şükela:  tümü | bugün
  • fransızların "tenir les chandeliers" (şamdanlıkları tutmak) deyimini kullandığı, kimi zaman aslında düşünüldüğü kadar korkunç olmayan durum..
  • cogunlukla kankalara reva görülen psikolojik iskence.
    (bkz: sevgililerin yanindaki ucuncu kisi)
  • yanındakiler muck muck yaparken, elele gözgöze birbirini mest ederken tavana ya da yerdeki çimlere dünyanın en ilginç şeyiymiş gibi bakma sanatını geliştirme hadisesi...kaçma isteği uyandıran durum, bazen yan masadan arkadaş edinmeye kadar varan dış kapı dış mandal olayı
  • iğrenç bi durumda kalmak,kendini fazlaymış gibi hissetmek ve dışlanarak kendi kendini yeme durumudur...
  • bikaç ay önce kötü bir şekilde yaşadığım durum. ikisi birden soyutlanıyorlar bulundukları yerden. sen de öyle kalıyorsun ortada. iğrenç. insana kendini feci halde yalnız hissettirir.
  • "kemancı" denir bu duruma düşen insanlara.
  • (bkz: third wheel)
  • hiç bir zaman ortada yürüyemeyecek olan kişinin durumu.
  • eger 3. kişi olarak kız tarafın abisi durumundaysanız son derece yararlı ve anlamlı bir durumdur. sevgililerin birbirlerine "canım, beni ne kadar seviyorsun?" sorusu yerini "canım, abim meslek lisesi çıkışlı , biliyor musun?" alacaktır.

-canan allahaşkına abin beni öldürür mü?
    -hayır öldürmez ama döver sanırım.
    -ne!?!
  • insanı 'ben nerde yanlış yaptım da çevrem mutlu çift kaynarken ben böyle sap gibi kaldım?' diye acı acı düşündürten durum. mutlu çiftin iyice size aldırmayıp yiyişmeye başlamasıyla beraber artan yalnızlık hissiyle daha da koyu düşünmeye başlar insan ve sonunda mutlaka kaçılmalıdır böyle bi ortamdan. pek gariptir ki samimiliğime sığınarak beni üçüncü kişi durumuna düşüren bir sürü insan olmasına rağmen çevremde, biri de çıkıp 'eh şu gruba bir dördüncü lazım' ya da 'bu kadar süredir üçüncü kişi olmaya tahammül ettin, seni dünyalar güzeli bir kızla tanıştırıcam olm, hayatının aşkı olacak' diye sözünü etmeyi bırak, aklının ucundan bile geçirmemiştir.

edit: aradan geçen uzun süreden sonra vicdanımı rahatlatmak amacıyla eklemeliyim ki, halden anlayan yakın arkadaşları, sizi ezik üçüncü kişi konumuna düşüren gıcık çiftlerle aynı kategoriye sokmamakta fayda var.