şükela:  tümü | bugün soru sor
  • i.ü. sbf kentleşme ve çevre sorunları anabilim dalı öğretim üyesidir. disiplinli ve sistematik bir ders anlatma taktiği, her an götünüze kaçabilecek bir sürü makale önermesi ve gayet kalın içtihatlı bir de kitabı ile hatırlanır. konusuna oldukça hakim, öğrenci iyi niyetini gösterir ve iletişim kurarsa anlaşması da son derece kolay şeker gibi bir kadındır. ders programı değişmiştir belki ama eskiden kentleşme politikası ve hukuku, çevre sorunları gibi derslere gelirdi. hala akılda kalan bir takım sözleri için:

hoca: arkadaşlar görüyorum ki sigara içme oranı çok yüksek aranızda. yazık ediyorsunuz kendinize. sigaradaki o zararlı maddelerin büyük bir kısmı böbrekler tarafından dışarı atılamıyor ve organlarınızın üzerine yerleşiyor. içinizde kalıyor.
    bir arkadaş: yani hocam içimizde mi patlıyor... (çocuk ciddi ama)
    hoca: bilemiyorum doğancım. şimdiye kadar senin içinde neler patladı ama...

yine bir gün yıllık komitesinden bir arkadaş duyuru yapmak için hocadan izin alır. yıllıkta kepli fotolar yer alacaktır. zamanında demokrat partili muhafazakarların kasım gülek'in kepli fotoğrafıyla "kasım gülek papaz oldu" şeklinde propoganda yaptığı sürekli dolaşan bir efsanedir. şimdi bu ön bilgiyle:
    yıllıkçı: arkadaşlar yıllık fotolarınızı en son cumaya kadar teslim etmeniz gerekiyor. yazılarla beraber.
    muhafazakar arkadaş: ya arkadaşım kep ile fotoğraf çektirmek zorunlu mu?
    sevim budak: ay habip*, sen sarıkla çektir de ver.
  • iü sbfnin kırık hocalarındandır kendisi.birkaç örnek vermek gerekirse:

tunaya amfisinde sıkıcı bir çevre hukuku dersi sırasında bir erkek sürekli bir şekilde kızarkadaşının saçlarıyla oynamaktadır "burda erotik bir şey anlatmıyoruz heralde... hem ne var ben de saçlarımı açarım" diyerek kafasındaki tokayı çıkarıp saçlarını savurmuştur. tüm amfiden de alkışını almıştır.
    yine başka birgün ders esnasında süleymaniye camiinde ezan okunmaya başlamış ve anlatılanlar amfide duyulamayacak düzeye gelmişti. sinirli bir şekilde camiye dönüp elini kaldırarak "hoca hoca! bu dersi sen mi anlatıcan ben mi, sus biraz " diyerek bizi pek bir güldürmüştü.
  • kendi alanında yetkin bir hoca olduğu her halinden anlaşılsada ders anlatımdaki üslubu ve özellikle esprileri ile derse odaklanmayı oldukça zor hale getiren iü sbf hocası. dersi her ne kadar zor gibi gözükmese de (en azından şimdilik) dersten çıkışta neredeyse herkesin ipini koparmış deli dana gibi amfiden uzaklaşmasının başka nedeni olmasa gerek.
  • bugünkü çevre hukuku ve politikaları dersinde, dersin bir bölümünü biber gazından bir şey olmaz diyen vali yardımcısına ayırmış olan akademisyen.
    önce olayın vehametini anlatıp sonrasında öğrencilere dönerek “sizler kamu yöneticisi adaylarısınız. ilerde böyle bir makama gelir de bu ve benzeri bir olayla gündeme gelirseniz, yanınıza gelir orada sizi rezil ederim haberiniz olsun” diyerek saygı duyulacak bir akademisyen olduğunu tekrar göstermiştir.
  • öne çıkmaması gereken başlık. hocamıza zeval gelmesin.