şükela:  tümü | bugün
 • filiz özdem tarafından hazırlanan, yaşar kemal'in seçme yazılarının yer aldığı, yapı kredi yayınlarından çıkan kitap.
 • yaşar kemal'in düşünce dünyasını görmek, onu tanımak ve anlamak için okunabilecek güzel bir kitap. hatta yaşar kemal'i tanımak için kesinlikle okunması gereken bir kitap.
  kitabın bir çok sayfasında da adam haklı be! dediğim çok oldu. öngörülü olmak başka bir şey azizim.
 • doğrusu "sevmek sevilmek iyi şeyler üstüne" olan yaşar kemal kitabıdır.

  --- spoiler ---

  "ben sevgiden, sevinçten söz açmak istemez miyim, delice, çılgınca, içim taşa taşa, bir sevinçten söz açmak istemez miyim? ben sevinçli adamım. bu dünya böyle olmasa, böyle kara, karanlık olmasa, ben sevinçten taşar coşardım. yaradılışım karanlıktan çok aydınlığa, acıdan çok sevince... ne çare, ne çare ki sevinmek gelmiyor elimden... dostluktan söz açmak, ne güzel. bir dostum var. sıcacık eli var. sevgi dolu gözleri var. ne güzel yalansız, salt sevgi dolu bir insan eli sıkmak. sıcacık, sıcacık... ben deli olurum, insanlar karanlık karanlık, kuşkulu baktıkça bana... bütün insanlar kuşkusuz, korkusuz, çıkar düşünmeden, düşmanlık geçirmeden içlerinden baksalar biribirlerine... insan, ne olur biliyor musunuz, sıcacık bir bahar güneşinin bahtiyarlığında duyar kendisini... bahar güneşinde bir sevinç içinde gerinir. insan bir bahar çiçeği temizliğinde olur."
  --- spoiler ---
 • yaşar kemal'e ait olan yazının tamamı şu şekildedir .

  siz ne derseniz deyin, ben bıktım. nah burama geldi. neredeyse öfkeden, çaresizlikten boğulacağım. kendimi kandırmaya çalışıyorum. iyi olacak, iyi olacak! başkalarını da kendimle birlikte kandırmaya yöneltiyorum belki, iyi olacak, iyi olacak. ne zaman? çok yakın mı? ya da bin yıl sonra mı? işte onun orası belli değil. ben sadece iyi olacak, diyorum. iyi olacak diyorum ya, siz ona bakın! on yıl, on iki yıl orman yazısı yaz… git şu koskoca anadolunun ormanlarını adım adım dolaş, yıkılmışlığını, yakılmışlığını gör, yurdun çöl olmaya doğru gittiğini gör, on iki yıl durmadan ha yaz, de yaz. hiçbir ses çıkmasın. sen yazdıkça onlar ormanı yok etsinler. sonra, daha iyi olacak, iyi olacak. halkın mağarada yaşıyor, aç, perişan, üstelik de sömürülüyor. yıllar yılı bunu da yaz. toprak reformu de, ağalar de, toprak ölüyor de… hiç mi hiç ses gelmesin. dünya sağır olsun… sonra sen gene durmadan bağırtını sürdür. buna can mı dayanır. bu memleketin canına okuyan yobaz yasakları… hiçbir yeni düşüncenin bu yurda girmesini istemiyor. aman bu yasaklar gereksizdir, işe yaramaz, bizi öldürüyor. siz bu vatanı sevmez misiniz, siz bu toprakların çocukları değil misiniz? kim anlar, kim dinler… kabile düzeniyle devlet idare edilir mi? türkmen kabileleri çok uzakta kaldı. etmeyin eylemeyin… bizim atalarımız, diyorlar da bir şey demiyorlar. var olsunlar, sağ olsun sizin şanlı atalarınız. onlar iyimişler, hasmışlar ya, bu çağda sökmezler… adam anlamıyor, ya da anlamak işine gelmiyor, elinde ok yayla, yalın kılıçla altaylara gidip atalara karışacağı üstüne destanlar düzüyor. arkadaş, ok, yay, yalın kılıç atalarının zamanında kaldı. şimdi atom var. atalarının devrinin düşüncesi, atalarının kılıcıyla birlikte, kodu da gitti. şimdi atom çağıdır. ataların çağında elde kılıç gider, altaylarda teke tek dövüşürsün… dövüşmenin, adam öldürmenin kutsallığını da yayarsın. şimdi adam öldürmek kutsaldır dersen, senden iğrenirler. harbetmek güzeldir dersen seni kınarlar, yabanıl derler, kan içici derler. savunma kutsal, ama saldırma değil. atom çağının getirdiği barıştır, sevgidir. başka çare de yok… anlamazlar, anlatamazsın… bunlar insan soyunun ahmakları… iyi olacak, iyi olacak…

