• bana hayatimin en guzel 25 dakikalarindan birini yasatan kisa film.
  • altyazılı olarak buradan izlenebilecek mükemmel bir kısa film.
  • son dönemde harry potter dünyasını özlemiş,konusu açıldığında bile kendisini kaybedebilen bünyelere *ilaç gibi gelecek kısa film.snape i oynayan oyuncu içlerinde en başarılısı diyebilirim.(bkz: mick ignis) alan rickman'ı iyi çözümlemiş,aynı sosyopatlık ve bir o kadar da duygusallık...
    ayrıca soundtrack albümü üzerine bayağ çalışılmış,kısa filmden beklenmeyecek kadar içeriği sağlam.tüm liste soundcloud'tan dinlenebilir.
    https://m.soundcloud.com/…-the-marauders-full-score
  • fan yapımı denmesi normal. çünkü senaryo da fan yapımı.

--- spoiler ---

bir kere o tayfa öyle "hogwartstan kurtulduk hell yeahhh" diyecek bir tayfa değil. sirius bizzat harry'e hogwarts'a girdiği günü unutmadığını ve çok sevdiğini söylüyor. adamlar hogwarts'a hastalar. onların yaramazlığı da genel olarak fred-george gibi. rowling'in yansıttığı kadarıyla bi tek snape'e puştluk yapıyorlar. snape içten içe iyi biri ama lily'i kıskanması sebebiyle gıcık davranıyor. lily'e bulanık demiş bir adam bu. amacı muhtemelen lily'i kendinden soğutmak ama james bu laftan dolayı snape karşı tavrını daha da sertleştiriyor. sirus james ve diğerleri için ailesinin karanlığına girmeyen bir karakter. böyle bir tayfanın bu kadar yavşağımsı gösterilmesi ve snape'in cıvık bir duygusallığa yaklaştırılması o kitaptaki havayı bozmuş. james dediğimiz adam tamam hayta ve snape'e kötü davranmış da sonunda snape'in hayatını kurtarmış bir adam. demem o ki tamam snape'e çok kötü davrandılar ama böyle betimlenecek bir tayfa değildi bu tayfa. o kadar da değil. snape de gıcıklığıa gıcıklıkla karşılık vermiş zira. rowling çok tatlı bir ayarda bırakmıştı bütün bunları. bu biraz cıvımış gibi geldi bana. ki en sevdiğim karakter sıralamasında bizim genç üçlüden sonra snape gelir. dizi-film-kitap aleminde bazı karakterler vardır hani. barney stinson gibi. duygularını tutar tutar tutar ve sonunda patlatır. o patlama o karaktere çok yakışır. o patlama o karakterin kimliğidir... he işte snape o karakterlerden değil. snape farklı bir şey. duygularını içine atan ve patlamayı itirafla değil kin ve öfkeyle yapan bir karakter. onu duygusal kıran da zaten duygularını düşünseli ya da zihinbend gibi şeyleri içeren sahnelerde görmemizdi. bu yüzden o snape'in konuşması olmamış. yakıştıramadım ve beğenmedim.

tabi bunlar kitapla filan kıyaslayınca böyle. bağımsız bir senaryo olarak düşünürsek fena değil. ama hp benim kalbimde yukarıdaki gibi yer etmiş. bu yüzden filmde o noktalardan rahatsız oldum. eksi yoruma karşı bir de artı yorum yapayım lakin. kurgu, makyaj ve oyunculuklar gayet iyi olmuş.
    --- spoiler ---
  • sağlam bir snape fanı tarafından çekilmiş olmasına katılıyorum. ama ben de harry'nin kendini beğenmiş, şımarık, ukala babasına gıcık olduğumdan filmi beğendim.
    ayrıca oyunculuklar ve efektler cidden başarılı, snape'i oynayan eleman çok iyi. düello sahnesi muhteşem.
    keşke rowling bu dönemi yazsa.
  • daha bugün izleme fırsatı bulduğum süper ötesi kısa film. buna fan made demişler ama bildiğin acayip prodüksiyon var. hele kamera arkasını izlediğimde orkestra özellikle büyüledi beni. bir de oyuncuların filmi ilk defa izledikleri bir video var ki beni en az film kadar eğlendirdi.

her zaman en merak ettiğim dönem çapulcuların okul günleri ve ilk savaş zamanı. keşke fantastic beasts'ten sonra da onlar çekilse ya da yazılsa.
  • izlememle birlikte, şahsımı "keşke taa grindelwald-dumbledore ilişkisini flashback'lerle derinleştiren, tom riddle in okula girmesinin anlatıldığı bir dizi çekilse" diye iç çektiren kısa film olmuştur.
  • oyunculuklar ilk başta biraz sorunlu gibi gelse de düello sahnesi ile o da toparlıyor. o düello sahnesi filmi ayrı bir seviyeye taşıyor zaten ve keşke orijinal filmlerde de daha çok görebilseydik bu tür sahneleri dedirtiyor.

