şükela:  tümü | bugün
 • al caponeun bugs morani oldurmek icin planladigi ve eyleme koydugu hadise. calinmis polis arabasi ve polis uniformalari ile bugs moranin mekanina gelen capone'un adamlari iceridekileri duvara dizip arkadan ates acmislardir. sadece iceride bulunan bir tanesi gercek polisler gelene kadar yasayabilmis, kendisine yoneltilen "seni kim vurdu" sorusuna "kimse, kimse vurmadi" seklinde cevap vermistir. super planlanmis olsa da, asil hedef bugs moran o gun gec kaldigindan kapidaki polis arabasini gorup ortamdan uzaklasmistir.al capone bir cok olayda oldugu gibi kanit yetersizliginden mahkemeye dahi getirilememistir, zira kendisi cinayet islendigi saatlerde florida'da takilmaktadir. failler bulunamamistir.
 • bugs moran bu olaydan sonra piyasadan cekilmistir
 • bugs moranin bu cinayetin ocunu yillar sonra gene bir sevgililer gununde olayin mimari ve tetikcilerinden jack mcgurn'u oldurerek aldigi soylenir. mcgurn'un elinde olduruldukten sonra elinde bir sevgililer gunu karti bulunmustur.kartta su cumleler okunmaktadir:

  you've lost your job,
  you've lost your dough,
  your jewels and handsome houses.
  but things could be worse, you know.
  you haven't lost your trousers.
 • olayda olenlerin arasinda bir de bir bekci kopeginin olmasi dikkat cekicidir. zira kopegin olu bedeni, diger bedenlerin yaninda bulunmustur.
 • 1929 yilinin 14 subat'inda gerceklesmis olay. 14 subat sevgililer gunu oldugu icin de st valentine gunu katiliami olarak geciyor. "aa valla mi?" dedirten bu laf-i guzaftan sonra sadede geleyim. marilyn monroe'lu, jack lemmon'lu pek eglenceli bir film olan some like it hot filmi bu olaya dem vurur. iki kafadar muzisyenimiz tesadufen katliamin yapildigi garajda (araba tamirhanesi) bulunduklarindan olaya sahit olurlar. sonra da binbir numara cevirip florida'ya kacarlar. gelin gorun ki gunesli florida'da marilyn'le finigirdemek yoktur sadece kaderlerinde, mafya peslerini kolay kolay birakmayacaktir.

  sevgililer gunu deyince aklima katliam geliyor, sapik miyim neyim.
 • 1929 kışında şikago'da 7 kişinin ölümüyle sonuçlanan mafya infazı. öldürülenlerin , tümü bugs moran'ın adamlarıdır.
  katiller ikisi polis kılığında, ikisi sivil giyimli toplamda 4 kişidir. o sırada bir depoda olan moran'ın adamlarını polis baskını süsüyle kandırıp sırtları dönük olacak şekilde duvar boyunca dizmiş ardından taramışlardır. polis kılığında olduklarından olay yerinden sıvışmalarıda kolay olmuştur.
  olaydan al capone sorumlu tutulsada tam olarak ispatlanamamıştır.
 • ingilizce "saint valentine's day massacre" olarak bilinen italyan asıllı amerikalı kara el lideri yaralı yüz al capone'un rakip irlandalı bugs moran çetesinden 7 kişiyi polis kıyafeti giymiş adamlarına öldürttüğü vahşi olay. amerika'da çok meşhur olmuş ve mafya acımasızlığının simgesi haline gelmiş bir olaydır. bu olay sonrasında mafya üzerindeki polis baskısı artmıştır. olayın 14 şubat'a denk gelmesi enteresan bir özelliğidir ve o nedenle olay bu isme layık görülmüştür. olayı planlayan ve icra eden kişi capone'un sadık tetikçisi jack mcgurn'dır. olayın vahametinin anlaşılması açısından; http://www.johndclare.net/…mages/valentines_day.jpg