şükela:  tümü | bugün
 • diğer başlık sol frame sansürü yedi ama bu kez yemez herhalde.

  kaç gündür google haberlerde en yukarıda duruyordu ben de dayanamayıp haberi okuyayım dedim. anlayabildiğim kadarıyla olay kan dondurucu.

  şimdi liseli bir genç var ve gencimiz depresyonda. bir de aynı yaşlarda bir kız var. kızımız da okulda yeterince ilgi görmediğini düşünüyor ve insanların kendisine acıyıp ilgi göstermesi için sevgilisini intihar etmeye teşvik ediyor. çocuk zaten depresyonda olduğu için "yakında intihar edeceğim galiba" diyor. kız da "hep böyle diyorsun ama hiç yapmıyorsun. biraz cesaret toplarsan yapabilirsin" diyor. bir gün genç gerçekten intihara karar veriyor ama kafası karışık. garaja arabayla girip arabayı çalıştırıyor. sonra pişmanlık duyuyor. kıza mesaj atıp "ben vazgeçeceğim galiba" diyor. kız da "sakın vazgeçme. birazdan uykuya dalacaksın ve için huzurla dolacak" tarzı mesajlar yolluyor. sonunda genç intihar ediyor ve ertesi gün kız okulda "sevgilim intihar etti" diye kendini acındırmaya çalışıyor ve ilgi çekiyor. bir süre sonra intihar eden gencin telefonundaki mesajlar ortaya çıkıyor ve kız tutuklanıyor.

  (bkz: michelle carter)

  8 temmuz 2014

  carter: bu gece intihar etmek istemediğinden emin mısın?

  roy: ne demek istiyorsun

  carter: yani kesinlikle bu gece yapmayacak mısın?

  roy: emin değilim, sana haber veririm.

  carter: çünkü eğer bu gece yapacaksan erken yatmayacağım.

  roy: belki başka bir gün daha iyi olur

  carter: sen de sürekli erteliyorsun. başka da bir şey yaptığın yok.

  11 temmuz, 2014

  carter: bence jeneratör kullanmalısın. kısa sürede etkili bir şekilde karbonmonoksit üretebilirsin.

  4-12 temmuz arası, 2014

  carter: hep yapacam diyorsun hiç yapmıyorsun. gerçekten intihar etmek istediğin konusunda ikna değilim. beni yanıltacak mısın?

  ---

  carter: sürekli yakında yapacağım diyorsun ama hep erteliyorsun. bu konuda sana güvenmiyorum.

  ---

  carter: kesin intihar sırasında bir şeyi bilerek yanlış yapıp sonra işe yaramayınca bahane olarak kullanacaksın. bundan eminim.

  ---

  carter: jeneratörü aldın mı?

  roy: hayır, henüz değil.

  carter: ne zaman alacaksın? (tamamen büyük harflerle)

  ---

  carter: umarım sırf dikkat çekmek için bilerek intihar sırasında yakalanmaya çalışmıyorsundur.

  11-12 temmuz, 2014

  roy: bugünlerde fazla duygusalım. ailemin bu konuda bir suçluluk duymasını istemiyorum. bu tamamen benimle alakalı bir olay. bu konuda bir endişem veya suçluluğum olmasa daha rahat hareket ederdim. ailemde özellikle kızkardeşimin depresyona girmesini ve üzülmesini istemiyorum.

  carter: ailen konusunda endişe etme. onlar senin ne kadar kötü durumda olduğunu biliyorlar ve anlayış gösterecekler. seni intihara teşvik etmeye çalışmıyorum ama herkes sana yardım etmeye çalıştı ve su ana kadar depresyonunu yenemedin. artık denemenin faydası olmayan bir raddeye geldik ve artık seni kimse kurtaramaz. ailen de bunu artık anlamış durumda. söylediğine göre annen geçen gün bilgisayarında intiharla ilgili şeyler bulmuş ama bir şey söylememiş. onlar bunu zaten bekliyorlar.

  ---

  roy: benden başka kimsenin zarar görmesini istemiyorum. garajın kapısını açtıklarında bir sürü karbonmonoksit dışarı çıkacak ve belki kapıyı açan kişi zarar görecek.

  carter: merak etme, jeneratörü görünür bir yere koyarsan dikkatli olurlar. endişe edecek bir şey yok.

  ----

  roy: bana bir iyilik yapar mısın?

  carter: tabi ki.

  roy: benden sonra aileme destek olacağına söz ver.

  carter: tabi ki ailen için destek olacağım. onlara senin ne kadar mükemmel biri olduğunu anlatacağım ve seninle gurur duyduğumu söyleyeceğim.

  ----

  roy: şu anda çok endişeliyim. galiba fazla düşünüyorum.

  carter: hani bunu yapmak istiyordun. yine mi fikir değiştirdin? bu iş için doğru zaman geldi. sadece cesaretini toplaman gerekiyor. bu şekilde yaşayamazsın. her gün böyle devam edemezsin sevgilim. hadi ise koyul.

  roy: kendim için değil ailem için endişe ediyorum.

  carter: sana aileni teselli edeceğimi söylemiştim. ailen güçlüdür ve onların çevresi de iyi insanlarla dolu. bunu daha önce konuşmuştuk. intihar eden insanlar her şeyi böyle fazlaca düşünmüyorlar ve sadece işi bitiriyorlar.