snape'in anılarından en azından sirius ve james'in ona hogwarts'ta 2ye karşı 1 saldırdığını bildiğimiz için okul sonrası marauders'la snape'in kapışmasının bire bir başlayıp, james'in zor durumda olduğunu gören arkadaşların da gaza gelmesiyle 4'e 1'e dönüşmesi çok da şaşırtmıyor... ki bunlardan peter boş küme, zorlamayla dahil oluyor ve beceriksiz. remus daha ağırbaşlı davranmaya çalışıyor ama sonunda o da kendini kaptırıyor... kitaba uygun bu davranışlar. sirius ve james'in konu snape oldu mu son derece acımasız birer zorba olduklarını, okuldayken o hiçbirşey yapmasa, bir köşede kitabına gömülmüş otursa bile sırf canları sıkıldığı için gidip onunla uğraştıklarını vs de biliyoruz. o yüzden buradaki gıcık tiplemelerini (snape'le alakalı olduğu kadarıyla) kitaptakinden çok farklı bulmuyorum. snape söz konusu oldu mu ayrı bir tepkimeye giriyordu bu dörtlü sonuçta, özellikle james ve sirius.

videonun başında "yaşasın mezun oluyoruz, artık üniforma giymemiz gerekmeyecek" türü kutlamaları da normal geliyor bana. klasik mezun olan kişi geyiği bunlar. okulda arkadaşlarınla beraber çok güzel vakit de geçirsen, geriye baktığında "hayatımın en güzel yılları" diyeceğin kadar güzel anılarla da doldurmuş olsan o mezuniyet zamanı geldiğinde "yehuuu kurtulduk okuldan, mezun oluyoruz" moduna giriliyor sanki...
  • öncelikle sıkı bir hp fanı olarak aşağı yukarı başarılı bulduğum film. ama yukarıda da bahsedildiği en büyük sorun karakterlerin olmamış olması. gelelim tüm yorumlara:

* en önemli saçmalık voldi olmuş. voldi harry'e bebekken saldırmadan önce kendi bedeninde gayet yakışıklı bi adamdı. burun delikleri de normaldi. bu kadar bariz hata nasıl yapmışlar anlamadım.

* bu adamlar hogwarts aşığı. mezun olduk diye kutlama yapacak son kişiler. bu durumda bu sevinç neden?

* james harry'nin anılarından bildiğimiz üzere kendini beğenmiş bir tip. ama böyle uyuz ve durduk yere 4'e bir, bir kişiye saldıracak kadar karaktersiz değil. her ne kadar lupin'in durgunluğu, sirius'un desteği ve peter'ın karaktersizliği doğru yansıtılmış olsa da james oldukça yanlış yansıtılmış. sonuçta lily durduk yere sevmedi bu adamı.

* snape güçlü bir büyücü. ama geri kalan karakterlerde patates değil. hele hele 4 kişiye bir kişi karşı koyacak kadar güçlü birisi değil snape. ki burda yeni mezun olmuşlar. dumbili misin mübarek?

* affedilmez lanet yapılan sahne çok saçma. yapan kişi yaptım bitti şeklinde yapmıyor o laneti. asa ile teması devam ettirmeli. büyü yapmak çok kolay olmuş.

* snape asayı kaptıktan sonra james yumruk atmaya koşuyor. 2 asası olan adama yumruk atmayı bırak dokunamazsın bile. hele ki film mantığında bu adam 4 kişiyle savaşma gücüne sahipse...

* cisimlenme kısmı güzel tasvir edilmiş ve filmden esinlenilmiş. ama snape salak mı ki o kadar yakına cisimleniyor? dünyanın öbür ucuna gidebilirdi o sırada.

* o 4 kişilik ateş ne salak bi büyüdür? hayatımda böyle saçmalık görmedim. sırf animagus göndermesi yapmak için saçma bir detay olmuş. üstelik bu bi sır. izinsiz animagus olmak azkabana atılma sebebi ve bunu göstermeye can atmaları çok saçma.

* ve en çok beğenmediğim kısmı snape'e saldırı sebepleri. ne olduğu belli değil. bi amacı yok ve altı boş.

yine de hala ara ara hp okuyan, özleyen, fantastik canavarlar filmini çok beğenen bir kişi olarak; fan made alanında başarılı bir film olduğunu düşünüyorum. rowling bu kadar katı olmasaydı da keşke daha fazla hikaye bilseydik...
  • snape yandaşı, saçma sapan bir senaryo ile çekilmiş, görüntü ve efektleri güzel kısa film.
hesabın var mı? giriş yap