şükela:  tümü | bugün
  • allah allah. aradım, taradım, eski sevgili üstüne 1001 çeşit çeşitleme olan şu sahifelerde sevgilinin ailesine rastlayamadım. geçmişe bu denli odaklanmışız demek ki. halbuki esas olan günü yaşamak. neyse, konuya dönelim.

"sevgilin ailesi, sevgilinin annesi, babası ve kardeşlerinden oluşan insan grubudur" gibi gerzek bir girizgahı da savdıktan sonra başlayabiliriz:

ilişki denen paylaşım üstüne kurulu kavram, her ne kadar özünde iki (sayıyla 2) kişiyi bağlasa da bu kurumun uydusu konumunda, yerine göre gel-gitlere, yerine göre sütliman bir koyda yakamozlara neden olan başka ögelerle bezelidir.

işte sevgilinin ailesi de bu ögelerden biridir. elbette ki insanlar çeşit çeşit yaratıldığına göre, bir genellemeye gidip sadece "sevgilinin ailesi ornitorenktir" diyebilmek ve muhabbeti burada sonlandırmak mümkün olmamaktadır.

kiminin ailesi ilişkinin içinde çokça yer almaktan hoşlanır; kimi ilişkinin varlığını reddederek sevenlerden uzak durmayı tercih eder. kimi bir anda enseye şaplak göte parmak olmayı yeğlerken, bir kısmı da düşmanvari bir tavırla ikili mücadele ortamı yaratmaktan haz alır.

örnekler çoğaltılsa da hadisenin özünde yatan yegane gerçek şudur efendim: sevgili, ailesiyle birlikte paket program olarak gelmektedir. o paketin içinden ne çıkacağı ise sürprizdir; müessesenin hediyesidir.

valla yerse.
  • bir iliskide, taraflar haricindeki en etken dis unsur.

iliskinin gidisatinda hakikaten detrimental bir rol oynayan konglamer. insanin kendini ister istemez sevdirmeye, ya da en azindan saydirmaya cabalarken buldugu cekirdek yapi.

kilit insanlar guruhu kisaca.
  • geleceğe dair tüm hayallerinizi yerle bir edebilme gücüne sahip insan grubu.
  • bazı durumlarda (hatta genelde) sevgilinin ailesi sadece anne,baba ve kardeşlerden oluşmayabilir. işin içine ortamı ve gelin/damat adayını daha da geren ikinci derece akrabalar girer ki asıl düşünülmesi gereken kişiler bu insanlardır ve ayrıca da "insanı vezir de eder rezil de" diye bahsedilen insanların bu duruma uygun örnekleridir. zira gelin/damat adayının anne/babası gelen damat/gelin adayını ya sever ya da sevmez... ancaaakkk gelin adayı için damadın hala/teyzesi ve özellikle kızkardeşi, damat adayı için ise gelinin dayı/amcası ve yine özellikle abisi taraflara tam bir kabus yaşatabilir... şöyle diyalogların geçmesi de mümkündür :

- eee hödö hede,gel bakalım seninle biraz konuşalım,nerde tanıştın sen bizim kızla?nası kandırdın?bak daha kızı sana vermedik aslında ama olurda verirsek - kesin değil haa ,mesela diyorum - ona iyi bakıcan tamam mı? bak bi üzüldüğünü duyarsaaamm,kötü bi laf dersen,kalbini kırarsan bende gelir seni kafanı kırarım ona göre... hem sen ne iş yapıyosun bakiim? ne kadar para kazanıyosun? bak biz kızımızı nazlı büyüttük,yediği önünde yemediği ardında oldu, bir dediği iki edilmedi,karşılayabilicen mi sen onun ihtiyaçlarını bakiim..... v.s.v.s.v.s

-eee hede hödö,sen yemek yapmayı biliyo musun?nereliydiniz siz?oranın kızları pek becerikli değilmiş diye duydum ben.... oğlumuz aç kalmasın sonra... ha ha ha ..... şaka yaptım canıımmm..... öğrenirsin öğrenirsin... bizim tarafın yemekleri hiç kolay değildir ama zamanla alışırsın herhalde.... sen bilmezsin hödö hede'yi pek düşkündür boğazına pekk... bi de çok titizdir,zordur çekip çevirmek hödö'yü,herşeyi muntazam olsun ister,olmayınca vay haline.. sinirli işte... bilmezsin sen bilmezsiiiinnn.... tıpkı babası.. v.s. v.s. v.s.