  bu yazar hep aynı şeyler tutturmuş… sınırlı yazar… ben de bıktım. vallahi bıktım bu konulardan. ama neyleyim ki göz görmüyor, gönül katlanmıyor. bir zaman geliyor kendime söz veriyorum, bir daha böyle acılı konuları yazma, şöyle güzel sevinçli konuları yaz, bu memlekette hiç güzel şey yok mu? var, var, var… kendimi inandırmaya çalışıyorum. bakın bizim memlekette güzel düşünen insanlar da… buradaki, başı deri külahlı, keçe külahlı, eli oklu, ayağı çarıklı turancı züppelerinin karşısında canını dişine takmış dövüşen, aklı söyleyen, çağımızın gerçeklerini söyleyen güzel insanlar da var. onları övmeli… gerçekten övülmeye değer insanlar…

  hep anadolu’da kötülük görür, on yıldır bu yazar. çirkinlik görür. düşün bakalım aslanım, güzel bir yanı yok mu? kilimi güzel, türküleri güzel, halayları güzel, kültürü güzel halkın… bunlarla uğraşan kim, bunları kültürden sayan kim? hepsi bir bir köy enstitüleri’nde canlanıyordu. o çirkin adamlar, o kara cephe, karalar cephesi, yerle bir etti en güzel şeyimizi…

  bakın erciyes dağı çok güzel… dümdüz bir bozkırın ortasından, bıçak gibi bir göğe doğru ağar. ovanın, dünyanın pırıltılı aklığında…

  ben sevgiden, sevinçten söz açmak istemez miyim, delice, çılgınca, içim taşa taşa, bir sevinçten söz açmak istemez miyim? ben sevinçli adamım. bu dünya böyle olmasa, böyle kara, karanlık olmasa, ben sevinçten taşar coşardım. yaradılışım karanlıktan çok aydınlığa, acıdan çok sevince… ne çare, ne çare ki sevinmek gelmiyor elimden… dostluktan söz açmak, ne güzel. bir dostum var. sıcacık eli var. sevgi dolu gözleri var. ne güzel yalansız, salt sevgi dolu bir insan eli sıkmak. sıcacık, sıcacık… ben deli olurum, insanlar karanlık karanlık, kuşkulu baktıkça bana… bütün insanlar kuşkusuz, korkusuz, çıkar düşünmeden, düşmanlık geçirmeden içlerinden baksalar birbirlerine… insan, ne olur biliyor musunuz, sıcacık bir bahar güneşinin bahtiyarlığında duyar kendisini… bahar güneşinde bir sevinç içinde gerinir. insan bir bahar çiçeği temizliğinde olur.

  şu koskocaman şehrin sokaklarında dolaşanların yüzlerine bakın… yüz mü bunlar! sararmış, uzamış… gülmeyi unutmuş… bu yüzler sevinci unutmuş. sevmeyi unutmuş. şöyle yürek dolusu, can dolusu, kucak dolusu sevmeyi unutmuş. ağız dolusu öpmeyi unutmuş bunlar. şöyle sağlıklı, kütür kütür öpmeyi unutmuşlar. gözleri kırgın, yılgın, paslı… kuşkulu, korkulu, düşmanca… ben bu şehirden korkuyorum, bu şehirde hasta oluyorum, deliriyorum… içimden her şeyi bırakıp kaçmak geliyor. kirlenmiş, bitlenmiş, çamur içinde bir şehir. dedikodu hastalığında, merhametsiz, sevgisiz, kazıkçı… bu şehir karaborsacıların şehri… bire bin kazananların, lüksün şehri… ve bu şehrin dört bir yanını çamur deryası içindeki çerden çöpten gecekondulu, yüz binlerce insanın yaşadığı umutsuz insanların mahalleleri çevirmiş. ağzını açmış, bir ejderha gibi duruyor.

  ben güzellikten söz açmayı istemez miyim. ben karnı tok, sıklı peklikten söz açmayı istemez miyim… ben insanların önüne güzel sözcüklerle, güzel bir dünya açmayı öylesine bir isterim ki, can atarım…

  sonra ben yazar olarak, capcanlı bir güneş altında sevişenlerden de söz açmayı isterim. iki genç, daha çiçeği burnunda. kol kola yumulmuşlar… bunu yazmayı nasıl, nasıl isterim… ve bir yazar bunu ne güzel anlatır. böyle şeyleri çok anlatmışlar, diyeceksiniz. ama sağlıklı bir dünyada, bu sevginin anlatacak çok yeni, pırıl pırıl yönü de bulunur.

  ben kendim, bu şehirden gidemem. bütün mümkünüm çarelerim kesilmiş. ama böylesi bir dünyada da sevinemem. hayal kurarım hayal. ışıklı, sevinçli, çiçekli, kimsenin kimseyi sömürmediği, kimsenin kimseden korkmadığı, kuşkulanmadığı, kimsenin kimseye düşmanca bakmadığı bir dünyanın hayalini kurarım. kimsenin kimseye diş gıcırdatmadığı bir dünya… gönlü gani bir adam sayarım kendimi. bu kadarı bile bana yeter, bu kadarı bile beni mutlu eder.

  bir söz vardır. derler ki, insanoğlu arsız bir yaratıktır. gerçekten de arsız. bu açlık yanı başımızda dururken, bu yoksulluğu, bu perişanlığı, bu kiri görürken gene de seviniyor, coşuyoruz. size bir şey söyleyim mi, insanoğlu bütün bunların arasında bile güzel. ya durumu bu olmasa… kim bilir dünyayı ne cennete çevirir insanlar!

