• yesil erigim benim
  • --- spoiler ---
    “dalgalarınla bana direnecektin
    ben mi?
    peşinden bata çıka tuzlarından öpecektim
    --- spoiler ---

günlerce içe hapsedilen ağlama isteğinin ipini koparan vega şarkısı.

bütün karşı direnişine rağmen o tuzları öpemeyip kendi gözlerine nakleden salakların şarkısı.

söylediğinin aksine hiç de yumuşacık olmayan bi unutuluşun şarkısı.

--- spoiler ---
    “çoktan bittiği yerde yumuşacık ve vedasız unutuldu”
    --- spoiler ---

sümük akıtarak ağlattığı için hemen arkasından da mendil dinlemek gerekiyor tabii.
  • kişisel hayat hikayeleimizde bu kavrama dahil kişiler olmuştur veya olmamıştır veya olamamistir ama kavramın kendisini o kisiye karsi kullanmak hitap şekli olarak baya sıkıntılı bir mesele. sanki o kavramın ici dolacağına boşalıyormuş gibi. karşı tarafın oznelligini yok ediyormuş değer yukleme istencinden ote aslında onu sıradanliğa ozguluyormus gibi. karşı tarafı ve iliskini bir kavramla tanimlarken sahiplenmenin verdiği o anlamsız cesaretle karsi tarafi o cesarete hapsediyormus gibi.
  • sonuna iyelik ekini koyamadığım benim diyemediğim, şu anda var mı yok mu onu dahi bilmediğim, içimdeki kargaşanın sahibi, beni benden iyi bilen ama iyi olmam adına bişey yapmayan ihtiyacım olan tek şeyin kendisi olduğunu bildiği ama nerde napıyor ondan dahi habersiz olduğum insanoğlu
  • mete özgencil imzalı bir klibe sahip 1998 çıkışlı yeşim salkım şarkısı.

künye:

söz-düzenleme: ercan saatçi
    müzik: philippe eidel
    gitar: erdinç şenyaylar
    klavye bas: ercan saatçi
    perküsyon: cem erman
    vokaller: ayça tekindor-devrim atvur-uğur şimşekyay
    tonmeister: devrim atvur-serdar ağırlı
    edit-mix-mastering: serdar ağırlı
  • kıraç dostun şarkısı olan, uzun yıllardır hep aklımın bir köşesinde yer etmiştir, gerek sözleri gerek müziği hep bu şarkıyı dinlememe, en azından değiştirmememe neden olmuştur ama bu ara içindeki o gizli kapaklı anlamlarını da idrak etmeye başladım, aynı şarkıda anlatılan gibi bir sürü tezatlığı bir arada yaşatıyor ayrılık denen bela, aklım susmuyor tıpkı şarkıda olduğu gibi, sevgilimbu sözlerin hiçbirini duymuyor ama ben kendime anlatmaktan ve kendimle tartışmaktan vazgeçemiyorum. güzel olan hiçbir şey hülasa edilemez diyor ve mikrofonu kıraç dosta bırakıyorum.

kıraç-sevgilim

oysa bir umuttu hep: kıraç bey buraları okuyorsanız yeşillendiriniz, bu şiiri size yazdıran hisler hakkında yenemediğim meraklarım var.
  • söz: nezih babacaner , müzik: anonim olan, 60'lı yıllardan muhteşem bir mavi ışıklar şarkısı.
    hep ikincilikle yetindikleri meşhur altın mikrofon yarışmasına bir de bu şarkıyla katılsalarmış keşke, bence birinci olurlardı..

https://www.youtube.com/watch?v=4ox9aahx23u
  • en yerinde kullanımı galiba nazım hikmet'in bir acayip duygu şiirinde:

"sevgilim,
    çimenin üzerine
    diz üstü oturalım
    karşı-be-karşı.
    hava lezzetli ve aydınlık
    — fakat iyice ısınmadı daha —
    çağlanın kabuğu
    yemyeşil tüylüdür
    henüz yumuşacık...
    bahtiyarız
    yaşayabildiğimiz için.
    herhalde çoktan öldürülmüştük
    sen londra'da olsaydın
    ben tobruk'ta olsaydım, bir ingiliz şilebinde yahut..."
  • son aylarda fazlasıyla dinlediğim kıraç şarkısı. en sevdiğim bölümünü bırakayım: sevgilim kanma gözyaşlarima, bakma sen sarkilarima,sakin inanma...
  • emir’in “n’aptın sevgilim” albümünde yer alan bir parça.

söz: emir
    müzik: oğuz yılmaz
    düzenleme: celil yavuz

erdi sevinç imzalı klibi buradan izlemek mümkün.
hesabın var mı? giriş yap