yaşamayan bilemez,karabasan gibi bişeydir.uyanmak istersin, uyanamazsın,mecburen sonuna kadar yaşarsın...
  • bütün sülale aynı şehirde bir birine yakın noktalarda yaşıyorsa, adamı tabur tabur strese sokar. sokağına yakın noktalarda tören adımı ile yürütür, beklerken esas duruşla bekletir. koca şehire sığamadık mınıskim. bir halası çıkar önümüze, bir annesi gelir köşe başından. ulan evli olsak bu kadar akrabasını tanımazdım, tesadüfün kollarında bütün sülalesini tanıyacam bir aya kalmaz. çok ansızın oluyor; ''aa cnm bak halam'', ''aa annem'' demekten yürüyemiyor hatun, geçen akşam ''aa babam'' dedi kendimi yere atıp kamufle oldum tunalı'da amaneke. halk panik yaptı. intihar bombacısı sanıldım. eskiden ankara'da köşe dönerken bilboard'da sırıtan gökçek melih görmekten tırsardım şimdi sevgili akrabasından tırsıyorum. ulan ne zormuş şu ankara'da köşe dönmek.
  • ailesi olmasa da babayla tanışmışlığımız vardı...gerçi kız kardeş ile msn de görüşmüşlüğümüz de vardı...aile ile görüşme neden sorun oluyor ya da stres anlamıyorum.

bizimkisi söyle oldu;

aaa babam geliyor dedi...bende hani nerede dedim...tanımayınca tabi el uzatana kadar anlamıyorsun kim olduğunu...iki kişi yaklaştı ve tanıştık baba ve arkadaşı, sevgili ve ben...güzeldi eğlenceliydi...yani sevgilinin babasını gördükten sonraki aa babam geliyor hali ve tanıştıktan sonraki hali...ilerleyen zamanlardaki konuşmalarda iyiydi...eeee ben neden yalnızım a.q...sanırım kritik kelime şuydu sevgiliye babası sonradan sevimli demiş, beğenilerini iletmiş...cem yılmaz haklı, sempati sevimlilik bunlar yalan şeyler! şaka şaka ayrılık konusu apayrı bir konu.

ama çekinmemek lazım...görüşmek lazım...ne demişler insanlar konuşa konuşa.
  • sevgiliyi benim kadar seven insanlarin icinde bulundugu kume. her zaman ortak bir noktamiz var. beraber eski fotograflara bakmak, "o"nun cocuklugunu ogrenmek, ailesiyle olan iliskisini gozlemlemek paha bicilemez.

ayrica dil bariyerinin super bir icat olduguna inaniyorum. sevgili ve haliyle ailesi turkiyeli olmayinca ve turkce konusmayinca isler cok kolaylasiyor. herkesin toleransi cok daha yuksek. ne olsa "aman kimbilir ne demek istedi de agzindan boyle cikti, belki onlarin kulturunde boyledir" falan filan diye gecistiriliyor. dolayisiyla bir adamsendecilik, bir vurdumduymazlik geliyor insanin uzerine. yasasin farkli kulturler arasinda yasanan ask!
  • nasıl ki yaradandan ötürü yaradılan sevilir*, can verdikleri kişiden dolayı da can bildiğiniz kişinin* ailesi sevilir.

henüz sevgilinin ailesi ile tanışmamışken yahut, ilişkiler henüz selamlaşma aşamasındayken böyle hisseder insan... aile rutininin içine dahil olana dek de kız ya da erkek kişisi sevgilinin ailesine karşı sevgi kelebeği halinde olumlu duygular besler. ne zaman ailenin içindeki rutinlere tanıklık başlar, ne zaman ki sizin de o rutinlere dahil olmanız beklenir... işte o vakit, sevgilinin ailesi hakkındaki gerçek hislerinizle yüzleşeceğiniz vakittir.
  • bazen gerçekten çok tatlı olabiliyorlar.

2-3 gündür yurtdışında yaşayan sevgilimin ailesiyle kalıyorum. annesinin yaptığı her yemeği bayıla bayıla yiyorum. bugün akşam yemeğini benim hazırlamamı istediler. ben de yöresel bişeyler deneyim dedim ve ana yemek olarak fırında patlıcan kebabı yapmaya karar verdim.
    tabi ki murphy beni yalnız bırakmadı patlıcanlar tam pişmemiş ette çok sertti. ama herkes bardzo dobre diye diye yedi bütün tepsiyi :d
  • yazık lan :d