*

şükela:  tümü | bugün
 • insanların kendini önemli görme ihtiyacının alt kümesi olan bu his; sıcak bir dokunuş, ateşli bir öpücük, samimi bir kucaklanmaya duyulan istemin ihtiyaca dönüşmüş halidir.
 • beni kimse sevmiyor diyenlerin ihtiyaci. boyle bir ihtiyac vardir* , dogrudur, dogaldir.
  (bkz: insan sosyal bir hayvandir)
 • (bkz: ask/#3600276)
 • her insanda default olarak gelen ihtiyaç, acıkmak gibi, sıçmak istemek gibi bişey.

  şöyle ki;
  allah (cc) yaratırken kadını da erkeği de eksik yaratmış, birinde olmayanı diğerine vermiş. sonuçta bu ikisi bir aradayken mantıklı bişeyler oluyo, ne bileyim çocuk doğuyo, başarılı erkeğin arkasına kadın geçiyo, kadın korunuyo erkek tarafından falan da filan.. tabi bu gün bı sınırlar biraz silikleşti şu oldu bu oldu da, işin özü o yani.. e allah da yaratırken* "lan bunları ben yarattım, akıl fikir de verdim ama, akılla olucak iş değil bu, bunlardan akıllı olanı yalnız yaşar zaten. bi şekilde beraber olmaya teşvik edeyim bişey yapayım, o kadar yarattık, üremeyip de iki nesil sonra heba olmasın bunca emek" diye düşünerek bu birlikteliği zevkli bi hale getirmiş, tatmin olmamış direk genlerimize mi artık, kalbimize mi, alnımıza mı, yoksa benim gibilerin götüne mi yazmış bilinmez bi şekilde yazmış. yazmış da noolmuş, şu olmuş: insan yalnızken kendini tedirgin, mutsuz, güvensiz hisseder olmuş. birini arar olmuş, bulamadan rahat edemez, kaybetti mi ayaa kalkamaz olmuş kolay kolay... tabi insanlıktan ne kadar iz varsa bedende, ki sizler de takdir edersiniz ki herkezde eşit değil, bu etkiler o kadar güçlü hissediliyo, ilişkiler kişiyi o kadar fazla mutlu diyo, bittiğinde keza o kadar fazla üzüyo.

  neymiş?
 • her insanda belli düzeyde bulunmasına rağmen "seni sevmiyorum" lafını duyunca anasına küfredilmiş gibi bir davranış kalıbına giren sorunlu bireylerin hayatlarını yönlendiren de bir dürtüdür. bu tip kimseler hayatları boyu evcil hayvan gibi birilerine sokulmak, sırnaşmak, bacaklarına sürtünmek ihtiyacı hisseder, itildiklerinde ise balatayı sıyırıp ortalığı terörize ederler. birey olarak var olup tek başlarına ayakta durmaları mümkün değildir.
 • en doğal, en temel ihtiyaçlardandır.
  ''sevgi açlığı''ndan farklıdır. ondaki başka şekillere bürünme, yön değiştirme, doyurulmadığında kötücülleşme yoktur bunda. belki onun temelidir ama asla sonucu değil...
 • boktan bir ihtiyac turudur. insanlarin sevmeyi kesinlikle cikarina gore aldigi dusunulurse nabza gore serbetcilige donusur bu gunumuzde. hayir sevmeyin arkadasim, sevince kaziginizi yiyince daha pis acitiyor nefret edip pislik yaptiginizla kiyasla. hayir anasini satayim, insanlar kendilerini minik minicik gruplara ayirip, kendi deger yargilari dahilinde insanlari "yargilayinca" kimi nasil sevecek, kimden nasil sevgi bekleyeceksiniz ki.

  inanmiyorum ben insanlarin sevebilecegine...
 • bi kedim vardi, sabah kucagima alip sevip oksamazsam, gidip mamasini yemezdi. oyle dururdu.
 • varlığının anlam münakaşasında boğazına düğümleri takan madde. ihtiyaç mı ,ne yani mecburmuyum bunu duymaya, annem seviyor dimi ama beni, anne?, biri illa da sevmeli mi, ne yani o adam mı sevince tam olucam ben, aa cidden mi çok incesiniz ben de sizi çok severim........