendi yediği salakça halt yüzünden kızı kaybettiği için bir nevi kendini cezalandırmaktadır. keza öyle olsa bile james potter'ın kendisine yaptığı mobbingin hiçbir şekilde savunulacak bir tarafı yoktur.

  harry potter'ı zaten oldum olası sevmem, en sevmediğim karakterlerden biridir. bir expelliarmus'la patronus büyüsü öğrendi iyi ki, başka nane yok herifte. bi ara crucio yapmaya kalktı bellatrix'e onu bile beceremedi.

  severus snape dediğimiz "adam" voldemort gibi bir canavardan zihnini gizlemeyi başarmış, ölene kadar da davasını satmamıştır. gözünüzde büyütebilirsiniz kendisini.

  (bkz: severus snape sevgisinden geceleri gizlice ağlamak)

  edit: kitaptaki "the prince's tale" bölümünün filmde içine sıçılmıştır o konuya hiç girmiyorum.
  edit-2: nur içinde yat alan rickman reis.
 • çapulcuların hiçbirinde bulunmayan adamlık. lupin dışında hiçbiri bir boka yaramadan geberdi gitti zaten.
 • "bu sözde yönetici voldemort ile bir kere savaşa girişmiş onda da neredeyse elini kaybetmiştir."

  şeklinde cümle kurabilenleri hp okuyanlar sallamaz maalesef.

  snape adamın dibi, adamın hası, adamın son iki harfi...

  snape gri bir alanda duruyor.
  hayatının sonlarında gerçekten iyi tarafa geçmiş de olsa oraya gelene kadar sadece bencil gerekçeleri var. evrensel bir ahlak anlayışı yok kesinlikle. dumbledore'a ilk gelişi bile "lily'i kurtar, çocukla james'i voldy halleder ve hatun bana kalır." modundaydı.
 • after all this time ?
  always
 • hiç harry potter filmi izlememiş, kitabı okumamış biri olarak şahsıma vay anam vay neler dönmüş serhat ya dedirten olaylar silsilesidir.
 • severus ilim irfan pesinde kosarken zibidi ogrenciler tarafindan kiskirtilan bir ogrenciydi.
  bir buyucu olarak varolan yetenekleri sonuna kadar kullanmasini bilen biriydi. cogunlugun korktugu ama bir buyucunun kendini kesfetmesi icin karanlik sanatlarla ugrasmistir sirt cevirmemistir. kotuye kullanmadikca arastimanin yeni buyuler elde etmenin pesindeydi ve yapti da.
  neymis efendim karanlik buyuler icat ediyormus. arkadasim ne yapsaydi saksida 2 saniyede cicek yetistiren buyu mu icat etteydi? tabiki ileri teknik gerektiren buyuler icat edecekti. onemli olan masumlara kullanmamak.

  daha cocuk yasta voldemorta gitti diye adam ölene kadar herkesin gozunde bir pislikti. dumbludore bile sirf onu yeteneklerinden dolayi yaninda tuttu.
  severus oyle pismandi ki her sene harry ve her ise burnunu sokan arkadaslarinin canini kurtarmak bile onu tatmin etmedi. voldemort ölene dek kendini tehlikeye atti. ve öylece göctü gitti...

  keske yaşasaydi keske herkes karsisina gecip o ifadesiz olan kara gozlere baksaydi... herkes 'bunca zaman ha severus, bunca zaman sen hep bizim tarafimizdaydin bunca zaman gizlice bircok kisiyi ölümden kurtardin sen severus sen sen yaptin bunu ' deselerdi ve o yigit adam severus'un yuzunde yine tek bir mimik dahi kipirdamasaydi...

  ah severus yaşarken degerinin bilinmemesine oyle icerliyorumki..
  keske bir kez olsa o mudur odasinda asili olan tablona gelsen gelsen de gittigin yerde iyi oldugunu bilsem. belki diger tarafta gulumsuyorsundur ha severus! ah severus ahh
  gözyaşlarımız melez prens için

  edit: severus icin yazilan ağıt eklenmistir.