şükela:  tümü | bugün soru sor
 • eğer bu taciz olarak kabul edilecekse, evlilik dışı ilişkilerin tamamının cinsel taciz olarak nitelenmesi gerekir.
  tabi partnerinizden her ilişki öncesi yazılı beyan alıyorsanız o ayrı.
 • evet
 • saçma bir soru gibi görünse de, bugün taciz olarak sınıflandırılan bir çok aksiyonun bundan 20-30 sene önce taciz olarak adlandırılmasının da eşit derecede saçma görüneceğini göz önüne alınca gayet makul bir sorudur.

  kaldı ki tacizden suçlanan bir çok kişi "varsayımlarının" kurbanı olduğunu iddia etmektedir. izinsiz yapıldığında taciz adlandırılacak herhangi bir eylem için izin almamak günümüz political correctness ve aşırı hassasiyet dünyasında büyük risk taşır. sevişme için karşı taraftan sözlü ve açık izin almış olmanızın size sınırsız serbestiyet verdiğini sanmak saflıktır.

  risk almayın, izin alın. vakit ve imkan varsa şahit huzurunda yazılı alın hatta...çünkü sözlü aldığınız izni karşı taraf psikolojik baskı altında vermiş olabilir veya hatırlamayabilir.
 • sevişilmiş kişiyi bırakın, evlilikte dahi kişinin rızası dışında ilişkiye girmek tecavüzdür. bundan kelli bir rıza yok ise ve kişi bundan ciddi derecede rahatsızlık duyuyor ise elbette tacizdir.
 • evet diyerek cevap verdiğim soru. sevgilisin diye tüm haklarına sahip olmuyorsun. nitekim kafana estiği gibi pandik de atamazsın arkadaşım!!!

  gece uykusundan kaldırıp "ben uyuyamadım, uyan da sevişek" dememek de yine kişisel alana saygının göstergesidir.
 • saçma bir soru olarak gözükmesinin nedeni saçma bir soru olmasıdır.

  yanıtı tabi ki "evet" olacaktır bu sorunun. bir kişi ile sevişmiş olmanız gelecekte de artık hep sevişebileceğiniz anlamına gelmez. her sevişme eylemi, içerisinde bulunulan ana özeldir, ve her yeni sevişme eylemi yeniden onay ve rıza (consent) gerektirir.
 • yanlış kurulmuş bir soru cümlesi.

  doğrusu ve taciz kavramını daha iyi açıklayıcı hali şu şekilde olabilir mesela:

  "sevişilmiş kişiye rızası olmadan dokunmak taciz midir?"

  hatta

  "kişiye rızası(isteği/onayı) olmadan dokunmak taciz midir?"
 • süreye göre değil, duruma göre değişir bence.

  bu o kadar muğlak bir durum ki net çizgilerle belirlemek zor. şöyle ki evlilik birliği içerisinde dahi kadın istememesine rağmen onunla cinsel ilişkiye girmek net tecavüzdür, bu tartışılmaz; ancak iki tarafın da rızasıyla yaşanılan bir yakınlaşmanın ardından, mesela 15 dakika sonra, kadın giyinirken gidip arkadan sarılmak, gece sevişip birlikte uyuduğunuz birini sabah uyanır uyanmaz öpmek -bak 10 12 saat geçmiş aradan-, yarım saat önce seviştiğiniz, öpüştüğünüz kadın duştan çıktığında, üzerindeki bornozu çıkarma hamlesi hayatın olağan akışı gereği taciz değildir bana göre. kadın istemediğini gösterdiği ya da söylediği andan itibaren her ısrar tacizdir ama. dolayısıyla bunu her somut olarak göre ayrı değerlendirmek gerekir, aksi halde çok komik bir durum oluşur. her dokunuştan önce izin istenmez nihayetinde. kadın hayır dedikten sonraki her hareket tacizdir.

  edit: provoke edip de ''o zaman sokaktaki kadına gidip arkadan sarılırım hayır derse bırakırım ve böylece taciz etmemiş olurum'' diyecek bir mal varsa eğer yukarıdaki paragrafta altını çizemediğim ''hayatın olağan akışı'' deyiminin altını çiziyorum.
 • ..... dokunmak caiz midir şeklinde okuyup afalladığım başlık.