şükela:  tümü | bugün soru sor
 • be$ikta$'ın ''sıradan olmayan'' yöneticisiydi bu amca.. 1910 dogumluydu. her secimde oy vermeye gittigi zaman salon yıkılıyodu.
  futbolcuyu kendince motive etme yolları vardı. sergen yalcın'ın bu ilk futbolu bozulmaya ba$ladıgı dönemlerde ''bu bizim sergen'i asansörde sıkı$tırıp dövecen, kendine gelir acıklaması yapmı$tı. ilk geldigi zamanlarda saclarını dagınık bırakan ve rüzgarlara savuran osvaldo nartallo icin de ''makası alıp giri$icem saclarına'' diye bir beyanat vermi$ti. nartallo'nun saclarını bir anda toplamasının asıl sebeplerinden olmu$tu bu beyanat..

  asba$kandı. gözü yüksekti degildi. süleyman seba döneminin gelenekci yöneticilerindendi. yabancı topcuları sevmez, türklere oglum diye yakla$ırdı. 2001'de olması lazım aramızdan ayrıldı. ve tabi ki unutuldu..
 • beşiktaşta hem top koşturmuş hem yöneticilik yapmış amca. top koşturmuş dediğim kaleciymiş zamanında; fevzi tuncay 94'te ilk transfer olduğunda en yaşlı ve en genç kaleciler olarak yanyana fotoğrafları vardı unutamadığım. unutulmamıştır zira, sözlükte belki bir elin parmağı kadar entrysi vardır ama onu 80 sonrası doğumlular bile unutmamıştır. süleyman seba başkanlığı bırakınca o da çekti kendini, zaten beşiktaşa uzak yaşayamadı. neredeyse bir asrı devirmek üzereydi ama bana hep gelirdi ki sonsuza kadar beşiktaşında yönetici olarak kalacaktı. seba devrinin en renkli yöneticisiydi, kulak çekerdi omuz sıvazlardı. yabancı futbolculara çok uzak davrandırdı öyle ki nartallonun uzun ve dağınık saçlarını ilk olarak kupa galipleri kupası 2. tur ajax maçınd farketmiş ve çok kızmıştı ki sezon başlayalı neredeyse 2 ay geçmişti. çok sevilir ve sayılırdı öyle ki ben onu dedem, sebayı da dedemin kardeşi gibi görürdüm. şimdi yukarılardan izliyordur bizi eminim içi yanarak, yitip giden değerlere ağlayarak. mirasını beşiktaşa bırakmıştır, kimine göre bir kaç milyon dolardır meblağ. onu unutmadık, dahası; çok özledik.
 • ilk ismi mahmut idi.
 • kendisi bir kongrede, yönetimi eleştiren muhalefete giydirirken, muhalefet sıralarından "sidikli, sen önce çişini tutmasını öğren" lafını yemiştir, çok ayıp olmuştur.

  mekanı cennet olsundur.
 • ölmeden once son istegi olan mirasinin besiktas klubune kalması, öldükten sonra ortaya cıkan kimi mirascılarla gecen uzun dava yılları sonunda yerini bulmus bugun itibariyle mirası besiktas klubunun olmustur. asıl simdi herseyden cok sevdigi besiktasın icinde parayla olculemeyecek olan gercek mirasını unutanlar ve bunu besiktasa havadan gelir diye haber yapanlar utansın.
 • demirören'in kimse kimseye günahını vermez bu memlekette dediği şu dönemde hayatını beşiktaş’a adayıp, vefatından sonra da mirasını beşiktaş'a bağışlamış özlenen ender yöneticilerden. nur icinde yat , topragin bol olsun...
 • her şampiyonluk sonrası balık pazarında efsane başkan süleyman seba ile birlikte rakı kadehlerini tokuşturup eski dostlar şarkısını söylerdi. bir gün iyice çakır keyif olup eski dostlar'ı kulübün resmi marşı yapacaklar zannederdim. divan kurulu bile karşı çıkamazdı.
 • kendisine "akaretler yokuşu, ihtiyarlar koğuşu" diye bağırıp, hakaret ettiklerini sananlar hala tribünlerdedir.
  ki o tribünler artık özlenen başarılarla değil, beşiktaşlılık duruşuyla, karakteriyle övünüyorl.
  oysa çıkarın şevket belgin'i beşiktaş tarihinden o duruş ve karakter de içşelliğini yitirir.

  şimdi gözü yaşlı fb, gs başarılarını izleyenlerden hala bir özür beklemekteyiz..

  madem sevinmek için sevmemiştin, şevket belgin'den ne istedin?

  mekanın cennet olsun ulu çınar..
 • beşiktaş'ın fenerbahçelileştirilmesi harekâtında süleyman seba ile birlikte harcanan(!) adam.
 • bir zamanlar, bugün çokça zikredilen beşiktaşlı duruşu tabirinin en önemli temsilcisi olan insan. takımlar üstü bir futbol yöneticiliği diye bişey varsa ta kendisiydi.
  allah rahmet eylesin