• parasizdir. nokta.
  • kapana sıkılmıştır. kaçamamıştır. mahkum olmuştur. yenilmiştir.

hayalleriyle, umutlarıyla, istekleriyle, beklentileriyle, duygularıyla bir insanın yaşamına yabancılaşmasıdır.
  • benim.
    gençlik çağlarımda üniversite / meslek seçiminde yaptığım bir dizi hatadan sonra, sanki bir girdap beni yuttu. birkaç cılız şansım oldu kurtulmak için ama onları da kullanamadım. üstelik başka başka hatalar da ekledim üstüne.

başkalarının hayatının figüranı oldum. yeri geldi yükselmekte kullandıkları bir basamak...

ama istediğim adam olamadım. potansiyellerimi değerlendiremedim.

ruhumu da satarsam eğer, metamorfozum tamamlanacak.
    geriye tek bir soru kalıyor:

fiyat...
  • zorunda olduğu için yaşayan insandır.

-aşk hayatı kötüdür. kimseyle anlaşamamakta, hayalindeki insanı aramakta ama bulamamaktadır.
    -iş hayatı kötüdür. sevdiği işi yapıyor, para kazanamıyordur veya sevmediği işi yapıyor, para kazanıyor ama çok çalıştığı içinde istediği hayatı yaşayamıyordur.
    -arkadaşlarıyla, dostlarıyla arası kötüdür. ya para kazanmak için uzaklara gitmiştir, eski dostlarına çok uzaktadır. yada dostlarınla yakındır ama dostları artık onu aramıyor diye hayata küsmüştür.

her daim mutsuz, senelerdir aynı hayat ve düzen ile yaşamaktan bıkmış, ailesini üzmemek adına intihar edemeyen insandır.
  • sadece seçimlerini yanlış yapmış demek değildir. bazı insanlar doğuştan sahip olduğu bedenlerden dolayı istediği hayatı yaşayamaz.
  • sürdürülebilir bir hayata sahip olmayan bir insandır. aşşağıdaki cehennemlerden en az birine en kötü ihtimalle hepsine maruz kalmıştır.

-kötü bir aileye sahiptir. aile içi şiddet, yoksulluk, sevgisizlik..
    -kötü arkadaşlara sahiptir. kimseye zararı dokunmadığı halde iyiniyeti suistimal ediliyordur. kıymeti bilinmiyor, ne yapsa olmuyordur.
    -kötü ilişkiler yaşıyordur, yaşamıştır veya aradığı insanı bulamamıştır ya da yanlış kişiyle veya yanlış sebeplerle evlenmiştir.
    -nefret ettiği ve sırf ekonomik anlamda zarara uğramamak için çalışmak zorunda olduğu bir işe sahiptir.

eminim tanıdık gelmiştir bu seçenekler. çünkü bunlar yüzünden mutlu olamıyoruz. bu berbat koşullarda sırf bu yüzden bizi mutlu hissettiren en ufak şeye sıkı sıkı sarılıyoruz.
  • doğuştan zengin olmayan insanların yüzde doksanının yaşamak zorunda kaldığı gerçektir. yalnız değilsiniz.
  • türkiye'de yaşayan çoğu insan bu tanıma uyar.
  • hayatını istediği yöne doğru değiştirmesi gereken, bunun için de bir yerden başlaması gereken insandır.
    my way isimli şarkıyı üç hafta boyunca günde 8 vakit dinlemesi tavsiye edilir.
  • işi çok zor olan insandır.
    para uğruna sevmediği bir işte çalışır mesela, sevmediği kişiler ile sevmediği konuşmalar yapar, çekilecek gibi değildir.
    yükümlülükleri varsa eğer kıramaz da bu zinciri. suçlu aslında o değildir ancak yeniden başlamak zorundadır, başlamalıdır.
hesabın var mı? giriş yap