şükela:  tümü | bugün
 • türkiyeye gelmiş en büyük tarihçilerden.
  (bkz: tek adam)
  (bkz: ikinci adam)
  (bkz: suyu arayan adam)
  (bkz: enver paşa) (makedonya'dan orta asya'ya)
  gibi çok önemli eserleri bulunur.
 • (bkz: cemal kutay)
 • bir ahmet kuyaş* fetişi*
 • anılarını toprak uyanırsa adlı kitabında toplamıştır
 • ankara bahçelievler'de üçüncü ve dördüncü caddeler arasındaki bir sokağa adı verilen kadrocu
 • şevket süreyya'nın biraz saf olduğu da söylenir. moskovada şark komünistlerine yönelik eğitim veren üniversitede nazım hikmet ve vala nureddin ile birlikte okuyan ilk türk öğrencilerdendir. diğer ikisi üst sınıf ailelerden gelirken ş. süreyya edirneli bir köylü ailesinden gelir. nazım ve vala, şevket'le -saflığından yararlanarak- dalga geçerlermiş. o sıralarda evli olan şevket'e komünizmce* evlenmenin bir mülkiyet ilişkisi olduğunu hatırlatıp eşinden boşanması gerektiği hatta eşi itiraz ederse öldürme konusunda yardım edeceklerini söylemişler. aydemir de inanmış ancak şaka olduğu itiraf edilince aymış. asım karaömerlioğlunun yalancısıyım. o da ahmet kuyaşın yalancısı.

  ancak kadro döneminde yaptığı çözümlemeler dönemin en analitik çözümlemeleridir bence. ekonomiden anladığı, materyalist bir çözümleme geleneğinden geldiği bellidir. 1960larda latin amerikada ortaya çıkan bağımlılık ekolünün düşüncelerini daha 30larda dile getirmiştir. zaten aydemir'i hala hatırlamamız 1960larda yön çevresinin onu hatırlaması sayesindedir.
 • "türk inkılabı güçlü bir fikir sistemi geliştiremedi, güçlü bir edebiyat yaratamadı; çaplı aydınlar, nazariyeciler, sanatçılar yetiştiremedi..."
  aydemir
  (inkılap ve kadro, s. 11-28).
 • moskovada nazim hikmet ve vanu* ile birlikte komünistlere egitim veren okulda okudugu zamanlarda onlarla beraber bu ideolojiyi iyice kavramis, tkp harici burosuna yine arkadaslariyla beraber sik sik gitmis parti uyesi olmus kadrocu. tkpciler tarafindan turkiyeye dondukten sonra ideolojisini birakip kemalist oldugu icin lanetle anilir, hatta 1927'deki tutuklamalar zamani likidasyonda vedat nedim tor ile birlikte yoneticisi olduklari partiyi* dagitarak kemalizme gectigi icin suclanir.
 • tek adam isimli eserinde padişah vahdettin'den "görgüsüz bir saray mahluk'u" diye bahseden subjektif tarihçi. tamam karşı olabilirisiniz eleştirebilirsiniz ama somut bir veriye dayanmadan soyut söylemlerle hakaret edeceğiniz anlamına gelmez bu. bilimsel/tarihsel bir eser yazma iddiasında iseniz uslübunuza azami dikkat etmek zorundasınız. yoksa bilimsel duruşunuz zedelenir.
hesabın var mı? giriş yap