şükela:  tümü | bugün soru sor
 • aslan akbey tarafından öldürülmüştür.dizide tabi ki.
 • bosnaklarin her erkek ismi sonuna "o" getirmeleri sonucu sevket'i mutasyona ugratip okuduklari sekil...
 • mahsun kırmızıgül'ün bir albümünde* vardı bu şarkı.

  şevko

  yad oldu o yar bana
  ah le yaman şevko
  uydu kötü zaman
  ah le yamman şevko

  senden ayrı gezeli
  val le yaman şevko
  mardin döndü virana
  vah le yaman şevko

  diyar yamman yar yar yamman
  ah le yamman şevko
  diyar yamman yar yar yamman
  diyar yamman şevko

  görmemişem çok zamandır
  ah le yamman şevko
  senem kabar kabardı
  ah le yaman şevko

  bende derman kalmadı
  ah le yaman şevko
  o yarım bi haberdir
  vah le yaman şevko

  diyar yamman yar yar yamman
  ah le yamman şevko
  diyar yamman yar yar yamman
  diyar yamman şevko
 • 2003'de başlayan kurtlar vadisi dizisindeki 13. bölüme kadar yaşamış "istanbul sefîri" ünvanlı karakter. "allah belanızı versin!" repliğiyle akıllara kazınmıştır. nitekim, diğer insanlar gibi o da, alternatifi olmayan bir olay yaşadığında sadece "allah belanızı versin!" diyebilmiştir. 2. bölümdeki polat'ın "allah belanı versin şef!" repliğinden sonraki en içten ve duygulu allah belanı versin cümlesi, şevko'ya aittir.

  en bomba sahnesi ise, 11. bölümde, çakır'ın kardeşi derya'yı elleriyle yakalayıp kafasına silahını dayadığı sahnedir. büyük bir orgazm yaşıyormuş edasıyla yakalar kızı. ardından kızın elinde olmasının verdiği rahatlıkla, dünya sikinde olmayan bir adam misali, kaş-göz jestleriyle polat'a şunu der: "indir silahını yoksa beynini dağıtırım."

  nitekim, sürekli "allah belanızı versin!" demesinin en büyük sebebi de, çıkmaz sokağa girmeyi kendine huy edinmesidir. televizyon dizisi tarihinin en saçma sapan; bir o kadar da, akıllardan çıkmayan karakterlerinden biridir.

  (bkz: şevko'nun 13. bölümde ölmesi)
 • polat alemdar ve ekibi tarafından harcanan değerlerden birisi olan vasat karakter. lan çakır ilk 3-4 bölüm buna abi çekiyodu, sonra bi bok da olmadı aslında arada ama buna horozlanmaya başladı. benim için ne 1400 mermi yiyip ölmeyen polat, ne ölüp ölüp gelen abdülhey en büyük kurtlar vadisi gizemi budur.
 • kuzey ırak'a yollanan uçaksavarlara el koyan kgt'nin (bkz: aslan akbey) , ortalığı bulandırmak için öldürdüğü kv karakteri. uçaksavarlara el konmuş, gömülüp üstüne yatılmıştır. yazık, dizi yalan rüzgarı'na dönmeden önce ne ince detay ve ayrıntılara sahipmiş, içine edenler para kazanmak için 4 sezonda bitmesi gereken diziyi yalan rüzgarı'na çevirmeseymiş iyimiş.
 • bu karakterin öldürüldüğü bölümde (13. bölüm) uğur ışıkçı isimli gazeteci, şevko ile görüşecekken şevko otelden aşağı atılarak öldürülmüştür, intihar süsü verilmiştir. mumcu/ışıkçı ile aslında şu olaya referans veriliyor;

  (bkz: ibrahim telemen)
  (bkz: opera oteli/#13867399)
 • kullanımında şanlıurfa yöresi ağırlıkta olmak üzere, doğuya özgü bir halay çeşidi. bu halayda bilhassa omuz ve gövde hareketleri önplandadır.
 • kurtlar vadisinin ilk bölümlerinde oynayan ve aslan akbey tarafından pencereden atılarak öldürülen mafyadır.

  hidayet erdinç tarafından canlandırılmıştır.