şükela:  tümü | bugün
 • 1977 yapimi bir zeki ökten filmi. senaryosu ayni zamanda filmde sarhos hirsizi canlandiran süleyman turan'a ait. türk sinemasindaki en tatli çocuk oyunculardan murat erton da yegen rolünde. basrol oyunculari tarik akan, hale soygazi, neriman köksal , perran kutman ve ali cagaloglu.

  enistesi * esas adamimizi * bir aylak olarak nitelendirmektedir. aslinda tam da öyledir. enistesinin kalbini tekrar kazanmak isterken isin içine çalinti bir mücevher, güzel bir ask hikayesi, çocuk kaçirma olaylari girer.

  perran kutman'in her türlü el kol hareketinden bir anlam çikarmasi da en komik sahnelerindendir.

  (bkz: tarik akan/#7385013)

  ayrıca filmin fon müziği için (bkz: porque te vas) *
 • eniste karakterinin kulyutmazla birebir ozdeslestigi film.adam hakli ama bi turlude ispatlayamiyo.evin icinde her turlu olay donuyo.
  ayrica mehmet aslantugun basrolunu oynadig buna benzer bi film daha vardi.o filmde cocuk buyumus bi haldedir ve seyirciye olaylari anlatir.mehmet aslantugun karekteride ayni bu filmdeki gibidir.enistesi fikret hakandi sanirim.is faln bulur buna devlet dairesinde o calismaz ayrilir.
 • filmin künyesinde senaryo süleyman turan yazmakla beraber dayı ve kayınço ilişkisi ve yaşanan olaylardan bazıları bedii faik in bir romanından alınmıştır. bu durum, osman sınav ın bu romandan uyarladığı mehmet aslantuğ un başrolünü oynadığı yalancı filmini izleyince daha net anlaşılmaktadır. bununla beraber sevgili dayım yeşilçam sıcaklığı ve doğal oyunculuklarıyla daha akılda kalıcıdır.
 • en sevdiğim filmlerden biridir. çocukluğum tarık akan'a benzeyen dayımla birlikte geçti, apartmanda başka çocuk olmadığından, en yakın arkadaşım dayımdı o zamanlar. sinemaya da, parka da birlikte giderdik. onun beatles kasetlerini karıştırır, çizgi romanlarını okurdum hırpalayarak. hiç kızmazdı ama. babam, aynen fildeki gibi dayımın aylaklığına kızardı, ama en az annem kadar severdi dayımı. aynen filmdeki gibi biraz serseri ama çok eğlenceliydi dayım. hale soygazi gibi olmasa da, bir sevgilisi de vardı galiba. ama hiç görmemiştim.

  daha sonra dayım perran kutman kılıklı bir kadınla evlendi. üstelik onun kadar komik bile değildi yengem. ilk aşkım böyle bir kadınla mı evlenecekti? düğünde çok ağlamıştım. ilk kalp kırıklığını böyle tatmış oldum...

  bu arada ben büyüdüm, dayımın tayini çıktı uzaklara, hem çocuğu da oldu. en yakın arkadaşım çocukluğumda kaldı.

  en son gördüğümde sevgili dayım bıyık bırakmış.
 • tarık akan'ın hale soygazi'nin peşine takıldığı ilk sahnede jeanette'in porque te vas şarkısı çalmakta. *
 • bıyıktan önceki son film sanırım.
 • ilkokulda türkçe dersinde mektup yazma konusu işlenirken öğretmenin verdiği ödeve binayen yazılan mektupların %68,4ünün* giriş sözcüğüdür.
 • gün itibariyle bir adet orijinal posterine sahip olduğum, muhteşem bir zeki ökten filmi.
 • an itibariyle cine5 ekranlarına beni çocukluğuma döndüren tatlı turk filmi.
  içim bir garip oldu lan.