şükela:  tümü | bugün
 • kişinin seksenlerin türk filmlerinin etkisinden çıkamadığının göstergesidir. söz konusu yavrum kelimesi kimi zaman anlam itibariyle şefkat içerirken kimi zaman da başlanmak üzere olan ahlaka mugayyir bir eylemin habercisi olarak kullanılır. bilhassa nuri alçonun en sevdiği hitabet biçimidir.
 • normal bişeydir, helecana gerek yoktur, can yeleği koltuğun altındadır.*

  (bkz: sevgiliye takılan lakaplar)
 • (bkz: avrupa yakası) (bkz: volkan)
 • (bkz: kucugum)
 • hakikaten ''çiçeğim, böceğim, bidbidim'' vb versiyonları dahil, sevgiliye edilen hitaplar içinde en karizmatiği, en yardıranı, en abuğudur bu ''yavrum''. evet, hepsi birdendir.

  bu da böyle bir anımdır ayarını bizzat kendime ve en baştan vererek itiraf etmek isterim ki; hiç unutmam, yıllar önce, okuma yazma bilecek kıvama geldiğimde, annemle babamın o kapısı sürekli kapalı, perdeleri sürekli çekili, karanlık ve meş'um yatak odasında, evde yalnız olduğum zamanlarda yaptığım inceleme ve araştırma çalışmalarından birinde; babamın henüz evlenmeden ve askerdeyken anneme yazdığı mektupları keşfetmiştim. içinde ailemizle ilgili her türlü gizli bilgi ve belgelerin yer aldığı (tabi bunu yıllar sonra anlayacaktım.) bu mektuplarda, babam, anneme her paragraf başında, aynen şöyle hitap ediyordu;

  - yavrum; ....

  o güne dek, ''yavrum'' kelimesini ''yavrum evladım''dan başka bir anlamda algılayamayan küçük beynim, belki de bir miktar elektradan, darmadağın olmuş, resmen psikolojim bozulmuştu. hemen akabinde televizyonda, en bir sarı bıyıklısından nuri alço'nun çıplak bir kadına ''yavrum'' dediği ilk filmi izlemem ise, ciddi bir travmanın ilk sinyallerini vermeme sebep oldu.

  velhasıl, sevgilinize yavrum demeyin, dedirttirmeyin. hiç romantik değil. hemen bir örnek vererek konuyu bağlayalım, zira bağlanmıyor bir türlü. buyrunuz;

  - korkma yavrum, sen de zevk alacaksın...ahahahha!
 • (bkz: sugar daddy)
 • sürekli kullandığım bir hitap şeklidir.

  karşı cins tarafından çok sevilir, takdir edilir ve hoşlanılır, ama zırt pırt söylememek etkisini azaltmamak gereklidir.
  özellikle şefkatli ve olgun bir bir tavırla sevgilinizi bir şeye ikna etmeye çalışıyorsanız ormanda on kaplan kadar etkili ve güçlüdür.

  şöyle ki; "yavrum biliyorsun seni seviyorum o yüzden kıskanıyorum, beğendiğin elbise biraz açık, onun yerine gel sana şunu alalım, olur mu yavrum ?"
 • sevgiliye hissedilen hislerin yoğunluğunu ve saflığını da ifade eder. zira "yavrum" sözcüğü çocuğum, canımın bir parçası anlamını taşımaktadır. anlayana.
 • ben bu lafın sevgililik ilişkisindeki kullanımını seviyorum. ama böyle "canım", "aşkım" gibi laçka hallerde, her cümleden sonra olmayacak.
  mesela çok keyifli bir anında telefonu açtığında "naber yavru?" diyecek, bileceğim ki o an keyfi şahane. ya da ilişkinin rutini içinde, bir anda ağzından çıkacak, "torpidoda güneş gözlüğüm olacaktı yavrum, uzatıversene oradan" diyecek.

  ve evet, daha önce de söylendiği gibi hem dillere pelesenkolmayacak, hem de öyle ulu orta, samimi olunmayan insanların yanında falan söylenmeyecek.