şükela:  tümü | bugün
  • arkeologmuş. kendisini şu ikiliyle beraber hatırlayacağız.
    (bkz: necati ağıralioğlu feridun özgümüş şevket dönmez)
  • hasankeyf gibi bir tarihin sular altinda birakilmasinin sorun olmadigina dair imzasi olan bir arkeolog. istanbul universitesi'nde gorevli. universitedeki genc arkeolog adaylarina bu imzasini gururla anlatacaktir herhalde.
  • burada dalgası geçilen türk tipi akademisyenlerin bileşkesi gibi bir doçenttir. bir şeyler ezberlettirir. göz boyamak için derslere yalandan üç beş power point hazırlar. siz de sınavdan bir gün önce fotokopiciden aldığınız notlarını ezberler yüksek bir notla geçersiniz. en yaratıcı sorusu da x höyüğün şu tabakası ile z höyüğün bu tabakasını karşılaştırın şeklinde karşılaştırma sorularıdır.
    tam da istanbul üniversitesi arkeoloji bölümüne yakışan bir hoca tipidir. imzalamasına hiç şaşırmadım. çünkü bu imza muhtemelen bir çıkar hedeflenerek atılmış bir imzaydı. ayrıca orayı az biraz bilen birisi olarak iddiam odur ki bu imzayı atabilecek tiynette çok hoca vardır.
  • ''çocuklar sakın beni yanlış anlamayın ben böyle(faşistleri, faşizmi kastediyor sanırım) değilim ama..'' diye başlayıp biainili'den ermeni meselesine gelirdi hep canı saolsun.
    akademiden hocam sayılır. protohistorya'ya pek fazla meyil etmesem de kendisinden bi' kaç ders almışlığım var. sakin bi' mizaca sahip haza bi' beyfendi olur kendisi. kendisini sıkmaz, zorlanmadan hafif ses tonu ile derslerini anlatır. anlatırdı yani eskiden şimdi n'oldu bilmiyorum.
    ama işte hasankeyf için verilen bilirkişi raporunu hiç mi hiç anlamıyorum. bunu, bu durumu ülke için yararlı şu kadar gelir elde edeceğize tek başına bağlamış olmasını bi' kez de kendisine yüzüne karşı sorcam.
  • duyduk ki kendisi hakkinda sozlukte yazi yazan birine okulunda sorusturma acilmis. kendisini yurekten tebrik ediyoruz. anlasilan o ki hasankeyf'in yok edilmesi icin sirketlerin ve devletin temsilcilerini gozlerini yasartacak sekilde kullandigi mohtesem akademik yargisi universite ogrencileri tarafindan elestirilince yerinde rahat duramiyor, gonulu buna dayanamiyor. artik vicadan azabindan midir, yoksa akademinin hiyerarasik dunyasinda kendisine verilen docent unvanina ragmen ogrencilerine diline hasankyef katili olarak dusuyor olmasindan midir bilemen.

bir arkeologun bir tarihin yok edilmesine izin veren bir raporun altina imza atmasi, tum bunlar yetmiyormus gibi bu imzasini elstirenler hakkinda istanbul universitesi'nin disiplin sorusturmasi acmasi akademinin ve akademisyenlerin ne hale geldigini gozler onune seriyor. sevket donmez'e bir kez daha tesekkur ederiz. =*
  • 'istanbul üniversitesi güzel sanatlar bölüm başkanı' olmuş, hayırlı olsun!
  • kendileri tarafından gönderilen cevap metni şu şekildedir;

“bu sayfada yapılan yorumlar ve değerlendirmeler, ılısu barajı hakkında üyesi olduğum bir bilirkişi heyeti raporu hakkında şahsımı hedef göstererek yapılmış gerçeğe aykırı bir gazete haberine dayanmaktadır. şahsım hakkında yazı yazmış olanların hiçbiri bu bilirkişi raporunu görmemiş oldukları gibi, bu konudaki bilirkişilik görevinin ne olduğunu da bilmemektedirler. bilirkişiler teknik uyuşmazlıkları çözen uzman kişilerdir, bir binanın, köprünün ya da barajın yapımına izin vermezler. bu konuda bilirkişi olarak bizden istenen ‘tarihi eserlerin taşınmasının mümkün olup olmadığı ’ hususundaki teknik görüşümüzdür. yoksa ‘barajın yapılıp yapılamayacağı’ hususu değildir. mahkeme tarafından re’sen atandığım bilirkişilik görevimden haksız çıkar sağlamam söz konusu değildir. aleyhime haksız beyanlarda bulunan yorumlar sebebi ile hukuki başvuruda bulunma haklarımı saklı tuttuğumu beyan ediyorum.”
  • okuldayken zorunlu olarak almamız gerekenler dışında dersini almadığım insandı. derslerinde ortaokuldan kalma yöntem olan isimle yoklama alma yöntemini benimsediğini gördüğümde bazı şeyleri fark etmeliydim aslında.

ders anlatırken motive edici değildir, sıkılırsınız. sınavları ezber üzerine ve tek düzedir. protohistorya gibi arkeolojinin temeli olan bir bölümün zayıf halkası diyebiliriz.

tabi bu kişisel görüşlerim için beni mahkemeye verebilir ama 194lük boyu ve 100ü aşkın kilosu ile mahkemeden daha ikna edici de olabilir.
  • topkapı sarayı'nın imara açılması kararını onaylayan profesör doktor ve arkeolog.

tarihe not düşülsün.