şükela:  tümü | bugün
  • en kötüsü, "hayır" demeyi öğrenemedim. "yemeğe kal." dediler, kaldım. oysa, kalınmaz. onlar biraz ısrar ederler; sen biraz nazlanırsın. sonunda kalkıp gidilir. her söylenileni ciddiye almak yok mu, şu sözünün eri olmak yok mu; bitirdi, yıktı beni.

- oğuz atay
  • yoruldum, çok yoruldum.
    biraz değil çok yoruldum o şehirde.
    çokları çok aldı yaşamda benden.
    kimine emeğimi,
    kimine zamanımı vermekten yoruldum.

fakir baykurt
  • ben aşktan daima kaçtım. hiç sevmedim. belki bir eksiğim oldu. fakat rahatım. aşkın kötü tarafı insanlara verdiği zevki eninde sonunda ödetmesidir. şu veya bu şekilde... fakat daima ödersiniz... hiçbir şey olmasa, bir insanın hayatına lüzumundan fazla girersiniz ki bundan daha korkunç bir şey olamaz.

( ahmet hamdi tanpınar)
  • "kaçış devrimcidir, kovalayış ise karşı devrimci!"

çağrı kahveci
  • uyuşamayız, yollarımız ayrı;
    sen ciğercinin kedisi, ben sokak kedisi

orhan veli kanık
  • "tekrar tekrar çirkinlikleri yaşamaktır ihtiyarlık. bir insan erken gelen yaşlılıklarından sorumludur. çok konuşmak hiçbir şeyi düzeltmedi. istediğin kadar yeniden başla anlatmaya, bütün sözcükleri evir çevir; çirkin tekrarları sıvayamazsın. bir kadının bir kez yalancıktan inlemesi bile fazladır. bir kez yalancıktan sokulması. çirkinlikleri tekrarlamaktansa enayi başlangıçlara koşmalı."

(bkz: sevgi soysal)
    (bkz: tante rosa)
  • "ya çırpınmalarını aşan daha yüksek bir anlamı vardır bu dünyanın ya da bu çırpınışlardan başka hiçbir şey gerçek değildir." camus
  • her insan kendi olması karşılığında topluma bir bedel öder. az ya da çok ama mutlaka bir bedel... kimse bedelsiz kendi olamaz. bu bedel çoğu kez yalnızlıktır.

(bkz: murathan mungan)
  • bir misafirliğe gitsem,
    bana temiz yatak yapsalar;
    her şeyi, adımı bile unutup
    uyusam...

(bkz: melih cevdet anday)
  • " çoğu zaman üç beş kişi için yazdığımızı sanırız, onlar bizi okumazlar. asıl seslendiklerimiz, hiçbir zaman tanımayacağımız, başka üç beş kişidir. "

atilla ilhan