şükela:  tümü | bugün
  • sevgilisi kişisi çekip gittikten sonra sudan çıkmış balığa döndürtücek eylemdir. muhtemelen sonraki boşluk duygusu bol miktarda saçmalattırır insanı
  • dokuz kusurlu hareketten biridir. yapmamak lazım. hayatınızın merkezi değil ama büyük de olsa hayatınızın bir parçası olursa sıkıntı olmaz. ne o sıkılır ne de siz mağdur olursunuz. hem de ilişkiniz açısından böylesi daha sağlıklıdır. ilişkide kaybetme korkusu tek taraflı olunca afedersin bir boka benzemez. ilişkinin heyecanı bundan ileri gelir. iki taraf da kaybetmeden değer bilir. böyle şeyler işte...
  • yalnız kızlarımızın ağzından hiç düşürmedikleri söz.. arkadaş toplantılarında sürekli "ay bi sevgilim olsun hayatımın merkezi yapıcam onu" diyerek yağız delikanlı arkadaşlarımın göynünü çalmayı amaçlamaktadırlar.. tabii erkekler daha çok soyut kavramlarla değil somut kavramlarla ilgilenirler bunun farkında değiller sanırım.. hepsinin içinde "o merkez dediğin yerde ne var ki hacı ?" demek geliyorda susuyorlar ben biliyorum*

şaka bir yana aslında hoş bir durum değil bu.. misal sevgilisini hayatının merkezi yapan bir kız arkadaşımız olsun..başta erkeğe "ulan bu kız beni harbi seviyor ya ne desem yapıyor anında" dedirten ama sonrasında sevgilisini güçsüz biri olarak görmesini sağlayan bir şey haline geliyor bu durum.. kızımız bu durumda her şeyini sevgilisine göre planlıyor kendine ait bir hayatı kalmıyor.. her şeyi sevgilisiyle yapma isteği ve hayatını bu şekilde planlaması tabii ki güzel bir şey fakat aşırıya kaçarak kendi benliğini kaybetme noktasına getiriyor olayı.. böyle olunca sevgilisinin de onsuz bir şey yapmaması gerektiğini düşünüyor.. yaparsa da "ben seni hayatımın merkezine aldım.. hiçbir şeyi senziz yapmadım sense şimdi gelmiş bıdı bıdı yapıyorsun.." gibi gereksiz sorunlar üretmek suretiyle sevgilisini kendinden soğutuyor..

(bkz: bu ne sevgi ah bu ne ızdırap)
  • ayrıldıktan sonra "merkez yapmayaydım iyiydi" şeklinde pişmanlık haykırışlarına neden olacak eylem.
  • risk budur.
  • yapabilen insanlar karşısındakinin de aynısını yapabilmesini isterler ve beklerler, aynen dünya ve ay gibi, birbirlerine olan istekleri, aşkları, merkezleri birbirlerini dengede tutsun isterler, ama taraflardan sadece biri çoğu zaman bu hissiyat ile hareket edebileceği için bu denge kurulamaz ve ilişki biter, ancak kalbini başka bir insanın eline teslim edebilecek kadar gözü kara sevebilen insan, hem imrenilesi hem de tehlikelidir, çünkü sevdiğini obsesyon haline getirmenin kıyısındadir, olur da törpülenebilirse muhteşem bir sevgili olur ancak, sevdiği kişi ile bahsettiğim denge sistemi kurulmamışsa sevgilisini kaybedecektir, bu tür insanlar sevdikleri insanı hayatlarını geçirecek insan olarak ayırır, ve düşünmeden, sadece sevebildikleri için severler, bu sevebilme kapasitelerini sadece cocukları doğduğu zaman cocuklarına olan sevgileri aşar, ancak bir insanı bu kadar çok sevmek doğru mudur? aslında evet, ancak her sevdiğini böyle sevmemelidir insan, şarkı yazdıracak kadar sevdiren insanla da birlikte olamiyorsa, bırakın üzülsün biraz, sonra geçer, gider, ama gidinceye kadar bir çok kez sevdiğimiz o şarkıları yazdırıp gider.
  • (bkz: yapma demiyorum hobi olarak yine yap)

kıssadan hisse, yapılmaması gerekendir. göte girmesi kaçınılmaz olup tecrübe etmiş olan kişilerin kesinlikle tavsiye etmedikleri ama ilişkilerinde genelde içine düştükleri vahim durumdur.
  • hayatı bir daire** olarak düşünürsek merkez* giderse daire* yalan olur.
  • bir ilişkiyi bitirmenin en garanti yoludur.* sevgiliyi hayatın merkezi haline getirmek onun ilişkiye olan ilgisini kaybetmesine sebep olacaktır. ilişki boyunca zaten hedef o merkez haline gelmektir, gelemediği sürece de ilişki devam eder. sevgili bir bakıma o kaleyi fethetmek için uğraşır, siz kaleyi kendi ellerinizle teslim ederseniz bayrağını diker ve bir sonraki kaleyi fethetmek için yeniden sefere çıkar. size de daha derin hendekler kazıp, burçları yükselterek sonraki fatih sultan sevgili'yi beklemek kalır.
  • yapamazsiniz efendim. eger sevdiginiz insan hayatinizin merkezi degilse sevginiz yarimdir, ne kadar zorlasaniz da olduramazsiniz. gercekten seviyorsaniz hayatinizin merkezi o olmustur zaten.