• yanlış kurulmuş bir soru cümlesi.

doğrusu ve taciz kavramını daha iyi açıklayıcı hali şu şekilde olabilir mesela:

"sevişilmiş kişiye rızası olmadan dokunmak taciz midir?"

hatta

"kişiye rızası(isteği/onayı) olmadan dokunmak taciz midir?"
  • her şeye "cinsel taciz, cinsel taciz!" çığlıkları atarsanız iş buraya kadar gelir işte. çünkü her zaman daha da suyunu çıkaracak ayarsız insanlar bulunur. her temastan önce izin isteyeceksek sayarım ben öyle işe.
  • saçma bir soru olarak gözükmesinin nedeni saçma bir soru olmasıdır.

yanıtı tabi ki "evet" olacaktır bu sorunun. bir kişi ile sevişmiş olmanız gelecekte de artık hep sevişebileceğiniz anlamına gelmez. her sevişme eylemi, içerisinde bulunulan ana özeldir, ve her yeni sevişme eylemi yeniden onay ve rıza (consent) gerektirir.
  • evet
  • ..... dokunmak caiz midir şeklinde okuyup afalladığım başlık.
  • tacizdir.
    tek gecelik olduğunu düşünelim. belki memnun kalmadı? tekrar görüşmek istemiyor? sen ona hiç bir şey yapamazsın o dakikadan sonra.
  • tekrar ne zaman dokunuluyor, sevişme sonrasında mı 1 gün sonramı, 3-5 ay sonra mı? bir soru da kardeşim sevişince sözleşme mi imzalıyoruz geçerlilik süresi olan.
  • süreye göre değil, duruma göre değişir bence.

bu o kadar muğlak bir durum ki net çizgilerle belirlemek zor. şöyle ki evlilik birliği içerisinde dahi kadın istememesine rağmen onunla cinsel ilişkiye girmek net tecavüzdür, bu tartışılmaz; ancak iki tarafın da rızasıyla yaşanılan bir yakınlaşmanın ardından, mesela 15 dakika sonra, kadın giyinirken gidip arkadan sarılmak, gece sevişip birlikte uyuduğunuz birini sabah uyanır uyanmaz öpmek -bak 10 12 saat geçmiş aradan-, yarım saat önce seviştiğiniz, öpüştüğünüz kadın duştan çıktığında, üzerindeki bornozu çıkarma hamlesi hayatın olağan akışı gereği taciz değildir bana göre. kadın istemediğini gösterdiği ya da söylediği andan itibaren her ısrar tacizdir ama. dolayısıyla bunu her somut olaya göre ayrı değerlendirmek gerekir, aksi halde çok komik bir durum oluşur. her dokunuştan önce izin istenmez nihayetinde. kadın hayır dedikten sonraki her hareket tacizdir.

edit: provoke edip de ''o zaman sokaktaki kadına gidip arkadan sarılırım hayır derse bırakırım ve böylece taciz etmemiş olurum'' diyecek bir mal varsa eğer yukarıdaki paragrafta altını çizemediğim ''hayatın olağan akışı'' deyiminin altını çiziyorum.
  • -karıcım misaağdenle popona bir şaplak atabilir miyim, şlaapp, tişikkirlir.

benim de bir sorum olacak hocam, kendime dokundum omzumu öptüm bu taciz midir ?
    yakında kendine dokunmak tacizdir başlığını bekliyorum.

-beynimden izin aldın mı dokunmak için pis el, haa elimi zaten beyin kontrol ediyodu dimi taam taam gel
  • bir çoğu neyse evli kişiye dokunmak taciz mi? ne yani, eşime şakalaşma olarak dokunmak veya eşime karşı ilgimi belli etmek taciz mi olacak. mesela ben sofraya içimden geldiği için yardım ederken eşim beni öpse ona taciz davası mı açacam. yada duygusal bir sahnede ağlarken kuzum deyip göz yaşını silersem bana taciz davasımı açacak.
    oğlum ne yapıyorsunuz. ne yaşıyorsunuz. neyin kafası bu.
    peşinen edit: evliler için yorum yapılmıştır.
hesabın var mı? giriş yap