şükela:  tümü | bugün
 • cemal süreya'nın onüç günün mektupları kitabında geçen, görünce dayanamayıp kitabı almama neden olmuş söz.
 • cemal süreyya'nın güzel eserinin taşıdığı tüm anlamı sığdırdığı tek tümce.. ne güzel anlatmıştır sevgisini tek bir cümleyle cemal süreyya. yanlız okumak bünyeye zarar verebilir, bende böyle saf ve tertemiz sevilmek istiyorum diye hayal kurmaya başlayabilirsiniz. ancak üzülerek söylemeliyim ki çok zordur günümüz dünyasında..
 • bazılarının sayfalarca şiir yazarak anlatamadığını tek cümleyle anlatmış cemal süreya; "sevmek" ne uzun kelime.*
 • "sevmek, bizim kendimize ve dünyaya karşı giriştiğimiz hırsızlığa, kendi gücümüzle karşı çıktığımız biricik haklılığımızdır. alacakaranlığın ufalaya ufalaya sildiği bir adamı tutup ellerinden, başına ay ışığından bir hale geçirmektir, kaybolmadan sabaha çıksın diye. sevmek, özünde var olan büyük bağlanmaya karşın, insanı günlük ilişkilerin kişiliksizleştirdiği tutsaklıktan kurtaran en büyük özgürlüktür... ışıkları kesilmiş odalarda kirpiklerden ve parmaklardan mumlar yakıp, derin bir hazla ışıyan güzelliğini seyretmektir.

  sevmek, barışın kişiye özel adıdır. kalabalığa karşı bireyin özgeliği, kalabalağa kişilik veren biricik olanaktır... taşa ses veren duygusu insanın, en kolay bağışlanacak kusuru, ölümün eşiğinde bile dilinde çırpınan ıslığıdır.

  yine de insanın kendine en büyük ihanetidir sevmek. sığlığın kolaylığından derinliğin başdönmesine geçmek zorlu bir yürek türküsüdür, içindeki binlerce gözü susturmayı gerektiren. istemekle yapmak arasındaki o ince çizgi, binlerce yılın günah burgaçlarıyla bir uçuruma dönüşür. dünya karşı tarafta, biz bu tarafta kalmışızdır. bir iki cılız sesten başka ses yoktur sesimizi karşılayan... bu uçuruma verebileceğimiz kurban, içimizde yeni yeni kekelemeye başlayan sevincimizdir... mutluluğumuza karşı ayaklanan çoğunluk geri çekilmiş, kimse mutsuzluğumuzla ilgilenmez olmuştur. herkes içine gömdüğü yaralı bir hayvanla iyileşmeye çalışmakta, dünyayı düzene koymaya devam etmektedir.

  sevmek insanın en büyük acısıdır."

  şükrü erbaş - insanın acısını insan alır
 • dostluk ne uzun kelime...
 • sevmek adına nokta atışı.
  kısacık bir cümle, upuzun bir sevmek.

  şimdi şair atışması gibi olsun istemem de, zarifoğlu "sevmek de yorulur" demiş. beni acıtan bir cümle. derin ama yanında durmak istemediğim.
  upuzun severken yoruluyor belki de sevmek. neyse, yorgunluğunun sebebini sorgulamayacağım.

  sevmek varken upuzun, zamanlarımız dar da olsa, bundan yana koyacağım gönlümü.
  sevmek emekti ya hani, bir emek o kadar da kolay yorulmamalı sanki.
  sevmek güzel.
 • fuzuliye sormuşlar : sevmek mi daha güzeldir, sevilmek mi ?

  -sevmek demiş...

  çünkü, sevildiğinden hiçbir zaman emin olamazsın