şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ziyaretine gelinen kimi partnerde huzursuzluk yaratan eylemdir.
    her ne kadar sevgili ya da es, eski “geciyordum ugradim numarasi” ile cepheden ozlem gulucukleri yaysa da, ziyaret edilenin aklinda “himm, galiba beni kontrol ediyor” dusuncesinin belirmesi de mumkundur. ayriyeten bazi partnerlerin, sevgililerinin isyerine gelmelerini, hele ki cat-kapi gelmelerini, gayri-ciddi bulabilmeleri de ihtimal dahilindedir.
    yine de, bu rahatsizligi caktirmaksizin, sevgiliyi idare etmenin yollarinin bulunmasi, guven duygusunun, bunyeye ankre edilmesi gibi bir saglamligi saglamak bakimindan onem arzeder.
  • iş arkadaşlarinin anlamli bakişlari ve iş sahibi sevgilinin çekiştirmeleriyle dişariya çıkarilmaya çalişilan sevgili gururla etrafa gulucukler atmaktadir.
    sorun bireylerin farkli ortamlarda üstlendileri farkli kimlikler, sonuç kimlik çatişmasi.
  • sevgilinin veya eşin iş yerine gelmesi genellikle anne ya da babanın gelmesinden çok daha az utançla karşılanır...

bunun nedeninin "annemi/babamı ben seçmedim, ama aha işte bennn bu kadını/adamı seçtim/kaptım, gururluyum..." psikolojisi olduğunu sanıyorum...
  • çok gereksiz ve sıkıcı bir eylemdir.
  • bazi ozel durumlarda, o isyerinde gercekten kisisel bir isi olabilir sevgili kisisinin, hatta devamli oraya gelmek durumunda da olabilir. bu gibi durumlarda kaniksanir gelisler tabii, olaganlasir..

sozkonusu olan kisisel ekonomik davalarin halledildigi "isyerleri" oldugu kadar, daha siklikla kastedilen okullar, kurslar, birseylerin ogrenildigi ve/veya bir aktivitenin yapildigi yerler olmaktadir. bunun sonucunda, bir cesit mesafe koruma ihtiyaci da dogabilir bir sekilde, "isyeri" ortamindan kaynaklanan, kisisel alana saygi geregi ile. enteresandir.

tabii bu yukarda verilen ornekler aslinda oldukca postmodern birtakim durumlardir; normalde sevgilinin is yerine gelmesi genellikle "disardan ister istemez tatli bir kontrole (?) gelmis bulunan sevgilinin (veya aile bireyinin) diger kisinin icinde yarattigi, orada calisiyor olmaktan kaynaklanan sistemle o an icin yuzeysel de olsa (durumu idareten) paralel olma gerekliliginin getirdigi ic direnis/ catisma duygusu" temasini akla getirir*; yani birisine sorsaniz sokakta, 100 kisiden 95'i boyle birseyler soyleyecektir (biraz daha basit halini soylerler tabii "heyecanlanirim ama heyecanlanmamam gereken bir yerdeyimdir onun sikintisini yasarim" gibi birseyler mesela..) bak emin ol. ama ben diger 5'tenim. yasasin diger 5'ler.
  • tales of mere existence'ta "never visit your girlfriend at work" seklinde islenmistir:
    (bkz: http://www.youtube.com/watch?v=ajmkfhnus3c)
  • ipin ucunun kaçırılması durumunda çalışan sevgilinin, patronundan uyarı alabileceği, fırça yiyebileceği, hatta işinden olabileceği durumdur. zira patron, iş yerine gelen sevgiliden dolayı çalışan sevgilinin işlerini aksattığını falan öne sürebilir ki pek hoş olmaz bu durum.
  • işe yeni başladıysanız sevgilin işyerine hayırlı olsuna gelmesi gayet hoştur, düşüncelidir. zaten yabancı ve heyecanlı olduğunuz ortamda belki biraz rahat hissetmenize yardım eder, çaktırmadan ben buradayım, yanındayım hissi verir. ayrıca yeni iş arkadaşlarınızla tanıştırırken gurur duyarsınız, yüzünüz içten bir şekilde gülümser.