şükela:  tümü | bugün
  • asik olmak; ortasindan sikilan dis macununu gormemektir,
    sevmek; ortasindan sikilan dis macununa tahammul etmek.
  • aşk tekila shottır; birden çarpılır, konuşurken saçmalar, kendi kendine gülme isteğine karşı koyamazsın, yer aniden ayaklarının altından kayar, mantık devre dışı kalır.. hiç ayılmak istemezsin..
    sevgi rakı sofrasıdır; yavaş yavaş ve adabıyla yaşadıkça, muhabbet ettikçe, anlattıkça, dinledikçe, anladıkça, paylaştıkça daha bir serpilir, daha bir güzelleşir.. o masadan hiç kalkmak istemezsin..
  • aşk biter, sevgi tükenir. bu yuzden ask an’la, sevgi zamanla. ask baslar yildirim carpmasi gibi. ve ask biter, elektriklerin gitmesi sularin kesilmesi gibi.
    sevgi ise mumkun degil birden bitmez ancak zamana yayilarak tukenir. nasil olusmasi icin zamana yayilan bir emek iceriyorsa sevgi, tuketmek icin de negatif bir emek ister.

ask baslar; “askimiz ne zaman basladi” dersin. sevgi baslamaz, olusur. bu yuzden “beni sevmeye ne zaman basladin” demezsin. “beni sevdigini ne zaman anladin” dersin.

askin baslamasi icin de bitmesi icin de bir sey yapmaniz gerekmez. kendi kendine olan kendi kendine de biten bir durumdur. sebep bulamazsin bi gerekceye yaslayamazsin.

bu yuzden;
    aşk an’da, sevgi zamanda
    bitmek an’la, tukenmek zamanla.
  • sevgi ısıtır; aşk yakar.
  • özdemir asaf üstadın nefis özet geçtiğidir ;

"onun güzelliğini herkes görüyorsa o bence az güzeldir.
    herkes biliyorsa o bence hiç güzel değildir.
    onun güzelliğini yalnız ben görüyorsam bu sevgidir.
    yalnız ben biliyorsam bu aşktır.
    hiç kimse görmüyorsa bu yalnızlıktır."
  • sevgi, "ya çok mutsuzsa" deyip üzülmektir;
    aşk, "ya çok mutluysa" deyip üzülmek.
  • dostoyevski'nin beyaz geceler adlı kitabı buna çok güzel bir örnektir.
    --- spoiler ---
    aşık olduğu adamın ona döneceğinden umudu kesen nastenka kahramanımız aleksi'ye yakınlaşır. başından beri ona aşık olan, en ufak gülümsemeden bir anlık mutluluktan bir ömre değer diye bahseden aleksi, tam mutluluk sarhoşu olmuşken nastenka'nın aşık olduğu adam çıkagelir. nastenka aleksi'ye söylediği güzel sözleri, ona verdiği hayat ışığı umudu bir an olsun düşünmeden aşık olduğu adama koşar. aşık olduğu adam için, sevdiği adamı dert deryalarına bırakıverir.
    --- spoiler ---
  • buda'ya,
    - "senden hoşlanıyorum" ile "seni seviyorum" arasindaki fark nedir? diye sormuşlar.
    buda şöyle cevap vermis;
    - bir çiçekten hoşlanırsan onu koparırsın. ama bir çiçegi seversen, onu her gün sularsın.
    bunu anlayan kişi yaşamı anlar.
  • sevgi toz şekerdir. aşk, çikolatalı pasta.

aşk, haliyle daha büyüleyici.

ama sevgi öylece durabilirken aşk çabucak bozulur.
  • aşk kızarmış patatesse, sevgi de haşlanmış patatesmiş gibime geliyor.

bana sorarsanız patates püresi gibisi yok.
hesabın var mı? giriş yap