  bana şöyle küçücük bir dünya… hiç olmazsa her isteyenin aşkla şevkle onuru kırılmadan çalışacağı bir dünya verin. böyle bir dünyamız yok mu? öyleyse susun. öyleyse kimseye karamsar demeyin. bütün bu karanlıktan size umut ışığı göstermeye gene de savaşırım. siz de beni kınamayın, karalamayın.

  bakın bakın, ne geldi kalemimin ucuna… ne geldi de durdu gözümün önünde? bir gündü. sıcak bir yaz günüydü. diyarbakırın kulp ilçesinin şıkevtan köyündeyim. şıkevt, mağara anlamına gelir. bütün köyün evleri mağaralarda. kayaya oturmuş kovuklarda. halim yıldız on tane çıplak, çırılçıplak çocuğunu elinden tutmuş, beşini bir yanına, beşini de bir yanına almış bana göstermeye getirdi.
  “ben halim yıldız, on çırılçıplak çocuğun babası… ömründe gömlek yüzü görmemiş… ”

  bana bakın, ben öyle tatlı matlı yazı yazamam. kırarım bu kalemi. dileyen okur, dilemeyen okumaz.

  21 şubat 1962

  sayfa 41-45. yapı kredi yayınları 2014
 • yaşar kemalle karşılıklı oturmuş sohbet ediyor havası yaratan pek güzel kitap.
 • yaşar kemal yazını

  alıntılar yapmak gerekirse

  yurdumuzda topluiğne daha yeni yeni yapılıyorsa hep gericilerin yüzünden

  kurtuluş savaşımızı göz önüne getirin, bir yanda bir avuç insan canını dişine takmış, kellesinden de vazgeçmiş bir yanda softalar yobazlar. emperyalistler düşmanlar yurdumuzu dört bir yandan sarmışlar, yurdumuzu işgal etmişler. yobazlar gericiler onlarla birlik. gelenler de yurdumuzu işgal edip bizi esir edenler müslüman olsalar neysem ne, üstelik de yobazların yüzyıllarca din savaşı yaptıkları hristiyanlar.

  insan deli olacak, şu bazı insanlara bakıyor da gözünüz kör kulağınız sağır mi diye bağırası geliyor. daha dün daha dün bu milletin yobazı hem din düşmanıyla hem milleti esir etmeye gelenlerle birleşti. türk ilericilerine karşı birleşti. görmüyor musunuz bir yobazın bir millete yapamayacağı ihanet yoktur. yobaz, memleketimize hiçbir yeni düşüncenin girmesine izin vermedi, kolay kolay vermeyecektir.

  hani milliyetçiydiler ya ? milliyetçi insan gün ışığına kavuşan bir milletin çocuklarına onların yaptıklarını reva görür mü?

  şu koskocaman şehrin sokaklarında dolaşanların yüzlerine bakın..yüz mü bunlar! sararmış, uzamış. gülmeyi de unutmuş. bu yüzler sevinci unutmuş sevmeyi unutmuş. şöyle yürek dolusu can dolusu ağız dolusu öpmeyi unutmuş bunlar, şöyle sağlıklı kütür kütür öpmeyi unutmuşlar. gözleri kırgın yılgın paslı. kuşkulu korkulu düşmanca. ben bu şehirden korkuyorum. bu şehirde hasta oluyorum, deliriyorum. içimden her şeyi bırakıp kaçmak geliyor. kirlenmiş bitlenmiş camur iinde bir şehir. dedikodu hastalığında merhametsiz sevgisiz kazıkçı. bu şehir karaborsacıların şehri. bire bin kazananların lüksün şehri

  yalnız gözleri, amanallah gözleri, gözlerinde gülme ama ne candan gülme, gözlerinde umut ama ne belalı umut gözlerinde cennet yani gözlerinde tüm yıldızlarıyla belalı bir gökyüzü.

  bir kısımları da diyor ki bu toplum toptan bozuk, bu gemisini kurtaran kaptandır düzeni bu altta kalanın canı çıksın düzeni bu temeli sömürme olan düzen. bütün kötülüklerin temeli bu düzendedir diyorlar, suçu tüm düzene yüklüyorlar. bana öyle geliyor ki öfkeyi bıraksak da düşünüp taşınsak da gerçekten kötü olan bu düzenden yakayı kurtarsak ne dersiniz? geç kalmadan bu işe hemen başlasak mı?

  türkiye sorumsuzluklar ülkesidir kafası azgelişmiş aydınlar ülkesidir. azgelişmişliğin bir yanı düzen sorunu değildir. bir üstyapı, bir azgelişmiş düşünce sorunudur.

  bir memleketi taşıyla toprağıyla sevmek kolay iş ama böylesine belalı bir toprağı feleğin çemberinden geçmiş nice belalardan geçmiş bir ulusu sevmek kolay iş değildir. dünyayı tadına vararak derinlemesine sevmek kolay iş değildir.