  12 temmuz 2014

  carter: anlaşılan yine bu işi yapmayacaksın. yemedi galiba. bu konuda ben kararlıyım ama aynı fikirde değiliz herhalde.

  roy: eninde sonunda yapacağım. neyi beklediğimi de bilmiyorum aslında.

  carter: dün gece eline fırsat geçmişti ama yapmadın. bu işe hazır olmadığın ortada. sürekli erteliyorsun. sen bu işi bitirene kadar hep böyle olacak. bunu erteleyerek kendin için daha da zorlaştırıyorsun. şimdi yapmak istiyor musun?

  roy: çok geç değil mi? güneş doğdu bile. ben şimdi yatmaya gidiyorum. uyandığımda konuşuruz.

  carter: nasıl yani? asıl şimdi en doğru zaman çünkü herkes uyuyor. arabaya atla ve sessiz bir yere git. dışarıda şu anda kimse yok. eğer şimdi yapmazsan hiç yapmayacaksın. hep yarın yapacağım diyorsun ama yapmıyorsun.

  ---

  carter: her gün bu oyunu mu oynayacaksın? zamanı gelmedi mi?

  roy: tamam tamam bugün yapacağım.

  carter: söz ver?

  roy: söz veriyorum.

  carter: hemen şimdi mi yapacaksın?

  roy: nerede yapayım?

  carter: artık verdiğin sözden dönemezsin. sessiz bir garaja git.

  ---

  sonra intihar sırasında erkeğin neredeyse vazgeçtiği ama kızın ısrarla "devam et, huzuru bulacaksın" dediği yüzden fazla mesaj var ama hepsini tercüme etmeye vaktim yok.

  kanım dondu yeminlen.

  http://www.fox25boston.com/…y-day-he-died/532942907
 • hastalıklı ...
 • olayın geçtiği massachusetts eyaletinde birini intihara teşvik etmek suç sayılmıyormuş. hatun 3 senedir yargılanıyordu ve bugün itibariyle suçlu bulunmuş ama ne ceza alacağı belli değil. hiç hapis yatmayabilir deniyor.

  https://www.nytimes.com/…arter-conrad-roy.html?_r=0

  peki eyalette birini intihara teşvik etmek suç değilse bu kız nasıl suçlu bulundu? hakimin dediğine göre intihar sırasında roy adlı genç ölmeden kısa bir süre önce vazgeçiyor ve arabadan iniyor. sonra kızı arayıp "vazgeçtim" diyor. kız da "hayır! hemen arabaya geri dön!" diyor ve eleman da arabaya geri dönüyor. birini intihara teşvik etmek suç olmamakla beraber birini göz göre göre ölüm riski olan bir yere yollamak suçmuş. yani birini içinde aslanlar olan bir kafese gönderirseniz suç işlemiş oluyorsunuz. michelle'nin cezası ağustos ayında belli olacakmış. hiç ceza da almayabilir, 20 yıl da alabilir deniyor.

  yalnız kız da 3 yılda vicdan azabından iyi yaşlanmış.

  3 sene önceki hali: http://www.metro.us/…articles/2017/06/06/carter.jpg

  şimdiki hali: https://c.o0bg.com/…3cbfc4d408c0ae6307490e386-0.jpg

  henüz 20 yaşındaymış ama 35 gösteriyor.
 • kız ruh hastası belli, 3 yıl sonra hala saçlar boyalı ve fönlü... başka sorum yok...
 • sık sık "love you" yazmasıyla midemi aşırı derecede bulandıran hastalıklı kadın. çocuğun intihar düşüncesinin, sıradan bir ergenin bunalımlı anlarında düşüneceğinden öteye geçmiyor gibi görünüyor. intihar kararını kuvvetlendirme değil, düpedüz azmettirme olduğunu düşündürecek diyaloglar yaşanmış.

  kadının inanılmaz bir ikiyüzlülükle çocuğu akıl almaz derecede yönlendirebilmesi ve tüm bunları diyebilecek kadar hasta zihinli olması, gerçekten kan dondurucu.
 • işin en kan dondurucu tarafı da intiharın direkt kız tarafından tasarlanmış olması. mesajlarda kız intihar yöntemi olarak karbonmonoksiti öneriyor. sonra bunu en kolay nasıl yapabileceğini anlatıyor. arabana jeneratörle bir su pompası alıp çalıştır ve 10 dakika içinde karbonmonoksit oranı 3200 ppm'ye çıkacak diyor. kız en ufak bir ayrıntıyı bile düşünmüş ve elemana sadece intiharı gerçekleştirmek kalmış. bu nasıl bir ruh hastalığıdır anlamadım.