• röportajından anladığım kadarıyla, akp siyasi hareketini ve seçmen tabanını başarıyla tahlil ettiğini gördüğüm sosyolog. akp seçmen kitlesine makarnacı, şeriatçı vs diyip bilmem kaç milyonluk kitleyi tahlil ettiğini zanneden muhaliflerin tekrar tekrar okuması gerekiyor.

ekonomik ve sınıfsal pragmatizm ile dindarlığın yan yana ne kadar sakil durduğunu anladıklarında ve en önemlisi durumun bu olduğunu kabullendiklerinde belki etkin muhalefet adına nasıl örgütlenilebileceği ve söylem geliştirilebileceği hakkında fikir edinebilirler.

mesele şeriat, laiklik vs meselesi değil. akp tabanının çok çok büyük çoğunluğunda şeriat talebi veya laiklik düşmanlığı yok. ilk önce bunu anlamak şart.
  • kendi adının olduğu başlığa, bilmiyorum, arada bir girip bakıyor mudur?
    uzun zamandır okuduğum en güzel çalışma mahalledeki akp, eline koluna sağlık.
    sadece kendi çalışmasına duyduğum hayranlık değil, atıflarda bulunduğu kaynakçalarla da tanışmamı sağlamış, ve bu anlamda umudumu tazelemiş kişidir kendisi.
  • geçtiğimiz aylarda iletişim yayınları'ndan mahalledeki akp başlıklı bir kitabı yayımlanmış genç sosyolog. kitapta akp'nin başarısının sebeplerine dair genel kabul ve varsayımların ötesine geçip, partinin tabanda nasıl örgütlendiğini ve partinin faal üyelerinin parti adına nasıl çalıştıklarını sanayi mahallesinde yürüttüğü kapsamlı saha çalışması üzerinden anlatıyor.

kitabını anlattığı bir röportaj da dün diken'de yayımlanmış. şuradan erişilebilir.
  • mahalledeki akp isimli çalışmasıyla haklı bir nam salmış sosyolog. sözlükte "akp'nin oy kaybetmemesinin nedenleri" gibi bir yığın başlık değiştirilip tekrar tekrar açılırken ve aynı argümanlar tekrar tekrar sıralanırken kendisi buna benzer bir soruyu bilimsel bir metotla gayet de güzel bir biçimde çalışmış. kitabını alın, okuyun, okutturun. ufkunuz genişleyecek, bundan emin olabilirsiniz.
  • bu sabah açık radyo'daki açık gazete programında canlı yayın konuğu olmuştur. nasıl iyi analizler, nasıl zihni açık biri. bayıldım. aydınlandığımı söyleyebilirim. benim ayıbımdır, kitabı okumamıştım; hemen okuyacağım. memlekete böyle sosyal bilimciler, böyle sosyologlar lazım. vallahi gurur duydum.
hesabın var mı? giriş yap