şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sevgili olunduktan sonra ilk kez ellerin kenetlenmesi. burada gene erkek tarafından ilk hamle beklenir, kadın tarafı her ne kadar yardımcı olsa da genelde erkek tarafının zorluklar içinde olduğu da aşikardır. daha detaylı bilgi vermeden önce şuraya bir bakınız:

  (bkz: yataktan kalkmak/@cardioid)
 • ayrıca (bkz: sevdicegin elini tutmak)
 • bir deniz kazasından alıntılanan bir enstantane:

  "ressamın kızı bileziklerini çıkarıyor, yunuslu altın küpelerine uzanıyor. sonra cesedini bulanların kendisini cenaze takılarıyla bulmalarının daha hoş olacağını düşünerek, gemidekilerden uzaklaşarak buzlu mürekkep gibi simsiyah olmuş denize bakıyor. elbisesini çıkarırken, deniz kızı yalıyor. o sırada bir el ona doğru uzanıyor.
  “bekle, beraber atayalım” diyor süpürge.

  elele tutuşup tekne ayaklarının altından sulara doğru gömülmeden önce denize doğru havada bir iki adım atabildiler. gördüğüm iki milyon dört yüz bin dokuz yüz yirmi yedi elele tutuşan çift arasında birbirlerine bu kadar dokunaklı bir dokunuşla tutunan kimse olduğunu hatırlamıyorum..."

  *the collector collector
 • genelde beklenen bir anda ama caktirmadan olan heyecan veren bir olaydir. once serce parmak kucuk bir atak yapar. diger elin parmaklari da titreserek ona cevap verir. eller terler, terli eller uzun sure sipirdar. zaten zor tutulmustur, uzun sure birakilmaz.
 • bahsi gecen sevgili omru hayat'in ilk sevgilisi ise yukarida yazilan herseyi (ates basma, heyecan, erkek tarafindan beklenti vs.) ikiyle carpmak gerekir. asla unutulmayacaklar listesinde ilk sevismeden once, ilk opusmeden sonra gelir. yillar gecip de hatirlandiginda ani bir reflexle elinizi yuzunuze dogru cekerseniz hala o ilk sevgilinin kokusunu duyabilirsiniz ellerinizde; cunku muhtemelen soz vermissinizdir "bu elimi hic yikamicam" diye.
 • insan kalbinin en hizli carptigi an olsa gerek
 • el ilk defa tutulduğunda, tutulan el terli ise hayal kırıklığı yaşanılan durum...
 • korpecik bir iliskinin basinda yanyana yuruken sallanan ellerin birbirine carpismasi insani ne kadar heyecanlandiriyosa, carpan kisinin elini tutmak delice bir istek olur.. enginlere sigmaz tasar, yuregi yerinden cikicak gibi carptirir, avuc iclerini terletir.. bu istek daha da artar, yakinlastirir, belki saatler bile carpisir.. yok ole diil, birinin saati digerinin bilegini deser.. can yanar, "ahh!" denir, ay bisi oldumu diye el tutulur, ovulur, bakislar kesisir, el birakilmaz.. can yanar ama sonuc muhtesem, an unutulmazdir..
 • sevgili ile ritmin uyup uymaycagının en güzel gostergesi....(tabi ben ozrgulugume duskunum diyen sevgilinin elinin tutulabilmesi ayrı bir olaydır-daha da heyecan vericidir)
 • utanıp çekinilerek ,doğru zaman kollanılarak yapılan bir durumdur,bazen de sevgililiğe ilk adımdır. sevgiliyle ilk kez öpüşmek kadar heycan vericidir.