şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sevgiden nasiplenmemiş olan. olasılıkla sevmeyen kimseler erken dönemlerinde veya o dönemlerden beri sevilmemişlerdir.

  her can sevmemeyi* de tadacaktır. sevme bir hak değil, girdisi ve vergisiyle ayrıcalıktır, eşitleyici bir ayrıcalık. seven sevmeyeni aşağılayabilir mi, aşağılayıp ne yapacak?

  seven sevilenden de sevemeyenden de üstündür. gene de sevmemek suç değil.
  seven sevebilme umudunu* herkese sağlar. neredeyse son ana kadar.

  sevmeyeni seviyorsan muhtemelen dayanmak zorundasın. ikiniz de sevmiyorsanız araya girilmez*.

  sevenler sevdiklerine ulaşabilir, kavuşamayabilir, sonradan kaybedebilirler. lakin tam kaybetmezler. seven tek başına da olsa bağı atmış, köprüyü kurmuştur. sevenler birbirini yaksa, söndürse, bitirse bile kaybetmiş olmaz. şöyle diyeyim, o sevgi asla olmamış hale , öncesine dönemeyeceğinden artık tamamdır. sevgi, hele aşk, hem öncesini hem sonrasını etkiler, değiştirir. ilişkide sevmemiş* olanlar da tam bağlanmadıklarından kaybetmiyorlar, bir zararları yok. kaybedilecek bir şeyleri olmuyor. piyasadaki bazı kaybetmeler kaybetme değil, bazı bağlar bağ değil. ve yine de herkes serbest. kurallara uymamak serbest.

  "çoğu zaman kocasını sevmeyen kadınlar kıskanç olurlar ve kocalarının dostluklarını engellemeye çalışırlar. kocalarının tümüyle onların olmasını isterler çünkü onlar tümüyle kocalarına ait değillerdir! kıskançlığın özünde sevgisizlik yatar." carl gustav jung - erinnerungen traume gedanken

  (ilk giri tarihi: 15.3.2017)

  (bkz: sevememek/@ibisile), sevmemek, sevilmek
  (bkz: sevemeyecekler)