şükela:  tümü | bugün
  • çoğumuzun artık unuttuğu lise yıllarında genellikle hanım kızlarımız tarafından kullanılan yalan çeşididir. sevgiliyle başbaşa bir gece geçirmek için ya da arkadaşın evindeki aleme akılabilmesi için aileye söylenmesi elzem olan mantık dolu cümleler içerir...

kız: anne ben incilere gidicem bu akşam izin verirsen?(gaygay)
    anne: niye kızım otur evinde?
    kız: ya ama ders çalışmamız lazım perşembeye çok önemli sınavımız var biliyosun soru-cevap yapıcaz..
    anne: allah allah inci bize gelsin?
    kız: ya babası izin vermiyo onun.. hem telefonunu da veririm ararım istiyosanız?
    anne: babana sor ben anlamam.

*baba o sırada mutfağa girer*

kız: baba?
    baba: keçi sakalı var mı bu inci'nin?
    kız: nası yani?
    baba: geçen yolda gördüm bi inci'yle beraber seni de ondan soruyorum.
    kız: baba?
    baba: aynı yalanı anan söylerdi kızım dedene.. başka bişey bulun geliştirin kendinizi eheh
    anne: ismayıl!
    kız: nası ya?
    baba: inci'ymiş. sakallı inci hehe.. yürrü..
  • kız: babacım.
    baba: ne
    kız: *baaaaaabaaaaaaaaaaaaa....
    baba: neleroloyor kızım?
    anne: bir şey isticek kesin.
    kız: aman anne yaaa..
    baba: ne isticen bakim?
    kız: baba haftasonu kapadokya gezisi varmış gidebilir miyim 3 kız gidicez.
    baba: kapadokya?
    anne: kapadokya?
    kız: kapadokya.
    baba: hanım?
    anne: bey?
    kız: noluyo be?
    baba: canlısına mı gideceksiniz taşına mı?
    kız: anlamadım?
    anne: ayhihihi ilahi ismayıl.
    baba: diyorum istanbul içinde mi bu kapadokya
    kız: nevşehir'de baba?
    anne: ayahhehehihihi
    baba: olmaz o belgesel izleyin. para yok.
    kız: ya biriktirdim ben.
    baba: hah ben de para çekememiştim ver sen onları bana geririm yarın haftaya
    kız: ya anne ya....
    anne: biz balayında gidebildik ancak kapadokya'ya kızım bekleyin biraz aaaaaaaa...
    baba: ahaahaahaa
  • kız: baba akşam 12 seansına arkadaşlar bilet almışlar o saatten sonra ordan dönemem ben nazlılarda kalıcam
    baba: ben alırım seni
    kız: ya hem muhabbet etcez biraz?
    baba: olmaz iti var uğursuzu var böbreğini çalarlar sonra ruhun duymaz
    kız: ya baba sanki erkek arkadaşımda kalıcam yalan söylüyorum sana ya.. merak etme
    baba: yok mu erkek arkadaşın?
    kız: yok baba olsa neden saklayayım beni öyle mi yetiştirdiniz?
    baba: tabi ya aslan kızım benim.. git ama merak ettirme ara eve gittiğinizde
    kız: aslan babam ya.. bitane valla..

*akşam 12 suları*
    baba: sinema çıkışı nazlılarda kalcak bizim kız.
    anne: sen de bunu yedin.
    baba: hassiktir vallaha yedim..
  • üniversitedeyken ders çalışacaz ya da okul gezisi var, iş hayatındayken şirketin iş gezisi var gibi beyaz yalanlardır...
  • bu yalanlardan kurtulmak için başarılı bir yalansavar olarak: (bkz: akıllı ebeveyn)
  • gece disari cikilacak mekana yakin oturan bir arkadas ismi verilir,besiktas-mecdiyekoy hatti ise yarar. bi miktar alkol alinacagi gecenin bi vaktinde alkollu bi sekilde kiz basina eve donmenin ne kadar tehlikeli oldugu vurgulanir. eve geri donuldugunde evinde kalindigi varsayilan arkadastan guzel bir selam soylenir.
    zaten bi sure sonra akillanan ve durumu cakan ebeveyn yuzgoz olmak istemediginden naaptin, kimde kaldin sorularini yoneltmemeye baslar.
  • genelde gezi bahanesine sığındığım hatta bir noktada olayı renkli printer desteğiyle afiş basmaya kadar götürdüğüm eylem. bir hafta önceden word açılır, şunlar yazılır:

(başta sazlıktan kalkan kuşlardan oluşan bir resim )

odtü kuş gözlem topluluğu gururla sunar

manyas kuş gölü gezisi

(bu noktaya internetten bulunan geyik birşeyler yapıştırılır. mesela: )

7615 ayrı kuş çeşidinin yaşadığı dünyanın en önemli doğal, ekolojik, botanik, foseptik, bilmemnejik köşesinde 2 gun 2 gece konaklama.

(sonrada klasik gezi geyikleri)

otobüsle ulaşım, hede hödö, 2 gece konaklama falan filan 100 ytl.

(fiyat çok söylenmez ki anne baba "bu paraya gezi mi olur" demesin)

bu laflar comic sans fontu ile yazılıp bir a4 kağıda basılır, renkli çıktı alınır, evde kendi masanızın üzerine bırakılır. gören anne ya da baba da mesajı alır. iki üç gün sonra da geziye gitmek için izin ve para istenir. (hem de para istemek hayvanlıktır biraz kabul de ediyorum, ama para istememek de inandırıcı değildir.) daha sonrasında da sevgiliyle mutlu mesut iki gece geçirilir.
  • aşk için söylenen yalanların başlangıcıdır.

ben demedim yalan, gidecem kalacam dedim, salonda yattım ama o da geldi, herkes bildi.
    kimse duymadı yaptı.
    şimdi ben de bunu yapacam aşk için yalan söylemek zorunda kalmasın arzu ettiğim çocuklarıma...
  • ev arkadası, sevgilisiyle geçirmek istediği dolayısıyla evde olmayacağı gece için ailesi evi arayıp sorabilir korkusuyla nöbetçi yalancı aramaktadır. "banyoda dersin, şurda dersin, burda dersin, ay acaba ne desen..." muhabbeti bayınca "doğruyu söyle de kurtulalım!" deyü yan çizilir, ve olaylar değişik bir taktik anlayışıyla gelişir;

- baba ben gece evde olmayacağım, ararsınız falan diye önceden söyleyeyim.
    - ha?
    - sevgilimde kalıcam da...
    - yalancı! selam söyle dayıngile.
    - ehe...