şükela:  tümü | bugün soru sor
  • pembe kuşa ne oldu adlı bir kitabı vardır ki hayatımda ilk defa bir günde okuduğum kitap olmanın yanısıra hala en sevdiğim kitaptır ...
  • son olarak "domates saçlı kız" kitabını yazmış usta çocuk kitabı yazarı.
    (bkz: behic ak)
  • vanilya kokulu mektuplaradlı kitabı can yayınlarından çıkmış olan çocuk kitapları yazarı.
  • yapıtları “çocuk kitaplarında iletiler ve iletilerin aktarım biçimleri -sevim ak örneği-” adlı yüksek lisans tezinde incelenmiştir.

babamın gözleri kedi gözleri
    vanilya kokulu mektuplar
    az buçuk teo
    dalgalar dedikoduyu sever
    domates saçlı kız
    dörtgöz
    eskiler alırım
    gemici dedem
    gözlerinde güneş var
    güneşin çocukları
    horoz adam ve korsan
    karşı pencere
    kırık şemsiye
    küçük sırlar
    lodos yolcuları
    mahalle sineması
    pembe kuşa ne oldu
    penguenler flüt çalamaz
    puf, pufpuf, cuf, cufcuf ve cino
    sakız kızın günleri
    şarkını denizlere söyle
    toto ve şemsiyesi
    uçurtmam bulut şimdi
  • mayıs ayında can çocuk'tan sıcak çikolatalı yolculuklar adında yeni bir kitabı çıkıyor. resimlerini yine behiç ak'ın çizdiği kitap, su isimli bir kızın, teknolojik bir takside yaptığı yolculukları anlatıyor. bu kitap, yazarın can çocuk yayınları'ndan çıkan 24. çocuk kitabı.

içinde gerçek yaşamdan çocuk öykülerinin olduğu, ancak can yayınları'ndan yaşam dizisi altında basılan kitabı için > (bkz: güneşin çocukları)
  • hikayeleri güzeldir, naiftir, kazık kadar halimle hala arada bakarım yeni kitap çıkarmış mı diye, çıkarmışsa da alır okurum. can yayınlarına da körlemesine bağlılık sebebidir.

kendisine kitap imzalatmışlığım da var. buraları okur mu bilmem, belki okuyorsa diye hemen fırsatı değerlendirmeli ve kendisine çok teşekkür etmeliyim. kitaplarıyla büyüdüm, okumayı yazmayı sevdim, hayal kurmayı sevdim.

olmaz ya, bir gün bir enteresanlık olur da bir çocuğum olursa okumayı öğrenir öğrenmez eline sevim ak kitapları tutuşturacağım. *
  • okumak bu insanlar yüzünden güzel. bu yazarın eserlerini okuyan bir çocuk doğru yoldadır bence.
  • birçok nesli çevirileriyle büyüten, kitaplarını okurken kahramandan çok canlandırmaya çalıştığım kadın.
    hatta yıllar sonra fotoğrafını gördüğümde, hayal kırıklığına uğramıştım.
    fransız gibi hayl ettiğim kadın dümdüz bir türk çıkmıştı.