şükela:  tümü | bugün
  • beraber müzik dinlememenizin normal kabul edileceği gerçek.
  • birer kulaklıkla aşılamayacak sorun değildir.
  • sevgilinizle bir konserde tanışmanızı sağlayabilir.
  • müzik türüne göre sorun yaratabilir ya da yaratmayabilir. örneğin rock, electro, trance, house, klasik, jazz, indie vs. dinlemesi sorun değildir. zira bu müzik türleri çok farklı da olsa hepsinde bir emek, bir ruh vardır. insan yaratıcılığının örnekleridir. ancak serdar ortaç, demet akalın vb. müzikle alakası olmayan, sürekli ısıtılıp tekrar insanların önüne konan "ses"leri müzik diye dinliyorsa, orada durmak gerekir. o ilişki yürümez.
  • sorun yaratmayabilir ama her halukarda üzer. sevgiliye "bak çok güzel" diye dinlettiğin şarkının karşıdakinde hiç bir his uyandırmadığını görmek ya da yazın türkiye'ye geliyor diye heyecan yaptığın grubun konserine beraber gidemeyeceğini bilmek üzüyor insanı. aynı müzik zevkine sahip olmadığım bir sevgili de bende var uzunca süredir. ben onunla ergen müziği dinliyorsun diye dalga geçerken o da bana vahşi diyor. resmen birbirimizin dinlediği şeylerden nefret ediyoruz. ama yine de geçinip gidiyoruz. bundan daha beter ve benim açımdan ilişkinin gidişatını ciddi olarak kötü yönde etkileyecek şeyler de var. mesela aynı şeylere gülmemek ve aynı şeylere gıcık olmamak. müzik zevkinin benzer olmaması tolere edilebiliyor ama bunları edebilir miydim emin değilim.
  • aynı demeyelim de hadi -başlık açmaya üşendim- yakın müzik zevkine sahip olmamak zor iş.
    müziği ruhunun vazgeçilmez gıdası, hayatının önemli bir parçası haline getiren biri için özellikle. sevgililerim sayesinde muazzam müzisyenlerin varlığından haberdar oldum, her şeyi inkar edebilirim ama bunu asla. "daha? daha?" diye çekinmeden istedim bunu kapasitesi olanından.
    zira müzik zevklerinin tamamen olmasa da bir kısmının uyuşması, örtüşmesi ve de çakışması ilişkiye uyum, ahenk ve dahi armoni katar. death metal hastası biriyle arabesk-fantezi dinleyen birinin paylaşabilecekleri -başka müzik türlerine nefretle yaklaşıyorlarsa, kendilerini kapatmışlarsa- sınırlı kalabilir.
    müzik zevki, çoğu zaman kişinin hayata bakışı, yaşam tarzı hakkında da ipuçları verir. birbiriyle taban tabana zıt kültürlere ait olsa dahi farklı müzik türlerine aşina olan ve bunları severek dinleyen, yeni müzikler öğrenmeyi, yeni müzisyenler tanımayı seven birinin hayatında da açık görüşlü/zihni açık biri olma ihtimali bulunur eser miktarda bile olsa.

ama işte bunlar hep ihtimal! sürüklenip gidiyoruz bakalım ihtimaller denizi'nde.
  • birbirine çok zıtsa; araba ile yolculuklarda sıkıntı yaratır.
  • sen her seferinde heyecanlı heyecanlı şunu dinlesene çok güzel diye mest olduğun bi şarkıyı ona da dinletirsin.aslında beğenmeyeceğini içten içe bilirsin ama o dinleyip de boş gözlerle sana bakınca bu da mı gol değil hissine engel olmazsın.yine yeni yeniden ısrarla paylaşmaya devam eder birgün ortak bişeyleri beğeneceğine olan inancını kaybetmezsin.
  • eklem aralarımda falan sıvı yerine ön yargı barındıran biri olarak kabul edemediğim bir durumdur. bir ara bakışmalardan, gülüşmelere sonra yine uzun ve anlamlı bakışmalara geçtiğimiz bi kızla bir gün yemekte yanyana geldik ve telefonu çaldı, aşk kaç beden giyer. bu olaydan sonra, önceki saydıklarım bir daha tekrarlanmadı.

ben tool dinlesin diyorum, tori amos dinlesin, massive attack falan derken hadise derinleşiyo.**